Skocz do zawartości

Moonlite na wyłączność w Astromarket.pl


Jazz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

 

 

Tak jak wspominał Adam parę dni temu dojechała do nas przesyłka z MoonLite. Nie będe ukrywał, że bardzo mi zależało na włączeniu tej marki do oferty Astromarketu bo jest to jedna z moich ulubionych marek. Z obecnie posiadanych teleskopów dwa mam wyposażone w wyciąg MoonLite (do wizuala 2” CR Newtonian Focuser a do astrofotografi CRL 2,5” Large Format Crayford Newtonian Focusers z silnikiem High Res Stepper motor).

 

 

 

Jako wyłączny przedstawiciel MoonLite na Polskę mamy pełną ofertę dostąpną w sklepie. Chciałbym krótko opisać Wam modele i akcesoria z tej oferty.

 

 

 

Podstawowym modelem do teleskopów newtona jest model CR http://astromarket.p...oonlite-cr.html.post-2921-0-71678000-1320596350_thumb.jpgpost-2921-0-28577100-1320596335_thumb.jpgpost-2921-0-83455700-1320596300_thumb.jpg

 

Ideą tych wyciagów jak i pozostałych modeli ze stajni MoonLite jest to, że kupujemy bazę i do niej dobieramy wyposażenie jakie jest nam potrzebne. Z dodatkowego wyposażenia możemy dobrać następujące elementy:

post-2921-0-83455700-1320596300_thumb.jpg

1. Przekładnia1:8 – baza jest wyposażona w standardową przekładnie ale możemy wyposażać wyciąg w przekładnie z mikroruchami 8:1 (polecam bo pozwala na bardzo dokładne ustawienie ostrości),

 

2. Drawtube (główna tuleja – ta która się wysuwa) – wybieramy interesującą nas długość (wpływa to na zakres pracy wyciągu), rodzaj uchwytu okularu (z clamp ring-iem lub bez, z jedną śrubą zaciskową lub z trzema) oraz możemy dobrać uchyt nafiltr.

 

3. Silniki– do naszego wyciagu możemy dobrać dwa silniki z oferty producenta: podstawowy, bardziej nadający się do wizuala ponieważ sterowanie jest z kontrolera ręcznego oraz HRS motor z przeznaczeniem do astrofotografi (możemy go zakupić bez sterownika i sterować ze sterowanika np. Robofocusera lub zakupić oryginalny sterownik MoonLite który wystepuje w dwóch wersjach: mini i display).

 

4. Ostatnią rzeczą jako wybieramy to kolor naszego wyciagu.

 

Dla miłośników astrofotografi nie wymagających dużej nośności od wyciągów przygotowaliśmy model wyciągu 2” CR do dodatkowymi trzema śrubami w dawtube poniżej standardowego mocowania w celu usztywnienia mocowania kamery w wyciagu.

post-2921-0-77380300-1320596417_thumb.jpg

Jako oddzielna pozycja w ofercie wystepuje zmieniacz filtrów (jestem posiadaczem w opcji zgrzałką i przyznam, że zachwycił mnie ten element). post-2921-0-09736700-1320596488_thumb.jpgpost-2921-0-91447000-1320596503_thumb.jpgpost-2921-0-90138600-1320596521_thumb.jpg

