Skocz do zawartości

Teleskopy Lunt LS35THa wersja basic i deluxe - już od ręki


Jazz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

jakiś czas temu wjechały do naszego magazynu Lunty 35mm. Jak wiemy jest to alternatywa ze stajni Lunt dla popularnej "pestki" czyli PST. Nie będę się rozpisywał nad danymi technicznymi bo są one dostępne na stronie sklepu delux i basic. Miałem przyjemność spoglądania przez ten teleskop na zlocie w Jodłowie. Niestety (albo stety dla właściciela) była to wersja duble stacked którą ciężko odnieść do wersji standard. Moje wrażenia z Jodłowa były więcej niż pozytywne. PST nie miało absolutnie do czego się porównywać z jakością i ilością detali widzianych przez Lunt-a. Mam nadzieję, że pogoda w ciągu najbliższych dni pozwoli na testy polowe.

Teraz krótko o wrażeniach na "sucho".

DSC00505.jpg

Teleskopy przyszły w ładnych kartonach (typowo amerykańskich - kolorowe i pełne informacji marketingowej). Sam teleskop jest w wypełnieniu gąbkowym wraz z wyposażeniem jakie dostajemy w zestawie. Tutaj pojawia się pierwsza różnica pomiędzy wersją basic i deluxe. W wersji basic dostajemy teleskop, obejmy i śrubki. Wersja deluxe posiada na wyposażeniu obejmy z doveteilem w standardzie Vixen, szukacz Televue, okular 10mm 70o oraz śrubki. Dodatkowo wersja basic wyposażona jest w filtr B400 a wersja deluxe ma filtr B600. I to najprawdopodobniej jest główny czynnik generujący wyższą cenę wersji deluxe. Z informacji jakie uzyskałem od producenta wersja basic jest przeznaczona do wizuala natomiast wersją deluxe możemy się już pobawić w astrofotografię (na sieci są dostępne zdjęcia wykonane wersją deluxe np. Stephane Poirier na stronie Lunta http://www.luntsolarsystems.com/ w zakładce produktu).

Wykonanie jest bez zarzutu. Wszystko ładnie i estetyczne (mnie osobiście razi troszkę regulacja filtra - takie troszkę prymitywne ale może dzięki temu niezawodne ;-))

 

Mamy na cle dużą dostawę kamer z PointGray-a więc jak tylko dostarczą nam do sklepu kamery i będzie troszkę wolnego czasu z pogodą postaram się zrobić jakieś próby astrofoto na obu teleskopach.

 

Poniżej kilka fotek obu wersji teleskopu.

 

Pozdrawiam

Jazz

DSC00508.JPG

DSC00510.JPG

DSC00511.JPG

DSC00514.JPG

DSC00518.JPG

DSC00519.JPG

DSC00521.JPG

DSC00522.JPG

DSC00526.JPG

DSC00528.JPG

DSC00529.JPG

DSC00530.JPG

DSC00532.JPG

DSC00534.JPG

DSC00535.JPG

DSC00537.JPG

DSC00539.JPG

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bym przestrzegał przed porównywaniem wersji PeStki (normal filter) z Lunetm DoubleStacked

bo to nie ma sensu z oczywistych względów

gigantyczne wręcz znaczenie dla jakości obrazu ma również seeing oraz nawet najcieńsze chmurwy

które potrafią skutecznie zdegradować obraz w PeStce - nie miałem okazji jeszcze lookać przez Lunta niestety

dacie radę zrobić testy Lunta i PeStki w tym samym czasie?? fotki przez jeden i drugi ??

to był by super test - wreszcie po polsku

ja miałem w łapkach tylko PeStke i rozpisałem ją co do śrubki :szczerbaty:

http://tadeoho.cba.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=29&Itemid=70

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem przyjemność spoglądania przez ten teleskop na zlocie w Jodłowie. Niestety (albo stety dla właściciela) była to wersja duble stacked którą ciężko odnieść do wersji standard. Moje wrażenia z Jodłowa były więcej niż pozytywne. PST nie miało absolutnie do czego się porównywać z jakością i ilością detali widzianych przez Lunt-a. Mam nadzieję, że pogoda w ciągu najbliższych dni pozwoli na testy polowe.

 

Prawdę mówiąc wystarczyło odkręcić z frontu drugi etalon i już był sigle-stack.

 

Oczywiście jako maglujący to cudo dłużej w moim ogródku powiem, że z singla też obrazy są extra i w pierwszym momencie miałem miękkie nogi mając w głowie ile dałem za Lunta100 bo w wizualu w małym powerze różnica w cenie nie jest aż tak widoczna. Dołożenie double-stacka wprowadza nas w inny wymiar obserwacji i kto raz spojrzał już nie chce wrócić do singla...

 

Inna sprawa, że wystarczy statyw foto i można z ciągu dwóch minut od wyciągnięcia sprzętu z szuflady oglądać Słońce co z większą aperturą nie jest tak łatwe i szybkie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tadeopulous, oczywiście masz rację dlatego napisałem, że niestety była to wersja dublestacked której nie da się wprost porównać ani do pestki ani do standardowej wersji (bez znaczenia czy basic czy deluxe) Lunta. Chciałem tylko nadmienić w pierwszym poście, że byłem bardzo pozytywnie zaskoczony jakością obrazów. Przed zlotem i na zlocie mieliśmy również Lunta 80 z pressure i tu też sobie zrobiłem porównanie do malucha (to dwa różne światy ale fajnie jest porównać obrazy w sprzęcie do 3 tys i ponad 10 tys). Tu również spotkało mnie pozytywne zaskoczenie jak dużo maluch może pokazać.

