Skocz do zawartości

Wenus - 2012


astrokosmo

Rekomendowane odpowiedzi

Słuchajcie zrobiłem fotke Wenus 2 marca między 18:00 a 19:00. Wyraźne są pewne 4 "wgłębienia" być może w atmosferze tej planety,a może to jakieś zniekształcenie optyczne. Proszę o pomoc.

 

Jakby ci to powiedzieć :g: Sfotografowałeś mocno rozostrzony obraz, a nie Wenus ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zdjęcia w odstępie ok 10 minut , widać już obrót planety - to informacja dla tych którzy nie chcą mieć pojechanego detalu ;)

 

Warunki były bardzo trudne silnie wiejący wiatr (50% materiału w koszu ) a szkoda bo detal było widać już na podglądzie szczególnie jedno pojaśnienie . Filmy kręcone ok 16:50 17:02 , następny cel to animacja z większa ilością klatek , postaram się zacząć grubo przed południem.

 

Inne trudności to filtr UV który jest wyjątkowo ciemny i przy mojej aperturze i ogniskowej 10m muszę już jechać z 7,5 FPS , bo planeta nie może być zbyt ciemna , zazdroszczę tym którzy mają 11-stki i większe tu można było by czas FPS skrócić a to dało by lepszy detal .

Musiałem poprzednim razem trafić na dobry seeing.

 

Filtr UV

 

http://astro4u.net/y...ach=21297;image

 

 

 

23886584c6afe6eb.jpga4f912edfea9c594.jpg

Edytowane przez astrokosmo
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia w odstępie ok 10 minut , widać już obrót planety - to informacja dla tych którzy nie chcą mieć pojechanego detalu ;)

 

 

Sprawdziłem (żeby nie palnąć kolejnego głupstwa), że obrót Wenus wokół osi trwa ponad 243 dni. Naprawdę da się zauważyć obrót Wenus w tak krótkim czasie? Przecież obróciła się zaledwie o niecałe 40".

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już myślałem że zabawa z filtrem wenusjańskim Baadera nie bardzo ma sens, ale chyba są odpowiednie warunki w atmosferze tej planety do jego użycia, bo potwierdzam że pociemnienie też widziałem na podglądzie kamerki, do czego wcześniej jakoś nie miałem szczęścia. Nagrałem kilka avików w poniedziałek ale w fatalnych warunkach siningowych, w małej skali, bo tylko w ognisku gł. SCT10". Wrzucam najlepszą fotke jaką dało się zrobić. Jak się wypogodzi spróbuję ponownie z barlowem.

video 12-03-19 17-05-39.JPG

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już myślałem że zabawa z filtrem wenusjańskim Baadera nie bardzo ma sens, ale chyba są odpowiednie warunki w atmosferze tej planety do jego użycia, bo potwierdzam że pociemnienie też widziałem na podglądzie kamerki, do czego wcześniej jakoś nie miałem szczęścia. Nagrałem kilka avików w poniedziałek ale w fatalnych warunkach siningowych, w małej skali, bo tylko w ognisku gł. SCT10". Wrzucam najlepszą fotke jaką dało się zrobić. Jak się wypogodzi spróbuję ponownie z barlowem.

 

Brawo Leszku , długo trzeba było czekac na twoje fotki uff.... ;)

 

Jesli się nie obrazisz to powiem ci że powinieneś kręcić po co najmniej 10 000 klatek , potem potraktować avik Castratorem a potem AutoStakkert.-em lub Registaxem , w przeciwnym przypadku Registax może nie przyjąc dak dużego avika a po Castratorze już tak.

Potem to już zabawa innymi programami.

Z twoim świetnym teleskopem spokojnie pojedziesz z Baarlowem 2x , a detal mozna wówczas wyciągnąć lepszy , mniejsze powiększenie go zamazuje (seeing).

 

Jak nie ma cirrusa to udaje mi się kręcić z 15 FPS a to juz wystarcza do złapania detalu .

Śmiem twierdzić że u ciebie powinno się udać z 30 FPS więc czakamy na fotki .

 

Jeśli możesz zrób kilka avików w pdstępach 10 minut i pokaż animację , pozdrawiam Janusz PTMA Warszawa.

 

I jeszcze od chłopaków z Mińska http://www.astronominsk.org/Planets/Ven/2008_2009/Ven20090731/Ven20090731_en.htm

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja całkiem wypadłem już z astrofoto i tylko sporadycznie szarpnę się na coś wyjątkowego spośród zjawisk na niebie. To się już niestety nie zmieni na lepsze, bo zwyczajnie przestało mnie to kręcić. Nawet nie jestem na bieżąco w aktualnej wiedzy o nowszych programach do obrobki materiału. Teraz Wenus jest w odpowiedniej fazie do rejestracji wenusjańskich struktur chmurowych i wstyd nie skorzystać z okazji do użycia tego filtra.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to i ja dorzucę swoją Wenus ... to moja pierwsza fotka tej planety

miałem nie pokazywać bo wyszło słabo ale przynajmniej mam dowód, że nie przespałem okazji :D

 

wenus 2012-03-19 19_35_24.JPG

 

planeta wznosiła się kilka stopni nad rozgrzanym dachem sąsiadów

LifeCam też nie chciał współpracować i nawet na najkrótszym czasie ekspozycji i przy minimalnym gainie obraz był przepalony ... ale fazę widać :banan:

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kliknij na link do animacji.

