Skocz do zawartości

Nie tylko o kolorach, czyli rzecz o krótkich refraktorach SkyWatcher 102/500 i 120/600


vmisiu

Rekomendowane odpowiedzi

9 godzin temu, vmisiu napisał:

 

Do miasta kupowanie większej tuby niż 5 cali nie ma sensu - zaświetlenia rozmiarem nie przeskoczysz. 

Hej :) O ile do Twoich postów o achromatach mam olbrzymią sympatię (kilka lat temu, gdy zaczynałem przygodę z astro, to właśnie one skłoniły mnie do zakupu achro 120/600), o tyle z powyższą tezą nie mogę się zgodzić. Jeśli coś umożliwia dostrzeżenie DSów na zaświetlonym miejskim niebie, to jest to właśnie duża apertura. Jak największa, bo to dzięki niej można użyć większego powiększenia i przygasić tym samym tło nieba. Od dawna mam kilka różnych teleskopów, achro 120/600 i 80/400, EDki 120 i 80, oraz Newtona 10", robiłem wielokrotnie porównania z domowego tarasu (południowa część Wrocławia), i wniosek zawsze był ten sam - w Newtonie 10" jestem w stanie wyłapać np. trzy najjaśniejsze galaktyczki w łańcuchu Markariana, mimo zaświetlenia - a w jakiejkolwiek mniejszej aperturze nie ma na to szans.

 

Co do Maczków, to wg mnie inwestycja w Maka w mieście ma jak najbardziej sens - bo Mak bardzo dobrze pokaże obiekty US. W achro nie ma na to szans.

 

Dlatego wg mnie do miasta są dwie opcje - albo Maczek i skupienie się na USach, albo duży Newton, dający i USy, i umożliwiający wyłuskiwanie DSów (nie obserwacje, tylko wyłuskiwanie, na zasadzie "o, tu chyba trochę coś widać"). Albo i Maczek i Newton, choć biorąc pod uwagę, że Newton pokaże i USy i DSy to Maczek staje się zbędny. A krótkie achro wg mnie do miasta jest najsłabszym wyborem, bo ani USów nie pokaże dobrze z powodu aberracji, ani DSów nie wyłuska z powodu zbyt małej apertury.

 

To takie moje 3 grosze w tym temacie :)

Edytowane przez Piotr K.
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kontekście zaświetlenia i apertury - pisałem w oparciu o własne doświadczenia z teleskopami 4, 5 i 6 calowymi. W tym przedziale 5 cali to naprawdę najbardziej sensowna apertura. Być może 10 i 12 cali pod miejskim niebem zrobi różnicę w stosunku do małych średnic, pytanie na na jakim balkonie zmieści się 10-calowy dobson :) Ja mam 2x1m i tam nawet 6 cali na paralaktyku nie pozwala na skierować telepa wszędzie tam, gdzie widzę niebo :)

 

Mam i wykorzystuję MAKa, doceniam ten sprzęt na planetach, ale - jak pisałem wczoraj - wiele zależy też od wieku obserwatora i kwestii osobnicznych. Jak ktoś ma 40+ lat, to - tu musisz uwierzyć na słowo - bez względu na to, czy oglądasz Jowisza MAKiem czy krótkim achro widzisz zgrubsza tyle samo. I nie chodzi tu o kwestie techniczne, tylko biologiczne :)

 

Pozdrawiam, 

V

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm....

Biorę to jako Twoje subiektywne odczucia.

Powiedzmy że mamy tak samo, miejskie niebo (ja mam bardziej podmiejskie ale nadal dalego do "czarności").

W karierze miałem chyba wszystkie aperturowo achromaty i tak:

1. Na start Skylux 70/700. F=10

2. Celestron Inspire 100/660 F=6,6.

3. Sky Watcher 120/600 F=6.

4. Sky Watcher 150/1200 F=8.

Powiem tak, każdy coś wnosił do obserwacji, ale nie zapomnę pierwszego światła 6" achromatu na Hantlach M27 - jakie one były wyraźne i wielkie w stosunku do 120tki.

Tak samo "obwarzanek" zatopiony w czerni czyli M57 - W 6-ciu calach jakbym wszystko na nowo odkrywał.