 

Pozdr

Jazz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem przyjemność spoglądania przez ten teleskop na zlocie w Jodłowie. Niestety (albo stety dla właściciela) była to wersja duble stacked którą ciężko odnieść do wersji standard. Moje wrażenia z Jodłowa były więcej niż pozytywne. PST nie miało absolutnie do czego się porównywać z jakością i ilością detali widzianych przez Lunt-a

 

W mojej opinii PST i Lunt w wersji "gołej", czyli bez double stack miały obrazy bardzo porównywalne. Obserwowaliśmy w kilka osób zmieniając nawet okulary, by porównanie było jak najbardziej zbliżone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Double stack decydował o jakości obrazu. W komplecie z Luntem dawał mu miażdżącą przewagę nad PST, przystawiony do Pestki, dokonywał dokładnie tego samego. Co do mechaniki, to tak jakby porównywać zdrowie 60-latka ze zdrowiem 20-latka. Te teleskopy dzieli epoka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W płaszczyźnie ogniska 400mm tego refraktorka Słoneczko ma cca 4mm średnicy. Z okularem o ogniskowej 10mm daje więc koło o średnicy cca 100mm - ale widziane z odległości dobrego widzenia, czyli 25-30cm / okular w tym przypadku jest lupą a jej powiększenie to 250:10= 25x /. Ładny to może być widok, ale podawane użyteczne powiększenie 70x tego Lunta jest raczej nierealne, co przy rozdzielczości 4" pozostawia jednak niedosyt; no cóż, 60 czy 100mm soczewki + odpowiedni etalon/y/ - to już zupełnie inne koszty...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co przy rozdzielczości 4" pozostawia jednak niedosyt; no cóż, 60 czy 100mm soczewki + odpowiedni etalon/y/ - to już zupełnie inne koszty...

Nie powinienem tego pisać, ale... kiedy patrzę wizualnie przez 80-tkę i przez te maleństwa, to gdybym miał wydać swoje prywatne pieniądze, to nie wiem, czy zdecydowałbym się na kupno 80-tki. Przy astrofotografii i bardzo dużych powerach pewnie ma to znaczenie, ale przy roboczych "powerach", jakie używa się do wizuala przy Słońcu, to te trzydziesteczki wymiatają.

 

Na zlot zabraliśmy 80-tkę, więc mogliśmy ją zestawić z 35-tką. Wiele osób to widziało, więc sądzę, że mogą potwierdzić. Ja osobiście byłem zdziwiony tak niewielką różnicą. Wynika to zapewne z tego, że nadal Słońce jest na tyle jasne, że nawet w tak wąskim paśmie ilość fotonów jest na tyle duża, że mała apertura wystarcza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie powinienem tego pisać, ale... kiedy patrzę wizualnie przez 80-tkę i przez te maleństwa, to gdybym miał wydać swoje prywatne pieniądze, to nie wiem, czy zdecydowałbym się na kupno 80-tki. Przy astrofotografii i bardzo dużych powerach pewnie ma to znaczenie, ale przy roboczych "powerach", jakie używa się do wizuala przy Słońcu, to te trzydziesteczki wymiatają.

 

Na zlot zabraliśmy 80-tkę, więc mogliśmy ją zestawić z 35-tką. Wiele osób to widziało, więc sądzę, że mogą potwierdzić. Ja osobiście byłem zdziwiony tak niewielką różnicą. Wynika to zapewne z tego, że nadal Słońce jest na tyle jasne, że nawet w tak wąskim paśmie ilość fotonów jest na tyle duża, że mała apertura wystarcza.

Jeśli ktoś chce teleskop tylko do wizuala to 35tka to strzał w dziesiątkę. Bezpośrednie porównanie 100tki i 35tki w małych powerach pokazało niewielką różnicę w detalu. Oczywiście im wyższe powiększenie to różnica rosła i jeśli ktoś lubi gmeranie we włóknach protuberek to apertura to jedyne lekarstwo na nienaganne obrazy i mnogość detali ale różnica w cenie leczy jeszcze bardziej ;)

 

Do foto bez dwóch zdań liczy się tylko apertura...

 

Jak ktoś chce 100% satysfakcji z 35tki to naciskać Astromarket o dołbelstacka ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Czy doczekam się na zdjęcia wykonane przy pomocy LUNT LS35THa B400. Bardzo mnie ciekawi czy rzeczywiście w tej wersji Lunt nie za bardzo się nadaje do focenia Słońca?

Mogę Ci obiecać, że niedługo będę miał tego Lunta do celów domowego testowania :) Sprawdzę co można osiągnąć wizualnie i fotograficznie, podłączając lustrzankę. Miałem mieć w ten weekend, ale jak widać pogoda nie dopisuje. Nie byłoby sensu.

Planuję przetestować go w przyszły weekend. Wrzucę wtedy jakąś szerszą opinię na jego temat + zdjęcia. Ok? :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej fotki z Canona 550D. Czerwona - pojedyncza klatka, czarno-białe - dwa ostrzone stacki po 30 klatek. Lustrzanka z nosem 1,25" i soczewką Barlowa wkręconą w nos. Kontrolowana z Nebulosity (najniższe ISO, "bin2" czyli połowa maksymalnego rozmiaru klatki).

 

Wyszło tak sobie, choć pewnie da się jeszcze to fotografowanie zoptymalizować.

dslr1.jpg

dslr2.jpg

dslr-single.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.