 

Kliknąłem i faktycznie widać jakiś efekt, ale nie wierzę, że jest on spowodowany obrotem Wenus. Przecież te utwory na planecie przesunęły się o ładnych kilka, jeśli nie kilkanaście stopni, o ile się w ogóle przesunęły. Bo na jednym zdjęciu poświata wokół Wenus jest znacznie większa niż na drugim. Widać też, że np. terminator na jednym zdjęciu jest znacznie wyraźniejszy niż na drugim oraz że terminator przesunął się razem z chmurami. Ale może to efekt kompresji do gifa.

 

 

Obrót samej planety trwa długo, ale chmury za pewne pędzą znacznie szybciej.

 

W angielskiej wikipedii, czy tu piszą, że faktycznie chmury pędzą dość szybko, bo nawet 200 m/s (przy okazji: "zapewne" w tym znaczeniu pisze się razem, chyba że przyjmiesz coś za pewne, to wtedy osobno ;)), ale moim zdaniem to nie wyjaśnia tego, co widać na animacji, bo z tą prędkością na okrążenie planety potrzebują ok. 80 - 110 godzin i w ciągu 10 minut nie mogły przesunąc się aż tyle. Poza tym chmury wenusjańskie krążą podobnie jak fotosfera Słońca, czyli przy równiku szybciej, a przy biegunach wolniej. A tu tego nie widać.

 

Ciekawe swoją drogą, czy ktoś zauważył np. przy fotografowaniu Słońca (które obraca się 8 - 10 razy szybciej niż Wenus, czyli jakieś 5 - 6 minut kątowych w trakcie 10 minut czasowych) albo Marsa, który obraca się w tempie ponad 2,4 stopnia/10 minut, że Słońce lub Mars obróciły się w tym czasie? Może ktoś zrobi takie zdjęcia Słońca i planet w odstępie 10 minut, aby porównać?

 

Dodam jeszcze, że Ziemi obraca się wokół własnej osi w tempie ponad 2,5 stopnia/10 minut, a najszybciej obracający się Jowisz - w tempie ponad 6 stopni/10 minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie nie jest to obrót samej Wenus jako planety tylko jak już to warstwy chmur. :flirt:

 

Też tak sądzę , chodziło mi tylko o pokazanie w animacji że da się to zobaczyć i że detal może się rozjechać przy składaniu fotek bez wzięcia tego pod uwagę , co by nie mówić animacje pokazują obrót , czy też przesuwanie się chmur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie nie jest to obrót samej Wenus jako planety tylko jak już to warstwy chmur. :flirt:

 

 

Tak. Jak już doczytałem na wymienionych przeze mnie wyżej stronach, to wiedziałem, że chodzi o wenusjańskie chmury, a nie jak napisał astrokosmo, że widać obrót Wenus. Warto to rozróżnić.

 

Jednak dalej mi się coś nie zgadza, bo na jednej z podlinkowanych przez astrokosmo stron jest pokazana animacja ruchu atmosfery Wenus w odstępie 44 minut. I mam wrażenie (być może mylne), że u astrokosmo w ciągu 10 minut chmury przesunęły się mniej więcej o tyle samo, co na tamtej animacji przez 44 minuty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dość nieśmiało zamieszczam swoje pierwsze zdjęcie w galerii "nie dla początkujących". Wenus z dziś, Newton 130/650, Creative NX Ultra, Barlow 2.5x + Barlow 1.5x, obróbka Registax 6.

 

Bardzo chętnie usłyszę wszelką konstruktywną krytykę.

Capture 2012-03-22 20_23_04.png

Edytowane przez drevil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Jak już doczytałem na wymienionych przeze mnie wyżej stronach, to wiedziałem, że chodzi o wenusjańskie chmury, a nie jak napisał astrokosmo, że widać obrót Wenus. Warto to rozróżnić.

 

Jednak dalej mi się coś nie zgadza, bo na jednej z podlinkowanych przez astrokosmo stron jest pokazana animacja ruchu atmosfery Wenus w odstępie 44 minut. I mam wrażenie (być może mylne), że u astrokosmo w ciągu 10 minut chmury przesunęły się mniej więcej o tyle samo, co na tamtej animacji przez 44 minuty.

 

Ponowię testy z fotkami w odstępie 10 minut i zaprezentuję ..

 

Co do twojej wypowiedzi to zauważ że ruch Wenus na innych fotkach z większym czasem jest dużo większy a planeta mniejsza daje to złudzenie podobnego ruchu.

 

Moja zmienia się nieznacznie i jest zdecydowanie większa , trzeba by tu dodać na co nie zwróciłem uwagi wczesniej że samo nakręcenie pierwszego filmu- pierwszej klatki i ostatniej klatki drugiego filmu daje w rzeczywistości odstęp ok. 20 minut , tak więc odstęp między filmami trwał 10 minut ale rzeczywiście było to 2x wiecej .

Jak by tego nie nazwać widoczny jest obrót planety czy też ruch chmur atmosfery co w mojej skromnej astrofotografii uważam za duży sukces.

 

Jeśli pogoda pozwoli dziś kolejne testy z filtrem UV ,, seeing musi być w miarę dobry 4/5/10 i zero cirruska którego czasami nie widać ale jest i kompletnie zaciera detal przy tak ciemnym filtrze .

 

Ostrość staram się ustawić na krawędź planety a wówczas pojawia się i detal , tylko trzeba nakręcić co najmniej 10 000 klatek żeby nie było samego szumu.

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.