Skocz do zawartości

PE HEQ5


Pav1007

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

na początku chciałbym się przedstawić - Paweł mam na imię.

 

Niektórzy znają mnie z "sąsiedniego" forum.

 

Ale do rzeczy - mam montaż HEQ5 i podczas guidingu błąd mam w granicach 2,5arcsek (guiduję guidemasterem i montaż w 99% trafia mi w zakres błędu 2,5arcsek).

czy to jest akceptowalny błąd na tego typu montażach? czy można coś wycisnąć jeszcze z niego?

 

Skąd moje pytanie - przy SW150/750 i canonie 40D na piksel mam 1,57arcsek i zastanawiam się czy mógłbym zejść jeszcze z jakością prowadzenia.

 

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystałem z HEQ5 przez prawie dwa lata i nie jest to nic specjalnie dziwnego. Można walczyć, ale trzeba wiedzieć jak, bo można więcej popsuć niż naprawić.

Podstawą ( jakbys jednak chciał się bawić) jest wymiana smaru który fabrycznie "maskuje" luz na ślimakach - niektórzy uważaja to nawet za plus tego smaru :)

Następny ruch to regulacja docisku ślimaków, ale ostrożnie... znam takiego który przy regulacji połamał obudowę.

Dodatkowo sprawdzić warto docisk modułów z silnikiem do zębatki głównej.

Ale powtarzam- trzeba wiedzieć jak i mieć klucze ampulowe właściwych rozmiarów.

Pozdrawiam

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystałem z HEQ5 przez prawie dwa lata i nie jest to nic specjalnie dziwnego. Można walczyć, ale trzeba wiedzieć jak, bo można więcej popsuć niż naprawić.

Podstawą ( jakbys jednak chciał się bawić) jest wymiana smaru który fabrycznie "maskuje" luz na ślimakach - niektórzy uważaja to nawet za plus tego smaru :)

Następny ruch to regulacja docisku ślimaków, ale ostrożnie... znam takiego który przy regulacji połamał obudowę.

Dodatkowo sprawdzić warto docisk modułów z silnikiem do zębatki głównej.

Ale powtarzam- trzeba wiedzieć jak i mieć klucze ampulowe właściwych rozmiarów.

Pozdrawiam

M.

 

Dzięki za informacje. Czyli "programowo" nic nie ujmę z PE? Jeśli chodzi o parametry PHD czy guidemastera?

 

Zastanawiam się jaki PE mają posiadacze tego montażu, czy 2,5 uchodzi za "standardowy" błąd z guidem czy mają mniejszy.

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałeś o montaż... nie korzystałem z tych softów, więc tu ci nie pomogę.

 

Dzięki za informację :-) W zasadzie to chodziło mi o to czy ten PE jest ok, czy nie ok. :-)

 

Temat z softem jest drugorzędny :-) Jak będę miał info, że "mi udało się prowadzić HEQ na 1,5" to wtedy będę szukał remedium u siebie :-)))

 

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ten Mont od 3 lat. 2,5 to normalny błąd, nic więcej nie wyciśniesz z niego, nawet lepszym softem. Ja znam go od każdej śruby, podkładki. Rozbierałem, smarowałem, regulowałem i testowałem na różnych odmianach regulacji. Bardziej, mniej skręcony. 2,5 to raczej standardowo. Trudno zejść do 2. Czasem, jak seeing jest dobry to 2 można uzyskiwać, ale to tylko momentami. Taki to już sprzęt.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak uzywasz EQMOD i masz stacjonarny setup to mozesz poprobowac wgrac PEC. Bedzie to tylko dzialac jak uzywasz pulse guide, z autoguide bedzie sie gryzlo. Powinno to pomoc zmniejszyc blad, ale musi byc dokladnie nagrane.

 

Te 2,5 arcsec to amplituda, czy wartosc PE miesci sie pomiedzy +-2,5?

Edytowane przez bamus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak uzywasz EQMOD i masz stacjonarny setup to mozesz poprobowac wgrac PEC. Bedzie to tylko dzialac jak uzywasz pulse guide, z autoguide bedzie sie gryzlo. Powinno to pomoc zmniejszyc blad, ale musi byc dokladnie nagrane.

No właśnie będę używał dedykowanej kamerki do guide (QHY5) więc wgranie PEC'a nic nie da.

 

Te 2,5 arcsec to amplituda, czy wartosc PE miesci sie pomiedzy +-2,5?

Obawiam się, że to nie amplituda... wartość PE mieści się między +/- 2,5"

 

Chociaż...

zerknąłem teraz na zapis logu z jednej mojej sesji i 90% prowadzenia miałem +/- 1,0"-1,2" czyli amplituda ok 2"-2,4"

to była jedna z lepszych sesji.

 

czyli wynika, że więcej nie uciągnę... hmm, to nic powalczę o ile się da.

 

Mój aparacik ma 1,57 na px więc im więcej uciągnę tym lepiej :-)

 

Dzięki za pomoc

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też mam QHY5 i robie guide przez EQMOD. autoguide nigdy mi nie chciało poprawnie działać.

 

jeśli wartość PE byłaby +-2,5 to coś nie tak by było. u mnie na eq5 spokojnie się mieszczę w +-1,7, ale jak mówisz, że 90% prowadzenia masz +/- 1,0"-1,2 to nie jest źle. spokojnie się mieścisz w swoich limitach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

 

a jakieś szczególne ustawienia muszą być naniesione w EQMOD żeby dobrze prowadził?

 

wiem, że w PHD zaznacza się ASCOM i na tym moja wiedza się kończy - zawsze guidowałem przez port ST4 (Guidemaster) via relaybox by Mario.

 

 

Potwierdziłem to, że amplitudę mam do 2,5" (90% prowadzenia, zdarzają się przestrzelenia na 3 z groszem). Dzięki - uspokoiliście mnie.

 

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

 

a jakieś szczególne ustawienia muszą być naniesione w EQMOD żeby dobrze prowadził?

 

 

 

temat rzeka :)

zobacz tu:

http://ascom-standards.org/

i tu:

http://eq-mod.sourceforge.net/introindex.html

 

jest to alternatywa (jak dla mnie lepsza), ale jak jestes zadowolony z autoguide, to chyba nie warto mieszać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

temat rzeka :)

 

heh, dzieki. Poczytam o guidowaniu przez EQMOD. zawsze nowa wiedza.

 

jest to alternatywa (jak dla mnie lepsza), ale jak jestes zadowolony z autoguide, to chyba nie warto mieszać

Na razie pozostanę przy autoguide, ale jeszcze raz dzięki za wyjaśnienia :-)

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.