Skocz do zawartości

Zdjęcia zachodzącego słońca


Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Co jakiś czas pojawiają się na stronie Dalekich Obserwacji zdjęcia różnych szczytów lub obiektów na tle zachodzącego słońca (np. wieży na Pradziadzie). Ponieważ nie znalazłem na tym forum wątku poświęconego temu tematowi, chciałbym zapytać tutaj o kilka rzeczy. Przede wszystkim, czy moglibyście podać parametry, według których zostały wykonane te zdjęcia ze strony Dalekich Obserwacji?

 

I drugie pytanie: czy da się wykonać w miarę ostre zdjęcie zachodzącego słońca średniej klasy aparatem kompaktowym (z dostępnymi ustawieniami manualnymi w pewnym zakresie)? Dzięki ładnej pogodzie mam ostatnio możliwość wykonania zdjęć pewnych charakterystycznych obiektów na szczytach gór, pod którymi mieszkam. Ostatnio próbowałem zrobić fotkę jednego z nich i wyszła mi rozmazana, jasna plama, a obiekt na wierzchołku góry w ogóle był niewidoczny. Dodam, że obiekt ten znajdował się w odległości kilkunastu kilometrów od miejsca fotografowania, a słońce w momencie zachodu za nim i za górą było na wysokości nieco ponad 5 stopni. Słyszałem o stosowaniu w takiej sytuacji różnych filtrów, a nawet robieniu zdjęć np. przez zaciemnioną szybkę, ale nie mam pojęcia na ile w moim przypadku byłyby to rozwiązania przydatne i konieczne.

 

Ponieważ w dziedzinie bardziej zaawansowanej fotografii jestem raczej początkujący, w ogóle będę wdzięczny za wszelkie wskazówki i chęć podzielenia się swoim doświadczeniem w tym temacie, za co z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Merti, zdjęcia robię kilkoma aparatami mniej więcej tej samej klasy, ale różniącymi się trochę funkcjami. Co do ostrości, we wszystkich jest ona ustawiana automatycznie (w tym, którym akurat robiłem zdjęcia tego dnia, można jedynie ostawić ją na nieskończoność i tryb makro). Dlatego nie interesują mnie szczegółowe wskazówki dotyczące jednego konkretnego aparatu, tylko ogólne informacje nt. możliwości robienia zdjęć słońca podczas zachodu tą klasą aparatów (maksymalne możliwości jednego z nich podałem, dodam, że jego maksymalny zoom optyczny to 10x). Obecnie przymierzam się do zakupu nowszego aparatu i z przyczyn praktycznych (prostota i szybkość obsługi, gabaryty, cena) też będzie to aparat kompaktowy, ale z trochę innymi funkcjami. Chciałbym uwzględnić przy tym możliwość robienia zdjęć zachodzącego słońca, o ile to jest możliwe bez specjalistycznego oprzyrządowania (którego raczej nie zamierzam dokupywać). Przede wszystkim więc, jeśli to jest możliwe, proszę o informację autorów zdjęć zachodów słońca na stronie DO nt. parametrów wykonanych zdjęć - wówczas sam ocenię, czy warto się porywać z motyką na słońce.

Edytowane przez Adam P.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, ja też mam kilka kompaktów i lustro ale bez konkretu co do modelu to ci nie pomogę, a z tego co pamiętam koledzy tutaj akurat dysponują mega-zoomami z możliwością ręcznego wyostrzenia. Pozostaje ci jeszcze reszta netu. Z mojej strony to tyle, może któryś z szanownych kolegów udzieli koledze Adamowi jakiś wskazówek? ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na logikę: jeśli przy zoomie 10x i ustawieniu parametrów na jak najmniejszą ilość światła słońce wychodzi jako rozmazana, prześwietlona plama, to moim zdaniem tym aparatem nie da się zrobić dobrego zdjęcia słońca. Przynajmniej tak mi się wydaje. Więcej nie ma tam specjalnie co ustawiać. Modele aparatów niewiele więcej tu powiedzą - wszystkie kompakty mają mniej więcej ten sam zakres ustawień, poza tym - jak już napisałem - temat założyłem właśnie m.in. celem dobrania aparatu. Z drugiej strony, co też już napisałem w pierwszym poście, moje zdjęcia nie są robione ze stu kilkudziesięciu kilometrów, tylko kilkunastu, więc być może akurat megazoomy nie będą tu konieczne. Dla mnie, jeszcze raz powtórzę, najcenniejszą informacją byłyby dane odnośnie parametrów zdjęć umieszczonych na stronie DO (wielka szkoda, że nie są one umieszczane przy każdym zdjęciu!), dzięki którym może w ogóle przestałbym się zastanawiać nad użyciem aparatu do zdjęć tego rodzaju i problem by znikął. Nie wiem, czy Szanowni Koledzy zechcą podzielić się tymi informacjami, ale z informacji zebranych w innych miejscach w internecie wynika, że raczej nie ma co zawracać sobie głowy wykorzystaniem kompaktu do tego celu.

