Skocz do zawartości

"Meade" LX200 ACF 14"


anva

Rekomendowane odpowiedzi

Do tej rurki, w zależności od budżetu:

 

1) Pentax XW40 -> TV Panoptic 41mm -> TV Plossl 55mm

2) Ethos 21mm -> Nagler 22T4 -> TV Panoptic 27mm -> TV Plossl 32mm

3) Ethos 13mm -> Nagler 12T4/PentaxXW14 -> TV Panoptic 19mm -> TV Plossl 20mm

4) Baader Genuine Ortho 9mm/ Baader Genuine Ortho 12,5mm /TV Plossl 11mm

 

Jeżeli małe pole nie jest przeszkodą, to zestaw Plossli może być niezłym wyborem.

Można by też pokombinować z 2-calowymi RKE - mają niezłe pole i transmisję, a przy f/10 nie będzie problemu z korekcją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ethosy do ciemnego Kata f10 :g: 3556mm ogniskowa! cheesy.gif

Nie no pole wyśmienite ale one raczej pasują do światosilnego Newtona f4 ;) gdzie korekcja ma kluczowe znaczenie!

Tu z powodzeniem można użyć okularów z niższej półki -np ESy 100* ale to i tak zbytek splendoru!

Albo np. Serii BST 100* gdzie korekcja astygmatyzmu wynosi ok 70-80% pola!

Tak i Erfle TS WA które wymienia Rik o ogniskowych powyżej 50 stopni będa git..

 

Moje typy jednak to:

 

 

Okularem do średnich kątowo obiektów może być z powodzeniem Swan 40mm

Mgławicowym okularem może być od biedy TV plossl 55mm

Niezbędnym będzie...Reduktor ogniskowej SCT np. Hirsch f/6.3

 

Do planet...Orto 18mm UO HD grin.gif

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli dysponuje się budżetem na 14-calowego LX200 ACF, to zakup Ethosów nie powinien być wielkim problemem...

Druga sprawa, to jakoś nie chce mi się wierzyć, że z Plosslem 55mm + reduktor 0.63, zobaczysz więcej w SCT niż samym plosslem 55mm :rolleyes:

Apertura soczewek korektora nie jest większa od fieldstopu TV Plossla 55mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli dysponuje się budżetem na 14-calowego LX200 ACF, to zakup Ethosów nie powinien być wielkim problemem...

Druga sprawa, to jakoś nie chce mi się wierzyć, że z Plosslem 55mm + reduktor 0.63, zobaczysz więcej w SCT niż samym plosslem 55mm :rolleyes:

Apertura soczewek korektora nie jest większa od fieldstopu TV Plossla 55mm

Dzięki Panowie za rady -pokażę komu trzeba wasze odpowiedzi.

Dziękuję i pozdrawiam Wlodek

Ps: żeby nie było -to nie mój sprzęt ale mam do niego dostęp

To jest sprzęt w nowym obserwatorium w Zelowie przy LO

Na pewno niedługo odezwie się tu jego opiekun

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli dysponuje się budżetem na 14-calowego LX200 ACF, to zakup Ethosów nie powinien być wielkim problemem...

Druga sprawa, to jakoś nie chce mi się wierzyć, że z Plosslem 55mm + reduktor 0.63, zobaczysz więcej w SCT niż samym plosslem 55mm :rolleyes:

Apertura soczewek korektora nie jest większa od fieldstopu TV Plossla 55mm

 

 

 

Co do drugiej części może masz rację. Przez ponad rok walczyłem z C11 i doborem określonych szkieł. Z reduktorem 6,3 i szerokokątnymi erflami -istnieje wybitna potrzeba osiowego patrzenia z zachowaniem odpowiedniej odległości od oka. W przeciwnym razie mamy czarne place w polu widzenia przy najmniejszej zmianie kąta patrzenia. Czego ja już nie próbowałem..skracałem np. odległości między korektorem a okularem, wszystko na marne. Stosunkowo najlepiej z C11 z reduktorem pracował z Hyperionem Asferykiem 31mm. Ale miał w centrum pola obrzydliwego duszka LW. Wybierając SCT z monstrualną ogniskową musimy się liczyć że reduktor/korektor 6,3 to tylko namiastka, symulator newtona f5. W głupiej syncie 8" z swanem 25 mm i filtrem UB 2" był wielokrotnie piękniejszy Veil niż w układzie c11 z Swanem 40mm i korektorem 6,3 .