Zmieniacz filtrów umożliwia nam instalację trzech filtrów w standardzie 2” (ja mam wkręcony Moon&Skyglow, UHCS i OIII). Listwa zmieniacza posiada 4 otwory – jeden większy do obserwacji bez filtrów i 3 na filtry. Listwę możemy zainstalować wewnatrz tuby (wzdłuż) – opcja dla posiadaczy pełnej tuby (GSO, standardowa Synta), posiadaczy teleskopów z kloszem takich jak Taurus, Meade lub Synta rozsuwana lub bozpośrednio do wyciągu w poprzek tuby – opcja dla posiadaczy teleskopów UltraLite UL (np. Taurus lub Columbus). Jako dodatkowe wyposażenie do zmieniacza filtrów wystepuje grzałka na 12V. To jest prawdziwy przełom w walce z rosą na filtrach. Grzałka całkowicie eliminuje zagrożenie osiadania rosy nafiltrach. Co uzyskujemy dzięki zakupowi zmieniacza. Mnie zawsze denerwowało na obserwacjach kiedy za każdym razem jak zmieniałem okular lub filtr musiałem po ciemnku wyjmować okular, odkręcać filtr i przykręcać do następnego okularu. Dodatkowym problemem było używanie okularów w różnych standardach – 1,25” i 2”. Musiałem wtedy posiadać dwa zestawy filtrów – do okularów dwu calowych i do okularów 1,25”. Operacja zmiany filtru lub okularu zawsze wiązała się zryzykiem uszkodzenia lub ubrudzenia filtru podczas jego zmiany lub zmiany okularu. Przy zastosowaniu zmieniacza całkowicie eliminujemy te ryzyka oraz uniezależniamy się od standardu okularów jakie używamy. Dodatkową zaletą jest możliwość oglądania obiektu z zastosowaniem różnych filtrów przełączając je bez przerywania obserwacji. Na koniec dodam, że zmienacze MoonLite są mocowane pomiędzy wyciągiem a lusterkiem wtórnym a nie jak większość zmieniaczy które montujemy pomiędzy wyciągiem a okularem. Przy tych drugich wydłuża się wyciąg co powoduje, że przy niektórych okularach nie możemy złapać ostrości oraz musimy zastosować tylko filtry w oprawach niskoprofilowych (Lumicon, TV) – filtryBaadera sa za wysokie. MoonLite projektując swój zmieniacz uniknął tych niedogodności dlatego od prawie dwóch lat używam ich zmieniacza.

 

Nowym wyciągiem przeznaczonym do teleskopów newtona jest model CRL 2,5” http://astromarket.p...onlite-crl.html. post-2921-0-56912400-1320596675_thumb.jpgpost-2921-0-09497500-1320596687_thumb.jpgpost-2921-0-06364400-1320596710_thumb.jpgpost-2921-0-41469800-1320596727_thumb.jpg

 

post-2921-0-39118200-1320596747_thumb.jpg

 

Jest to wyciąg o dużej nośności przenaczony do astrofotografi. Wyposażony jest w standardzie w rotator, 8 łożysk, sprzęgło do silnika (jeśli wybieracie wersję z silnikiem) lub przekładnie 1:8. Tak jak w modelu 2”-owym możemy wyposażyć nasz wyciąg w odpowiedniej długości drawtube z wariantem wybory mocowania, silniki i wybrac kolor. Wszystkie oferowane przez nas wyciągi CRL mają drawtube z gwintem wewnetrznym M68. Dzieki temu możemy domówić odpowiednią wkręcaną w drawtube przejściówkę na np. 1,25”, 2” lub T2. Przejściówki na gwint T2 (lub inny) posiadają na wyjściu męski gwint co umożliwia BARDZO sztywne połaczenie zestawu obrazującego (korektor, kamera,aparat, koło, OAG) z wyciągiem, eliminując wszelkie niepotrzebne ugięcia wystepujące na standardowych mocowaniach. Wyciag ten w zestawie z silnikiem HRS jest idealnym rozwiązaniem dla astrofotografów posługujących się cięższymi zestawami obrazującymi.

 

Kolejnym wyciągiem jest wyciąg przeznaczony do refraktorów. Wystepuje on tak jak wyciągi do newtonów w dwóch wersjach: 2” http://astromarket.p...oonlite-cf.html2,5” http://astromarket.p...onlite-cfl.html.

post-2921-0-76235400-1320596791_thumb.jpgpost-2921-0-45472200-1320596806_thumb.jpgpost-2921-0-80531200-1320596818_thumb.jpg

Wszystkie modele są wyposażone w rotator. Wyposażenie dobieramy analogicznie jak przy wyciągach opisanych wyżej. Wyciąg 2” pomimo, że jest mniejszym bratem modelu CRL budzi respekt swą masywną budową i zachwyca wykonaniem.