 

Pozostają zatem zdjęcia księżyca, które wychodzą całkiem dobrze, a który też potrafi zachodzić w ciekawych miejscach. :banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Merti, zdjęcia robię kilkoma aparatami mniej więcej tej samej klasy, ale różniącymi się trochę funkcjami. Co do ostrości, we wszystkich jest ona ustawiana automatycznie

 

Mój stary Canon A510 (compact jak najbardziej) i inne z tej i kolejnych linii mają w trybie Manual możliwość sterowania ostrością w całym zakresie.

 

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Co jakiś czas pojawiają się na stronie Dalekich Obserwacji zdjęcia różnych szczytów lub obiektów na tle zachodzącego słońca (np. wieży na Pradziadzie). Ponieważ nie znalazłem na tym forum wątku poświęconego temu tematowi, chciałbym zapytać tutaj o kilka rzeczy. Przede wszystkim, czy moglibyście podać parametry, według których zostały wykonane te zdjęcia ze strony Dalekich Obserwacji?

Witam, to może ja pomogę ze swojej strony tyle ile mogę, ponieważ moje zdjęcia słoneczka również były robione kompaktem. Pierwsza najważniejsza sprawa - statyw, druga - sterowanie przesłoną przy takich zdjęciach właściwie jest najważniejsze, tzn trzeba znaleźć złoty środek pomiędzy zaciemnieniem tła i obiektów bliższych a uzyskaniem ładnej barwy słońca. Posiadam filtr polaryzacyjny kołowy ale nie jest konieczny jeśli w trybie manual można osiągnąć ten sam efekt (patrz wyżej info o przesłonie).

Pierwszy przykład: http://www.dalekieob...cje.eu/?p=11562

Ogniskowa 720mm, przesłona f/5,7, pierwsze foto 1/320s (widać że trochę za ciemne), drugie 1/200, trzecie 1/100, wszystkie iso 100(minimum).

 

Drugi przykład: http://www.dalekieob...cje.eu/?p=13609 (moje zdjęcia to te w time lapse oraz 3 i 4)

Zdjęcie 3: 720mm f/9,8 czas 1/800s, iso 100(minimum)

Zdjęcie 4: 24mm, f/6,5, czas 1/550s, iso 100(minimum)

 

Ostrość przy obu obserwacjach ustawiana automatycznie, ustawiałem sobie strefę AF na szczyt góry, na słońce nie chciał złapać. Widać jednak że ostrość wieży na Pradziadzie jest lepsza na zdjęciach 1 i 2, które robione były lustrzanką przez loop'a. No ale jak na kompakt to ja jestem zadowolony.

 

I drugie pytanie: czy da się wykonać w miarę ostre zdjęcie zachodzącego słońca średniej klasy aparatem kompaktowym (z dostępnymi ustawieniami manualnymi w pewnym zakresie)?

Dziesięciokrotny zoom to trochę mało, choć jeśli masz blisko do obiektów które chcesz uchwycić na tarczy słońca to możesz próbować. Jeśli mówisz iż zdjęcia są rozmazane a słońce to biała plama to musisz zmniejszyć czas, podnieść przesłonę i zdjęcia robić na minimalnym iso. Jeśli w trybie manual nie jesteś w stanie zmniejszyć już parametrów to o ile to możliwe zaopatrz się w filtr szary.