Ale by osiągnąć odpowiednią do szerokich cirrusów źrenicę wyjściową musimy uciekać się niestety do pół środków.

 

Co do Ethosów do ciemnego SCT -upieram się -to jak kupowanie złotej kierownicy do fiata 126p

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyś SCT 8". Moje wszystkie potrzeby obserwacyjne zaspokajala nasadka Denkmeier z firmowymi okularami (D21) i powerswitchem. Nawiasem mówiąc, uważam że największą zaletą systemu SC jest możliwość bezproblemowego korzystania z nasadki dwuocznej.

To prawda! Obserwacje przez bino są nieporównywalnie bardziej komfortowe i efektywne. Ale w teleskopie przeznaczonym, jak rozumiem, do prezentacji obrazów w większej grupie osób, to może być problem (różne rozstawy oczu, różnice wad wzroku dla oka lewego i prawego). Do prezentacji lepiej chyba sprawdzą się wygodne okulary z dużym ER.

Edytowane przez misiowaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do drugiej części może masz rację. Przez ponad rok walczyłem z C11 i doborem określonych szkieł. Z reduktorem 6,3 i szerokokątnymi erflami -istnieje wybitna potrzeba osiowego patrzenia z zachowaniem odpowiedniej odległości od oka. W przeciwnym razie mamy czarne place w polu widzenia przy najmniejszej zmianie kąta patrzenia. Czego ja już nie próbowałem..skracałem np. odległości między korektorem a okularem, wszystko na marne. Stosunkowo najlepiej z C11 z reduktorem pracował z Hyperionem Asferykiem 31mm. Ale miał w centrum pola obrzydliwego duszka LW. Wybierając SCT z monstrualną ogniskową musimy się liczyć że reduktor/korektor 6,3 to tylko namiastka, symulator newtona f5. W głupiej syncie 8" z swanem 25 mm i filtrem UB 2" był wielokrotnie piękniejszy Veil niż w układzie c11 z Swanem 40mm i korektorem 6,3 .

Ale by osiągnąć odpowiednią do szerokich cirrusów źrenicę wyjściową musimy uciekać się niestety do pół środków.

 

Co do Ethosów do ciemnego SCT -upieram się -to jak kupowanie złotej kierownicy do fiata 126p

 

Ignisei - SCT jeszcze nie miałem, ale nie rozumiem po co katować ten sprzęt reduktorem - co to daje z okularem typu SWAN 40mm (oprócz mordowania taniego okularu stromym stożkiem światła) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ignisei - SCT jeszcze nie miałem, ale nie rozumiem po co katować ten sprzęt reduktorem - co to daje z okularem typu SWAN 40mm (oprócz mordowania taniego okularu stromym stożkiem światła) ?

Większą (choć naciąganą) źrenicę wyjściową !

ps. SWAN to niebyt dobry pomysł -jak pisałem lepszy jest do wspópracy z reduktorem Hyperion asferyk!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większą (choć naciąganą) źrenicę wyjściową !

ps. SWAN to niebyt dobry pomysł -jak pisałem lepszy jest do wspópracy z reduktorem Hyperion asferyk!

 

SWAN 40mm miałem i w refraktorze f/8 na brzegu pola były kalafiory - bardziej pasował mi RKE Soligora, mniejsze pole, ale super transmisja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jeżeli uważasz że tego typu konstrukcja jest najlepszym wyborem to co powiesz o tych 20-30% pola obarczonych astygmatyzmem własnym jaki posiadają okulary erfla?

 

Najbardziej rewelacyjnym rozwiązaniem było by kupienie nasadki bino 2" niestey cena może być zaporowa http://www.siebertoptics.com/images/Echelon/e10.JPG

co do okularów ja osobiście polecam produkty pentaxa :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli uważasz że tego typu konstrukcja jest najlepszym wyborem to co powiesz o tych 20-30% pola obarczonych astygmatyzmem własnym jaki posiadają okulary erfla?

 

Nie wiem, nic mi się w oczy nie rzuciło ;) Naglery to to nie są, ale też popatrz na ceny ;) Jak ktoś nie jest wybredny to spokojnie Erfle wystarczą :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.