Skocz do zawartości

Ile jest czarnych dziur w naszej Galaktyce??


kauczuk

Rekomendowane odpowiedzi

Prosze nie myslec ze zadaje kolejne glupie pytanie <lol> na ktore dodatkowo znam odpowiedz, bo oczywiscie tak nie jest. Naukowcy sporo mowia o centralnej supermasywnej czarnej dziurze, ale ciezko jest znalezc jakiekolwiek informacje na temat innych czarnych dziur w naszej Galaktyce, bo uwazam ze takie istnieja (chyba ze juz teraz na wstepie sie ktos ze mna nie zgodzi <lol>). Moje pytanie dotyczy bardziej tego "gdzie" mozna takie czarne dziury znalezc, a nie zebym pytal sie o ich rzeczywista liczbe. W kazdym badz razie mam swoje 3 "typy", nie jestem ich jednak pewien i dlatego poczekam na komentarze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, ze nie jest to "dokladna" odpowiedz na Twoje pytanie, ale tu sa artykuly zwiazane z czarna dziura w naszej galaktyce:

http://news.astronet.pl/news.cgi?3501

www.wiw.pl/nowinki/astronomia/200010/20001003-001.asp

http://odmienne.spojrzenie.com/arty/011_dz...dzemlecznej.php

www.put.poznan.pl/~tommy/skypub/2001/news_2001090501.html

http://postepy.camk.edu.pl/9806.html

http://wiem.onet.pl/wiem/01a932.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Co udalo mi sie potwierdzic z moich przypuszczen.... w internecie oczywscie <lol>, co nie znaczy, zeby te informacje sa malo wiarygodne.

1. Pierwszy "typ" czarnej dziury (okreslane sa przez naukowcow jako "waga lekka") jaki bym wyroznil w naszej galaktyce, to samotne czarne dziury, ktore powstaja w wybuchu supernowej bardzo masywnej gwiazdy, niezbyt mnie interesujacej, jako ze ciezko taki obiekt wykryc (chyba ze dzieki efektowi mikrosoczewkowania grawitqcyjnego, ale nie spotkalem sie z informacja zeby w taki sposob wykryto czarna dziure)

2. Drugi "typ" to mikrokwazary. To okreslenie powstalo chyba niedawno, bo raczej niedawno odkryto same mikrokwazary. Jesli zalozyc, ze kazdy mikrokwazar to uklad czarnej dziury i jakiegos gwiezdnego towrzysza, to mamy prosta odpowiedz, gdzie konkretnie znajduja sie czarne dziury w naszej Galaktyce, jako ze jest sporo znanych mikokwazarow.

3. Myslalem, ze czarne dziury wewnatrz gromad kulistych bylbyby dobrym trzecim "typem", poniewaz w duzym zageszczeniu powinno sie obserwowac ciekawe efekty, jednakze nigdy z czyms takim sie jeszcze nie spotkalem. Odnalazlem artykuly w ktorych jest mowa o tym, ze naukowcy jakis czas podejrzewali, ze w gromadach kulistych moga wystepowac czarne dziury i rzeczywiscie ostatnio pojawilo sie kilka odkryc, ktore wskazuja, ze we wnetrzu konkretnych gromad kulistych naszej Galaktyki znajduja sie czarne dziury. Te czarne dziury w gromadach kulistych sa okrelsane przez naukowcow jako "wagi sredniej". Z drugiej strony odnalazlem artykul:

http://www.nature.com/cgi-taf/DynaPage.taf...s/364421a0.html

w ktorym mowa o tym, ze zrodla promienowania X w gromadach kulistych mozna wytlumaczyc poprzez "termonuklearne niestabilonosci na powierzchniach gwiazd neutronowych", a symulacje pokazuja, ze czarne dziury zostalyby wyrzucone ze srodka w krotkim czasie po ich powstaniu, jednakze niewykluczone, ze jakies moglyby sie "uchowac"