Edytowane przez vrg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Andrzej: pisząc, że we wszystkich aparatach ostrość jest ustawiana automatycznie, miałem na myśli wszystkie moje aparaty.

 

@vrg: Dzięki za rzeczową odpowiedź! Właśnie o takie informacje mi chodziło. :helo:

 

Z tego, co napisałeś, wynika, że jednak nie muszę się tak od razu poddawać. Twoje zdjęcia bardzo mi się podobają i byłbym - jako początkujący amator - całkowicie usatysfakcjonowany taką jakością. Tak jak napisałem, parametrów już nie mogę zmniejszyć. Mimo to spróbuję jeszcze trochę poeksperymentować, być może pomyślę o filtrach (podręczny ministatyw, o wysokości ok. 10 cm, posiadam - myślę, że na razie powinien wystarczyć ;)). Pewnie też pomyślę o tym aspekcie przy zakupie nowego aparatu. Rozumiem, że Twój kompakt to jakiś z megazoomem?

 

I jeszcze jedna kwestia: czy w czasie robienia zdjęć zachodzącego słońca można uszkodzić matrycę aparatu? W internecie znalazłem sprzeczne opinie na ten temat. Przypomnę, że u mnie słońce podczas zachodu nad górami jest na wysokości około 5 stopni, a więc dość wysoko. Patrząc wówczas na nie gołym okiem, razi jeszcze na tyle mocno w oczy, że da się na nie patrzeć tylko krótką chwilę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@vrg: Dzięki za rzeczową odpowiedź! Właśnie o takie informacje mi chodziło. :helo:

 

Z tego, co napisałeś, wynika, że jednak nie muszę się tak od razu poddawać.

Nigdy nie należy się poddawać - to jest podstawowa zasada dobrej fotografii ;)

 

być może pomyślę o filtrach (podręczny ministatyw, o wysokości ok. 10 cm, posiadam - myślę, że na razie powinien wystarczyć ;)).
Pomyśl o większym statywie, za 50zł kupisz już coś co się spokojnie nada i miejsca w plecaku wiele nie zajmie.

 

Rozumiem, że Twój kompakt to jakiś z megazoomem?

HS10 to już nie mega- a ultrazoom ;)

 

 

I jeszcze jedna kwestia: czy w czasie robienia zdjęć zachodzącego słońca można uszkodzić matrycę aparatu? W internecie znalazłem sprzeczne opinie na ten temat. Przypomnę, że u mnie słońce podczas zachodu nad górami jest na wysokości około 5 stopni, a więc dość wysoko. Patrząc wówczas na nie gołym okiem, razi jeszcze na tyle mocno w oczy, że da się na nie patrzeć tylko krótką chwilę.

Nie ma takiej możliwości, przynajmniej w kompakcie. Na temat luster się nie wypowiadam - mam zbyt małe doświadczenie. Kiedyś widziałem jednak film na którym było ukazane uszkodzenie matrycy w jakimś Canonie podczas nagrywania pokazu laserów z bliskiej odległości. Co do słońca to bez filtra uv robiłem już zdjęcia pełnego słońca, również podczas zaćmienia. Z tym że przesłona u mnie ma max wartość 11 więc jest czym rzeźbić. Zdarzało mi się że wyświetlacz LCD głupiał, ale zdjęcia wychodziły normalnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"I jeszcze jedna kwestia: czy w czasie robienia zdjęć zachodzącego słońca można uszkodzić matrycę aparatu?"

 

 

Nie ma takiej możliwości, przynajmniej w kompakcie.

 

@Adamie, słońća też lepiej unikać.

 

Widzę, że nawet wśród fachowców od DO opinie są zróżnicowane. Panowie, czy moglibyście uzasadnić swoje sądy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Andrzej: pisząc, że we wszystkich aparatach ostrość jest ustawiana automatycznie, miałem na myśli wszystkie moje aparaty.

 

Napisałeś : "zdjęcia robię kilkoma aparatami mniej więcej tej samej klasy," chciałem pomóc ale rozumiem że wśród tych co masz nie ma Canonów.