 

Ostatnim wyciągiem w ofercie jest wyciag przenaczony do teleskopów SCT http://astromarket.p...oonlite-cs.html. Dobór wysposażanie jest analogiczny jak przy poprzednij wyciagach. Ciekawostką na którą warto zwrócić uwage jest możliwość montowania reduktora ogniskowej wewnątrz wyciągu. Dzięki temu wyciąg jest przykręcony bezpośrednio do teleskopu a nie poprzez korektor.

 

 

 

Przy zamawianiu wyciągów należy zwrócić uwage na mocowanie jakie wymaga nasz teleskop. Przy wyciągach do newtonów dobieramy odpowiedni flange uzależniony od średnicy naszej tuby. Dla refraktorów podajemy model naszego teleskopu (SW, TAK, WO, etc).

 

Ze wszystkimi opcjami oraz z budową wyciagów możecie się zapoznać na stronie sklepu www.astromarket.pl lub stronie producenta www.focuser.com.

 

MoonLite jest zaliczany do marki premium wśród wyciągów i widać to przy pierwszym zetknięciu z produktem. Pomimo, że dostawa dotarła do nas zaledwie kilka dni temu to są już użytkownicy na forum którzy zakupili wyciągi w opcji pre-order. Mam nadzieję że niedługo zobaczymy ich recenzję na forum.

 

 

 

Pozdrawiam i zapraszam do pytań i dyskusji.

 

Jazz

IMG_1489_1.jpg

IMG_1490_1.jpg

IMG_1491_1.jpg

IMG_1504_1.jpg

IMG_1505_1.jpg

IMG_1506_1.jpg

IMG_1507_1.jpg

IMG_1465_1.jpg

IMG_1466_1.jpg

IMG_1468_1.jpg

IMG_1475_1.jpg

IMG_1474_1.jpg

IMG_1501_1.jpg

IMG_1502_1.jpg

IMG_1503_1.jpg

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze, że dla zainteresowanych upgradem wyciągu w swoim teleskopie ale nie mających ochoty na samodzielną pracę, oferujemy usługę wymiany po preferencyjnej cenie dla wyciągów zakupionych w naszym sklepie.

 

Pozdrawiam

Jazz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wielu przypadkach np. w astrofotografii to móc vs nie móc. Co więcej, są przypadki w których nawet Moonlite to za mało, więc nie generalizuj, bo to trochę tak, jakbyś zapytał, po co komu samochód ciężarowy, kiedy może kupić tanio poloneza.

 

Wyciąg to narzędzie, więc jeżeli komuś wystarcza GSO i jest z niego zadowolony, to znaczy, że nie potrzebuje Moonlite.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co zyskujemy wybierając 2,5 razy droższego Moonlite'a w stosunku do GSO?

"Przerobiłem" już co najmniej kilkadziesiąt wyciągów różnych firm. Co zyskujemy ? Najprościej byłoby odpowiedzieć precyzję i sztywność :)

Może w dziedzinie obserwacji nie jest to tak zauważalne ale przy astrofotografii już bardzo.

Gdybym miał jakoś porównać różne wyciągi z którymi miałem styczność i odnieść je do astrofotografii to pogrupowałbym tak, że za punkt wyjścia daję GSO (oczywiście wszystko zależy od nosności i kilku innych spraw i w niektórych setupach nie ma co przyjmować za punkt wyjścia GSO - no ale powiedzmy, że fabrycznie mamy taki zamocowany) to porównanie wygladałoby tak dla 2" wyciagów:

 

1. SW - 40%

2. GSO - 100 %

3. Monnlite - 200%

4.Optec TFS - 300%

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Przerobiłem" już co najmniej kilkadziesiąt wyciągów różnych firm. Co zyskujemy ? Najprościej byłoby odpowiedzieć precyzję i sztywność :)

Może w dziedzinie obserwacji nie jest to tak zauważalne ale przy astrofotografii już bardzo.

