Skocz do zawartości

Wenus - 2012


astrokosmo

Rekomendowane odpowiedzi

W weekend robiłem testy z Astrodonem UVenus na Marsie sprawdzając czy Barlow (2x TeleXtender - 4 elementy) absorbuje ultrafiolet w jakimś mierzalnym stopniu. Wyszło że sprawność z TeleXtenderem to jakieś 59% względem tego co powinno być.

 

Czasy ekspozycji z f/10 do f/20 dla poszczególnych filtrów wzrastały tak:

 

UV - 6,21x

B - 3,75x

G - 3,41x

R - 3,89x

 

Przy braku absorpcji czasy ekspozycji powinno wzrosnąć o tą samą krotność. W przypadku UV tak się nie dzieje.

 

Dzisiaj powinna przyjść soczewka z topionej krzemionki to ją przetestuję. W TeleXtenderze szkło (sumaryczna grubość) jak i pewnie powłoki antyodblaskowe pochłaniają sporą część ultrafioletu. Ciekawe ile sam korektor Schmidta absorbuje...

Edytowane przez riklaunim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

topionej krzemionki ? :blink: ... znaczy z kwarcu?

kwarc przepuszcza sporo ultrafioletu więc pewnie to o niego chodzi :g:

 

Fused silica - "topiona" krzemionka. Kwarc też stosowany, ale rzadziej.

 

Baaderowski Fluorite Flatfield Converter też powinien być dobry... tyle że cena :szczerbaty: (choć fluoryt w IR nie jest za dobry)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacku, moim zdaniem Twoim fotkom brakuje wyrównania kanałów. Pozwoliłem sobie użyć na Twoim zdjęciu opcji "RGB Align" z Registaxa, potem poprawiłem jeszcze trochę kolorystykę opcją "RGB Balance" i oto co mi wyszło. Wciąż jeszcze zostaje taka rozmyta, niebieska obwódka. Spróbuj może następnym razem pobawić się balansem bieli w kamerze. Używasz filtra IR-Cut?

venus_modified.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsza Wenus. C11 + iOptron MiniTower + DMK21AU618 :)

 

f/10; Kanały: podczerwień (okno krzemowe), podczerwień (1000 nm longpass), UV (Astrodon UVenus); kolor - IR/IR/UV:

f10-silicon-1814.pngf10-x1000-1821.pngf10-uvenus-1818.pngir-ir-uv.png

 

Barlow z topionej krzemionki; ~f/24,5; Kanały: podczerwień (okno krzemowe), podczerwień (1000 nm longpass), UV (Astrodon UVenus); kolor - IR/IR/UV:

dcv-silicon-1829.pngdcv-x1000-1843.pngdcv-uvenus-1840.pngdcv-color-ir-ir-uv.png

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ostatnim zdjęciu wyrównałem właśnie kanały w registaxie. Barwa tarczy na obrzeżu to dyspersji atmosferyczne jak napisał riklaunim. Bez korektora pewnie się nie obejdzie.

J.

 

Popatrz poniżej.

Wyrównałem z Twojego zdjęcia kanały w Registaxie. Masz okienko "przed" i okienko "po". I to robione automatem. Zmieniłem tylko ręcznie zielone okienko, żeby objęło całą planetę.

Venus1.jpg

Venus2.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.