Nie jestem fanatykiem tej marki ale jak kupowałem pierwszy compact poczytałem jakie ma możliwości. W canonie 510 ostrość manualną włącza się pewnym "mykiem"

może w którymś z twoich tez tak jest a przeoczyłeś w instrukcji...

Jeżeli nie to masz pecha... :huh:

Andrzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sp3uca, znam dobrze moje aparaty, używam ich już od kilku lat. Poza tym nie sądzę, żeby możliwość manualnego ustawienia ostrości mogła mieć tu kluczowe znaczenie - zdjęcia np. księżyca wychodzą ostre i wyraźne z automatycznym ustawieniem ostrości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JA to tak widzę. Obiektyw to taka lupa więc wypalanie pikseli na matrycy może skutkować zmniejszeniem jej czułości aż do powstania przebicia na fotokomórce (bo to jest tranzystor sterowany światłem)...

 

Matryca to płytka z krzyształu krzemu odpowiednio obrobiona. Temperatura topnienia krzemu to ok 1400st C, na matrycy mamy płytkę szklaną jako filtr IR obcinający promieniowanie IR. Szkło ma temperaturę topnienia 400st C.

Musiałaby nastąpić ekstremalna sytuacja aby małym szkłem powiększającym (obiektywem) o średnicy 3-7cm patrzącym na słońce wytworzyć temperaturę 400st C, która mogłaby zniszczyć filtr IR, o matrycy nie wspomnę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkło ma temperaturę topnienia 400st C.

są różne rodzaje szkła ale na ogół mają temperaturę topnienia znacznie wyższą

dość trudno ją nawet zdefiniować bo szkło ze wzrostem temperatury robi się coraz bardziej plastyczne, a nie gwałtownie topi jak kryształy

 

podczas wytwarzania elementów półprzewodnikowych stosuje się różne temperatury w granicach 400-700oC

po miejscowym nagrzaniu do wysokiej temperatury może nastąpić rekrystalizacja oraz redyfuzja domieszek, która spowoduje zmianę przewodnictwa, a tym samym zmianę czułości matrycy

inna sprawa czy mały obiektyw jest w stanie rozgrzać miejscowo matrycę do tak wysokiej temperatury? Raczej w to wątpię ale łatwo to sprawdzić próbując zapalić papier lub stopić kawałek foliowego worka

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

są różne rodzaje szkła ale na ogół mają temperaturę topnienia znacznie wyższą

dość trudno ją nawet zdefiniować bo szkło ze wzrostem temperatury robi się coraz bardziej plastyczne, a nie gwałtownie topi jak kryształy

 

podczas wytwarzania elementów półprzewodnikowych stosuje się różne temperatury w granicach 400-700oC

po miejscowym nagrzaniu do wysokiej temperatury może nastąpić rekrystalizacja oraz redyfuzja domieszek, która spowoduje zmianę przewodnictwa, a tym samym zmianę czułości matrycy

inna sprawa czy mały obiektyw jest w stanie rozgrzać miejscowo matrycę do tak wysokiej temperatury? Raczej w to wątpię ale łatwo to sprawdzić próbując zapalić papier lub stopić kawałek foliowego worka

 

pozdrawiam

 

Dodam jeszcze, że matryca w aparacie ma swoją wielkość zależnie od typu.

400px-Parametry_Ogniskowej.svg.png

 

Aby sprawdzić temperaturę jaką wytwarza słońce na matrycy przez soczewkę o średnicy obiektywu, powiedzmy 5cm, nie można zrobić wiązki w centrum ogniskowej na czujnik termometru, tylko wiązka musi mieć rozmiar matrycy np dla kompaktu 6x8mm. Nie będę robił testów ale jestem przekonany, że gdybym wytworzył wiązkę o wielkości 6x8mm przez soczewkę o średnicy 5cm, skierował na dłoń, to nawet tego nie poczuję.

 

Dla mnie temat spalenia matrycy przez słońce raczej wyssany z palca.

