Skocz do zawartości

Co sądzicie o Uranii/PA ?


vmisiu

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś zakupi... ech dostałem? (egz. promocyjny) nowy numer 1/2012. Byłem pozytywnie zaskoczony tym, że druk kolorowy, a jakość papieru też niezła. No i jak zwykle zacząłem z zaciekawieniem pochłaniać lekturę. Coś się zmieniło? Chyba tak. Wg mnie inaczej opracowana graficznie. Dobrze, że dali ten artykuł o tranzycie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Niestety prawie wszystkie mapki w kalendarzu mają pozamieniane podpisy. Ten z rys.3 powinien trafić pod rys.2, z rys.4 pod rys.3, z rys.5 pod rys.4 a z rys.2 pod rys.5. Zadziałał jakiś chochlik. Podpisy podpisami, ale mapki są mało czytelne. Mapka nr 1 to prawie same napisy na czarnym tle :(

 

Ale aby tak nie narzekać. W miarę podoba mi się mapka do kalendarzyka ze str. 228

 

Artykuł o Eisteinie ciekawy, ale czy na pewno do Uranii?

 

Ciekawy artykuł o astrofotograficznej wyprawie do Namibii. I dobrze, że w końcu to co we fragmentach pojawiało się na forach przelane zostało na papier.

 

O ESA na czasie, wiadomo dlaczego.

 

Natomiast artykuły o OGLE to już Postępy Astronomii. Przyznam, że przystępnie i ciekawie napisane, ale 18 stron w jednym numerze to już trochę dużo (jak na miłośników astronomii ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co oznacza stwierdzanie przez niektórych, że pismo bardziej przypomina Postępy Astronomii? (wiem, że były kiedyś dwa i zostały połączone)

 

Moim zdaniem artykuły zawarte w Uranii, dotyczące treści związanych z astrofizyką, są bardzo dobre.

Myślę, że nie jest to pismo dla osób zainteresowanych przede wszystkim obserwacjami bo po to powstała Astronomia Amatorska.

Moim zdaniem to bardzo dobrze, że mamy teraz Uranię z artykułami w kierunku naukowym oraz AA w kierunku obserwacji i astrofotografii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co oznacza stwierdzanie przez niektórych, że pismo bardziej przypomina Postępy Astronomii? (wiem, że były kiedyś dwa i zostały połączone)

 

Postępy Astronomii to było pismo kierowane do naukowców i stosownym językiem pisane (m.in. dużo wyższej matematyki i fizyki). Tym samym miało wąskie grono odbiorców i nie było w stanie się utrzymać, dlatego zostało połączone z Uranią. Od tego czasu Urania która przedtem była pismem dla miłośników, zaczęła zawierać artykuły pisane w sposób zbyt naukowy, suchy, matematyczny, co wielu się nie podoba ale odpowiada redakcji Uranii.

Na podstawie własnych obserwacji oraz informacji uzyskanych od redakcji Uranii mogę stwierdzić, że nastąpi podział tematyki na rynku - AA jest i pozostanie amatorskie, Urania pójdzie w kierunku bardziej naukowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.