 

Teraz na miejski balkon i jakieś tam zaświeltenie mam lornetę 100mm do DS-ów i jestem nisamowicie zaskoczony zasięgiem jaki mi ta lorneta dała, prawdopodobnie  achro 6" spokojnie też by łapał wszystkie ulotne mgiełki ale ze wzgędu na gabaryt było to cieżko ustawne, a tutaj lorneta kątowa omiata widnokrąg z balkonu jak chce. W tym tygodniu patrzę na Ksieżyc i Jowisza z Saturnem i też jest dobrze, w szczególności z barlowem są to całkiem duże tarcze planet - aczkolwiek to nadal dwa achromaty więc dużo z kontrastu ucieka.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, co do wieku, to za kilka miesięcy skończę 44 lata :( Ale zdecydowanie widzę rôżnicę w obrazie z achro i Maka czy EDka, więc to jest w dużej mierze kwestia osobnicza :)

 

Co do achromatu 6" (150/750), to miałem go przez kilka miesięcy. Kupiłem go jako wymiatacz galaktyczny, mniejszy i bardziej przenośny od Newtona 10" na Dobsie. Ale okazało się, przynajmniej w dość pobieżnym teście (nie sprawdziłem powiększeń większych niż 25x), że lorneta TS 28x110 wyraźnie lepiej sobie radzi z wyłuskiwaniem galaktyk. Zaskoczyło mnie to, ale tak wyszło. Więc dwa tubusy jednak sporo dają.

 

A co do tego co pisze @vmisiu, że do miasta najlepiej się sprawdza 5", to być może chodzi też o szeroko pojęte kwestie logistyczne - w sensie, że 6" jest już dość trudne do wciśnięcia np. na wąski balkon, a 1" więcej nie robi tak dużej różnicy w stosunku do 5", żeby usprawiedliwiało to niewygodę czy trudności w operowaniu teleskopem na balkonie. W takim wypadku 5" achro może wygrywać z 6" :)

Edytowane przez Piotr K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, vmisiu napisał:

Być może 10 i 12 cali pod miejskim niebem zrobi różnicę w stosunku do małych średnic, pytanie na na jakim balkonie zmieści się 10-calowy dobson :) Ja mam 2x1m i tam nawet 6 cali na paralaktyku nie pozwala na skierować telepa wszędzie tam, gdzie widzę niebo

Kolejny raz muszę udowadniać, że na balkonie szerokości 90-100 cm można korzystać z dobsona i to wygodnie :) to jest GSO 10, balkon do barierki ma 90 cm, 100 cm w miejscu gdzie są drzwi. Zazwyczaj o dobsie na balkonie piszą Ci co to nie mieli okazji go tam używać :)

Powiem więcej, na tym samym balkonie używałem LB 12" i było więcej miejsca jak z makiem 150 na paralaktyku że stalowymi nogami. Bądź co bądź 10" jest wygodniejsze niż 12" na balkon. 

20190612_212520.jpg.2c0efb28901040c2218c29bfdbbed5f5.jpg

  • Lubię 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, wampum napisał:

Masakra to ci pokazałeś.

Dupa Newtonem wchodzi w otwarte drzwi balkonowe, przerabiałem to. Na balkon to fatalny pomysł i właśnie to pokazałeś, chyba niechcący....

a jeszcze pojechać trochę na zachód i barierka w nerkach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i tu Was koledzy zaskoczę :) nic nie wchodzi w żadne otwarte drzwi balonowe (otwarte są tylko do zdjęcia bo poszedłem po telefon), drzwi są zamknięte cały czas i kategorycznie muszą być bo inaczej miałbym mocne falowanko powietrza, to przecież podstawa podstaw obserwacji balkonowych, nie wiem jakim cudem wam przyszedł do głowy taki pomysł. Jak pojadę tubą na zachód to na spokojnie sobie wchodzę pomiędzy barierkę a teleskop.

 

Sory ale jeśli chodzi o balkonowe manewry to mnie nie przegadacie bo od 3 lat balkonowych obserwacji miałem jakieś 10 setupów różnych teleskopów na tym balkonie (od LB 12" przez 3 maki, różne achromaty małe i duże, krótkie i długie, do obecnego zestawu GSO 10" + TS 102/1100), zęby na tym zjadłem i mówię, że z Newtonem mam więcej miejsca jak makiem 127/150 i paralaktykiem eq3-2 na stalowych nóżkach 1,75". Nogi po rozstawieniu zajmują całą przestrzeń i jak mam potrzebę przejścia na drugą stronę to muszę się przeciskać koło tych nóg. Teraz poprawiłem sobie wygodę korzystania ze statywu dorabiając extender 50 cm w związku z czym nie muszę rozsuwać nóg ale i tak jest to jedynie porównywalne do tego Newtona na stoliku, z pewnością nie jest to wygodniejsze.