Gdybym miał jakoś porównać różne wyciągi z którymi miałem styczność i odnieść je do astrofotografii to pogrupowałbym tak, że za punkt wyjścia daję GSO (oczywiście wszystko zależy od nosności i kilku innych spraw i w niektórych setupach nie ma co przyjmować za punkt wyjścia GSO - no ale powiedzmy, że fabrycznie mamy taki zamocowany) to porównanie wygladałoby tak dla 2" wyciagów:

 

1. SW - 40%

2. GSO - 100 %

3. Monnlite - 200%

4.Optec TFS - 300%

 

 

te wyciągi są lepsze od "baderowskich"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te wyciągi są lepsze od "baderowskich"?

Z Baderem miałem do czynienia, trochę lepszy od GSO, ale do Moonlite'a mu daleko - biorąc pod uwagę cenę w ogóle go nie biorę pod uwagę.

Oczywiście jest jeszcze kilka niezłych wyciągów jak chociażby "dotyk piórka" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje pytanie dotyczyło wizuala. W przeciągu dwóch lat chciałbym wymienić posiadanego Taurusa na docelowy teleskop do wizuala, dlatego jestem po prostu ciekaw czy warto dopłacać 10% wartości nowego teleskopu do fokusera klasy Moonlite. I nie generalizuje, tylko pytam.

To że w astrofoto różnica między GSO a nawet tym tańszym Moonlite'm może być wyraźna to zdaje sobie sprawę. Ale w wizualu wymagania odnośnie nośności i trzymania osiowości nie są aż tak rygorystyczne jak w astrofoto stąd to pytanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Baderem miałem do czynienia, trochę lepszy od GSO, ale do Moonlite'a mu daleko - biorąc pod uwagę cenę w ogóle go nie biorę pod uwagę.

 

Do tego ciężki jak cholera ;)

 

Oczywiście jest jeszcze kilka niezłych wyciągów jak chociażby "dotyk piórka" ;)

 

Wyciąg FT chodzi miodzio :flirt:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...i tak i nie. Jak ktoś nie ma nadmiaru gotówki zostaje przy Syncie, jak ma troszkę więcej kupuje GSO delux, jak ma jeszcze więcej np. Columbusa UL ale jak naprawdę chce mieć fajny teleskop z fajnym certyfikowanym lustrem i stać go na to to kupuje Orion Optics UK, Omegon Pro Discoverer czy Obsession (wiele jest firm premium sprzedajacych duże dobsony z "top" optyką). Różnica w obrazach i obsłudze jest kolosalna vs Synta czy GSO.

Kiedyś miałem wyciąg klasy GSO i był fajny do okularów 1,25 i mniejszych 2". Niestety z Naglerami długoogniskowymi 26mm, 31mm czy Pentaxami sobie nie radził (ugięcia) nie wspominając o najnowszych produktach ze stajni TV. Myślę, że nawet z serią ES 100 stopni miałby kłopot. Dokładność i płynność ostrzenia też bez porównania do Moonlita ktorego używam od prawie dwoch lat.

 

 

Niestety wybór zawsze zależy od oczekiwań użytkownika i zasobności jego portfela.

 

Pzdr

Jazz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje pytanie dotyczyło wizuala.

To dosyć specyficzne pytanie, bo z jednej strony, w wizualu faktycznie wymagania są nieporównywalnie mniejsze, ale... to od wyciągu (przede wszystkim) zależy to, jak komfortowe i przyjemne są obserwacje. To przecież tylko z wyciągiem mamy kontakt w czasie obserwacji i jeżeli nie będzie wystarczająco sztywny i "responsywny", że się tak wyrażę, to nawet najlepszą optykę jest nam w stanie obrzydzić.

 

Jest oczywiście pewna granica, powyżej której może już nie być takiego skoku komfortu. Pewnie każdy z nas ma tę granicę gdzie indziej.

 

Dlatego ciężko odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. To jak z rowerem. Czy warto kupować dobry rower, jak jeździ się raz na tydzień? W końcu niedzielny kierowca wiele lepszego performance nie uzyska rowerem za 10K, niż za 500 zł. Nie? Ale zawsze przyjemniej jeździć lepszym, niż gorszym.

