Skocz do zawartości

Całkowite zaćmienie Księżyca


Astroobserwator

Rekomendowane odpowiedzi

Miałem niezwykłe szczęście: jak rozstawiałem sprzęt były chmury, poszedłem na 10 min do domu, wróciłem i zobaczyłem piękny skrojony sierp Księżyca na bezchmurnym niebie - początek częściowego. Zaćmienie częściowe się skończyło, pojawiły się chmury i było tak jak przedtem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Jarosławiu większość zaćmienia widoczna w dobrych warunkach :)

 

W dzień niebo stopniowo wypogadzało się i przed zachodem Słońca wyglądało na to, że niebo może być nawet bezchmurne. Ale wraz z zachodem Słońca chmury, które wcześniej odsuwały się na południe zaczęły ponownie zasnuwać niebo i myślałem, że z obserwacji będą nici. Ale gdy tylko zakończyło się zaćmienie całkowite nad horyzontem pokazał się bardzo dobrze widoczny rąbek Księżyca. Co prawda po pewnym czasie Księżyc nieco przesłaniały chmury, ale były na tyle delikatne, że Księżyc był dobrze widoczny.

 

Na dwa całkowite zaćmienia w tym roku widziałem 1,5. Jak na nasze warunki to bardzo dobry wynik. Szkoda tylko, że następne ciekawe zaćmienie dopiero za kilka lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Toruniu zaćmienie widoczne od około 16.15. Napstrykałem trochę zdjęć, na początku przez szybę, później przez otwarte okno. Dlatego dosyć słabe, ale widząc, że niewiele osób sfotografowało, to daję ich wybór w załączniku. Robione kompaktem Canon PS A630.

IMG_4998.JPG

IMG_5008.JPG

IMG_5054.JPG

IMG_5056.JPG

IMG_5072.JPG

IMG_5086.JPG

IMG_5088.JPG

IMG_5101.JPG

IMG_5102.JPG

IMG_5110.JPG

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i nie było tak źle. Początkowo obserwowałem zaćmienie z Przasnysza na jasnym jeszcze niebie. Zaćmionego nie udało mi się dostrzec ale gdy pojawił się pierwszy blask wyłaniającego się z cienia Księżyca, widok jego nisko położonej wielkiej tarczy był przepiękny. Następnie wyruszyłem swoim dostawczakiem w podróż do Ciechanowa mając w przednie szybie widok Wenus, w lewej bocznej Jowisza a w lusterku powiększający się Księżyc. Niesamowita była to jazda i ciężko było mi się koncentrować na prowadzeniu.( jadących za mną przepraszam za dzisiejszy nietypowo powolny i "emerycki" styl prowadzenia :szczerbaty: )

Dotarłem szczęśliwie do domu na czas, zaćmienie jeszcze trwało i zdążyłem nawet trochę polornetkować.

A jednak się udało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mogłem obserwować tylko od godziny 17.00 z małymi przerwami. Fajnie wyglądało jak w jednej chwili cień opuścił Księżyc. Zamieszczę parę filmików z zaćmienia. Matko jaki ja podniecony byłem... i do siebie gadałem lol. Sorry za jakość, bo telefonem nagrywałem. Pierwszy filmik to taki poświęcony miejscu obserwacyjnemu heheh

Edytowane przez Syriusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lublin wg. prognoz miał się w krytycznym momencie znaleźć pod chmurami nadciągajacymi z zachodu i tak się stało. Za to na południu miało być czysto. Wyskoczyłem więc kilkanaście km na południe i prawie się udało. O 16.03 przez 1-2 s w lornetce zamajaczył przez chmury dolny kraniec tarczy. Nie byłem nawet pewien, czy jeszcze zaćmionej,czy już odsłoniętej -to drugie, jak się okazuje. Próbowałem jeszcze "walczyć", ale warunki zdecydowanie się pogarszały i zakończyłem zabawę.

Niewykluczone, że gdybym wybrał inna wylotówkę z miasta [na SE], to zobaczyłbym więcej. Cóż, do nastepnego razu...

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj po południu pomału zacząłem się przygotowywać na nadchodzące zaćmienie, chmór przybywało i przybywało, w zasadzie to już sobie podarowałem dzisiejsze zaćmienie.

Kiiedy sobie spokojnie schodziłem po schodach wyjrzałem przez okno by zobaczyć jaka pogoda, nad samym horyzontem ujrzałem ksieżyc który dopiero co wchodził w fazę półcieniową, zachwycony pobiegłem po sorzęt, wybiegam na dwór wszędzie drzewa, wpadł mi głupi pomysł do głowy by wejść na dach ale zrezygnowałem z tego marnego pomysłu, poleciałem po kluczyki do auta. spakowałem wsystko i już po 5 min rozstawiałem się ze sprzętem na polnej drodze. księżyc znajdował się już ponad 10% nad horyzontem.

A to co udało mi się zrobić napamiątkę:

sw 80ed; sonnar 135mm

IMG_1106.JPG

IMG_1150.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Zakopanem rozpogodziło się pół godziny przed zaćmieniem.

Zdjęcia wykonane w na Antałówce gdzie miałem wolny od zabudowy wschód i super przejrzystość.

Ale wymarzłem niemiłosiernie.

 

IMG_0546.jpg IMG_0557.jpg IMG_0565.jpg

 

 

IMG_0573.jpg IMG_0581.jpg

 

Zdjecia robione na TS 65Q APO ,obiektywem 70-200/4 IS oraz pierwsze astroświatło Canonem 5D mkII.

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co tam...zaczęło się tak u mnie: -przez chmury i drzewa..............

1) sierp wynurzył się z chmur

2) powoli rósł w chmurach

3) Aż spęczniał :)

 

post-20399-0-65718000-1323554868_thumb.jpg

post-20399-0-62471300-1323554884_thumb.jpg

post-20399-0-26456100-1323554897_thumb.jpg

post-20399-0-54306800-1323554909_thumb.jpeg

Edytowane przez ignisdei
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie po 15.30 bezchmurne niebo, tylko do ok 10-15* nad horyzontem chmury, smog, itp. Mieliśmy publiczne- zbiorowe oglądanie zaćmienia Księżyca, a przy okazji Wenus, Jowisz.

Kilka fotek z pokazu. Fotki Księżyca robione z ręki (proj. afokalna N150?5).

Pozdrawiam.

IMG_4637.jpg

IMG_4662.jpg

IMG_4664.jpg

IMG_4678.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... ujrzałem ksieżyc który dopiero co wchodził w fazę półcieniową ...

 

Jak przypuszczam chodzi o fazę częściowego zaćmienia Księżyca po zakończeniu całkowitego. Zaćmienie półcieniowe następuje po częściowym i początkowo jest widoczne jako bardzo niewielkie, ledwo zauważalne poszarzenie tarczy Księżyca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.