 

W tej sytuacji jest tak ustawiony, że mam całe niebo dostępne przez niego z balkonu, niestety przez "solary dachowe" które od jakiegoś czasu mam bezpośrednio nad balkonem, mogę jedynie oglądać US + kilka DS gdy mam przestrzał. Na resztę dobrodziejstwa DS muszę schodzić na podwórko.

Od 3 dni nieprzerwanie stoi tak na balkonie i przez myśl mi nie przeszło, żeby go targać na dół na podwórko :hysterical: A raczej wszyscy się zgodzą, że takie 10" już pokaże co nieco. Łysy wczoraj w 250x w bino z Pentaxami bajeczny. Po obserwacjach nie martwię się, że mi coś się stanie z gratami, zabezpieczam wszystko i niech na mnie czeka do następnego wieczora.

 

 

2.jpg

 

Chyba jedyną alternatywą jest albo Newton 200/1000 na montażu AZ (np HD AZ) albo SCT 200/2000 jeśli komuś zależy na zasięgu i szczegółowości jednocześnie obawiając się trudności z manewrowaniem.

Edytowane przez lolak89
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche off top, bo zeszliśmy na balkony. Jakiś czas temu, odwiedzając Darka i jego taras z widokiem na Giewont ponad ostrzyżonymi drzewami zapragnąłem takiego rozwiązania. No to rozbudowując dom, architekt dostał w requirements - ma być duży balkon. No i jest... na północny-zachód, z nieosłoniętą, przedrożną latarnią w polu widzenia w odległości ok 40m. :/  Powiem tyle. Z mojego punktu widzenia, balkonowe obserwacje mają realny sens tylko jeśli balkon jest pod ciemnym niebem i jest wielkości pozwalającej na zrobienie na nim niewielkiej całonocnej imprezy. Inne opcje to, jak sie glebiej zastanowic, nie są opcjami. Nawet trawnik przed domem staje się całkiem konkurencyjną alternatywą.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Hans napisał:

Z mojego punktu widzenia, balkonowe obserwacje mają realny sens tylko jeśli balkon jest pod ciemnym niebem i jest wielkości pozwalającej na zrobienie na nim niewielkiej całonocnej imprezy. Inne opcje to, jak sie glebiej zastanowic, nie są opcjami. Nawet trawnik przed domem staje się całkiem konkurencyjną alternatywą.

Mam całkiem dobre niebo z domu.

 

SQM

21.58 mag./arc sec2

Ratio

0.472

Bortle

class 4

Elevation

170 meters

 

Do obserwacji DS balkon jest przeciętny i jest półśrodkiem bo mamy mniej niż połowę nieba dostępną.... jeśli chodzi o US to nie gra roli, zawsze są z jednej strony :) szkoda, że nie zrobiłeś sobie tego balkonu od południa, sam gdybym miał balkon na północ to bym nie korzystał tak chętnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Hans napisał:

Troche off top, bo zeszliśmy na balkony. Jakiś czas temu, odwiedzając Darka i jego taras z widokiem na Giewont ponad ostrzyżonymi drzewami zapragnąłem takiego rozwiązania. No to rozbudowując dom, architekt dostał w requirements - ma być duży balkon. No i jest... na północny-zachód, z nieosłoniętą, przedrożną latarnią w polu widzenia w odległości ok 40m. :/  Powiem tyle. Z mojego punktu widzenia, balkonowe obserwacje mają realny sens tylko jeśli balkon jest pod ciemnym niebem i jest wielkości pozwalającej na zrobienie na nim niewielkiej całonocnej imprezy. Inne opcje to, jak sie glebiej zastanowic, nie są opcjami. Nawet trawnik przed domem staje się całkiem konkurencyjną alternatywą.

 

Pozdrawiam.

Albo balkon jest wysoko ponad wszystkimi światłami, tez daje dużą różnice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Używam SW 102/500 już prawie rok, miałem też 80/400 od Meade. Odnośnie aberacji mam takie odczucia. W refraktorach od SW aberacja zależy od danego egzemplarza teleskopu. Miałem okazję porównać dwa SW 102/500 stojące obok siebie. Do testów użyto tej samej nasadki i tych samych okularów. Porównanie na księżycu w pierwszej kwadrze. Aberacja na moim egzemplarzu wyraźnie mniejsza, powiększenia x200 na księżycu można spokojnie stosować przynajmniej w moim egzemplarzu, obraz ostry i wyraźny. Jowisz, Saturn powiększenie x120 wiecej nie ma sensu. Natomiast  refraktor 80/400 od Meade walił aberacją tak bardzo, że trafił w dobre ręce :)

Pod ciemnym niebem 102/500 pokazuje pazurki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.