 

Wg mnie, wyciąg kształtuje ogólną przyjemność korzystania z teleskopu, dlatego, poza optyką, jest jego najważniejszym elementem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyciąg FT chodzi miodzio :flirt:

FeatherTouch pozycjonuję szczebelek wyżej do Moonlite. Najwyżej stoją wyciągi dedykowane, czyli FLI (Atlas, PDF, etc.).

 

Z producentem FT (Starlight Instruments) mamy też podpisaną umowę dealerską, ale ciągle nie ma czasu na umieszczenie oferty w sklepie. Nie będziemy trzymać (raczej) ich w magazynie, ze względu na bardzo ograniczony popyt w PL. Oczywiście dostępne są na zamówienie, z polską gwarancją, itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyciąg FT chodzi miodzio :flirt:

 

Raz pokręcisz FT i już jesteś po ciemnej stronie mocy :D

 

W moonlite wyczuwam "sprężynowanie" przy pokręcaniu mikroruchami. Druga sprawa, to w niektórych egzemplarzach z tulei wyciągu odchodzi anodowanie pod naciskiem łożysk (podobnie jest w baaderze).

 

Jeśli chodzi o Feather Touch, to jak do tej pory nie znalazłem w nim wad...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie zapomnieliście o oryginalnych wyciągach Takahashi...proste, niezawodne i ciężar kamery nie robi na nich specjalnego wrażenia. To tak aby być całkowicie uczciwym. Ja po prostu nie wiem że mam wyciąg :) i nie muszę się zastanawiać jak go regulować :)

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie zapomnieliście o oryginalnych wyciągach Takahashi...proste, niezawodne i ciężar kamery nie robi na nich specjalnego wrażenia. To tak aby być całkowicie uczciwym. Ja po prostu nie wiem że mam wyciąg :) i nie muszę się zastanawiać jak go regulować :)

Niektórzy dość szybko się pozbywają tych oryginałów np z FSQ ;)

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przypominaj mi wyciągów Takahashi. Wessel, musisz mieć sporo szczęścia, jeżeli nie masz problemu z wyciągiem. Ale nie będę rozwijał tego tematu, bo zapewne spowoduje niepotrzebne emocje.

 

Zresztą - to jak ze wszystkim, do póki nie widzisz lepszego, to wydaje Ci się, że jest ok. W tej chwili masowe chińskie/tajwańskie wyciągi biją je na głowę (np. te 3").

 

To tak aby być całkowicie uczciwym. :szczerbaty:

 

PS. Dla formalności miałem wiele refraktorów Takahashi (60, 90-tkę, 102, 128, oraz TOA). I jest tylko 1, który mógłbym jeszcze dokupić (FSQ), ale to dlatego, że na razie nie ma alternatywy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli innymi słowy, jak ktoś nie ma nadmiaru gotówki, to w wizualu równie dobrze można pozostać przy GSO, tak?

Porównywałem w tym samym czasie GSO i Moonlite'a. Jest kilka różnic, ale ja zrobiłem taki test - włożyłem do jednego i do drugiego okular, który dość mocno wystawał - czyli był zamocowany w clampingringach praktycznie na końcu. W GSO obwinął, natomiast w Moonlitcie oś pozostała bez zmian. To może taki dość dziwny test, ale pokazuje różnice w szywności ;)

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jest tylko 1, który mógłbym jeszcze dokupić (FSQ), ale to dlatego, że na razie nie ma alternatywy.

 

Adam, proszę wstydź się za te słowa. Mamy oczywiście w ofercie FSQ ale jest już również dla nich alternatywa i to taka którą niedługo już będziemy mieli na magazynie (miał być na zlot w Jodłowie ale Włosi jakoś tak zamarudzili rolleyes.gif). Myślę, że po testach może się okazać że Veloce RH 200 (bo o tym mowa) może troszkę pozamiatać na rynku "szerokiego pola".

 

Pzdr

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.