Podsumowujac znalazlem sporo artykulow, w ktorych naukowcy donosza, iz czarne dziury sa znacznie powszechniejsze niz by sie to moglo wczesniej wydawac i celem mojego posta bylo wdanie sie w dyskusje czy tak rzeczywiscie jest i teraz mam nadzieje ze ktos odpowie :) Ciekawostka dla mnie bylo, gdzie w takim razie jest najblizsza Ziemi czarna dziura i na to rowniez udalo mi sie znalezc odpowiedz na stronie:

http://antwrp.gsfc.nasa.gov/apod/ap000117.html jest to mikrokwazar V 4641 odległy o jakieś 1500 lat świetlnych...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Prócz supermasywnej czarnej dziury w naszej galektyce. Istnieje też np. GRO J1655-40. Jest to jedna z niewielu czarnych dziur które sie da zaobserwować (o ile nie jedyna). Gdyż jest ośiwetlana przez super masywną gwiazdę. Nie znam jej numeru katologowego ale napewno jest w górnych częściach skali gwiazd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Jest to jedna z niewielu czarnych dziur które sie da zaobserwować (o ile nie jedyna). Gdyż jest ośiwetlana przez super masywną gwiazdę.
Chyba mam jakieś nieaktualne informacje :? Gdy jakiś obiekt jest oświetlany to znaczy, że obja się od niego swiatło, a przecież czarna dziura ma taką dużą siłę grawitacji, że nie może sie z fotonami rozstać...

kandydaci na CD z naszej galaktyki:

- Cygnus X-1

- A0620-00 (mozna zobaczyć światło z dysku akrecyjnego)

- V404

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorąc pod uwagę, że czarna dziura to obiekt, który nie wysyła żadnych informacji o sobie, emisja promieniowania z wenątrz CD jest wykluczona. Jedynie krążąca materia wokół CD, która kończy swój żywot w jej paszczy, emituje, tu nie jestem 100% pewien, promieniowanie rentgenowskie, którego obecność jest wskazówką dla zewnętrznego obserwatora, że ów obiekt może się tam znajdować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorąc pod uwagę, że czarna dziura to obiekt, który nie wysyła żadnych informacji o sobie

 

Nie rozumiem tego fragmentu twojej wypowiedzi. Ale jeśli chciałeś przez to powiedzieć że czarna dziura nie "wypuszcza" informacji to źle powiedziałeś. Nie dawne badania Hawkinga mówią że informacja może uciec z CD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czrana dziura rzeczywiście emituje promieniowanie Hawkinga, ale powstaje ono podczas "pochłaniania" innej cząsteczki. sama czarna dziura nie świeci jak gwiazda ani nie odbija promieniowania, jedyne światełko jakie można zobaczyć pochodzi z dysku akrecyjnego, materia w tym dysku rzeczywiście promieniuje w fali rentgenowskiej i czasami świetlnej

PS. widmo promieniowania Hawkinga jeset identyczne z promieniowaniem czieplnym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę się z nikim spierać w tej materii, gdyż astrofizyka od zawsze była dla mnie dziedziną, która traktowałem "popularno - naukowo", ale wydaje mi się, że należałoby sięgnąć do literatury bardziej fachowej niż Gazeta Wyborcza, gdyż nie specjalizuje się ona w tej dziedzinie, a na jej łamach już nie raz pojawiały się nieścisłe, a przez to nieprawdziwe informacje... :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czrana dziura rzeczywiście emituje promieniowanie Hawkinga, ale powstaje ono podczas "pochłaniania" innej cząsteczki. sama czarna dziura nie świeci jak gwiazda ani nie odbija promieniowania, jedyne światełko jakie można zobaczyć pochodzi z dysku akrecyjnego, materia w tym dysku rzeczywiście promieniuje w fali rentgenowskiej i czasami świetlnej

PS. widmo promieniowania Hawkinga jeset identyczne z promieniowaniem czieplnym

Na ten temat polecam ksiazke "Ta sila fatalna" wyd. Proszynski i S-ka :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.