Edytowane przez Rafał ZOOM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie temat spalenia matrycy przez słońce raczej wyssany z palca.

też tak sądzę

tysiące kamer w wideodomofonach czy instalacjach CCTV jest w pewnym momencie skierowane w stronę Słońca i nic złego im się nie dzieje, a nie wszystkie mają automatyczną przysłonę

niedawno robiłem fotki aparatem na statywie i w pewnym momencie Słońce weszło w kadr ale żadnych niepokojących objawów nie zaobserwowałem przy 3,5/18 mm. Oczywiście obraz Słońca był prześwietlony

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam.

Temat wątku sugeruje wrzucanie tu dalekoobserwacyjnych fotek, a tu się raczej porusza zagadnienia sprzętu - co chyba powinno być w bardziej "sprzętowym" wątku.

Jednym słowem chyba się nikt nie obrazi jak wrzucę tu kilka fotek zachodzącego słońca z południowego wschodu :icon_wink:

 

Wzgórze Srd 415m. Dubrovnik (Chorwacja)

 

Panasonic FZ18 31mm.JPG

 

Pentax K5 Tamron 70-300.jpg Panasonic FZ 18 549mm.JPG Pentax K5 Tamron 70-300 b.jpg

 

kolarz k5.jpg

 

symul .jpg symul zoom.jpg

 

Słońce zachodzi za wyspą Lastovo (jakieś 100km) :Salut:

 

 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Koniunkcja tarczy Słońca z wieżą tv na Łysej Górze w Świętokrzyskiem po trzech latach niepowodzeń w końcu zaliczona. Dzisiaj miałem szczęście sfotografować to zjawisko ze Skarpy Dobrskiej pod Kazimierzem Dolnym, mimo że nadzieje były słabiutkie z powodu silnego zachmurzenia. Tarcza słoneczna ukazała się dosłownie kilka minut przed zakryciem przez horyzont i do chwili pojawienia się sylwetki Klasztoru Świętego Krzyża nie byłem pewny czy zobaczę cokolwiek. Jednak wyliczenia były właściwe i najpierw pojawił się profil kościoła, a następnie wieża telewizyjna. Obserwować to zjawisko można z pola tuż przy szosie schodzącej w dół w kierunku wsi Dobre i Wilkowa, tylko w okolicach dwóch dat, tj. 4 grudnia i 8 stycznia, kiedy szerokość niebieska środka tarczy słonecznej wynosi minus -22 stopnie i 15 minut szerokości południowej, lub blisko tej wartości. Miałem ze sobą obiektyw Rubinar 500/5.6 na statywie. lornetkę turystyczną 10x 25 i wolę czekania do końca, mimo słabych nadziei na dziurę w chmurach. Opłaciło się. :sunsmiley: Dystans = 76 km.

Plus mozaika trzech ujęć.

IMG_6265B.jpg

IMG_6258-6271-6288b..JPG

Edytowane przez lemarc
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piękne, gratulacje!! takie zdjęcia mają super klimat, szkoda że tak rzadko się pojawiają :]

dzisiaj w sumie warunki były kiepskie - akurat trafił mi się zachód za Leskowcem z Kopca Krakusa, na który dotarłem niestety już po zachodzie Słońca.

 

08012014_KopiecKrakusa_Leskowiec.JPG

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

przełom lutego i marca to okazja do złapania zachodu Słońca za Jesenikami z różnych górnośląskich i zagłębiowskich miejsc.

problem tylko w tym, że pomimo ładnie zapowiadającego się zachodu im bliżej końca tym gorzej (chmury albo miejski syf) - ciekawe jak będzie dzisiaj bo wczoraj a także w poniedziałek nic z tego nie wyszło :]

 

informacyjnie lista, która już była publikowana na forum - autorstwa VRG

 

27.02 - Pradziad z Dorotki
28.02 - Pradziad z Niegowonic
1.03 - Pradziad z Czeladzi
3.03 - Keprnik z Kopca
4.03 - Keprnik z Siewierskiej
6.03 - Pradziad z Altusa
7.03 - Pradziad z Olkusza
7.03 - Keprnik z Dorotki
7.03 - Śnieżnik z Kopca
7.03 - Pradziad z hałdy w Kochłowicach
8.03 - Śnieżnik z Siewierskiej
11.03 - Śnieżnik z Dorotki
12.03 - Pradziad z Kostuchny
15.03 - Pradziad z hałdy Skalny

Edytowane przez loopp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.