Jump to content

Błysk gamma - częstotliwość pojawiania się


Guest
 Share

Recommended Posts

Mam pytanie dotyczące błysku gamma (tego który powstaje przy twożeniu się czrnej dziury).

Czy jest ktoś w stanie określić jak często taki błysk występuje w naszej galaktyce oraz jak często taki błysk może sie pojawić nie dalej niż 1000 lat św. od ziemi.

Jest to odległość która może doprowadzić - jeśli ziemia znajdzie sie w stożku promieniowania- do wyparowania życia na ziemi.

Wiadamo że supernowe explodują co około 400-500 lat.

Jak często po explozji supernowej powstaje czarna dziura?

Chodzi mi ogólnie o częstotlowość teoretycznego wybuchu supernowej ktora doprowadzi do powstania czarnej dziury- to z kolei do błysku gamma który byłby w stanie zagrozić ziemi.

Link to comment
Share on other sites

>Czy jest ktoś w stanie określić jak często taki błysk >występuje w naszej galaktyce oraz jak często taki >błysk może sie pojawić nie dalej niż 1000 lat św. od >ziemi.

 

Napewno żadziej niż co 3,5 - 4 mld lat ;-))

 

>Wiadamo że supernowe explodują co około 400-500 lat.

 

W galaktyce ? co 20-30 lat powiny ekspolodować w takiej galaktyce jak nasza. Przynajmniej o taki szacowaniu słyszałem.

 

>Jak często po explozji supernowej powstaje czarna dziura?

 

Ogólnie moge powiedziec że pytania te są bardzo trudne i jak narazie isnieje wiele hipotez wyjaśniających

( wogóle czy faktycznie błyski gama to wybuchy supernowych ? modele wybuchów supernowych, typy itd...itd...)

 

Poszukaj na sieci , ja jak sobie coś przypomne to dorzuce , sam jestem zainteresowany tematem.

 

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Witaj!

 

rozpatrz sobie pewne sprawy związane z samymi wybuchami supernowych, duża większość informacji o supernowych została zdobyta na podstawie obserwacji tych obiektów w innych galaktykach, tylko w naszej zdarzają się niezmiernie żadko. jak narazie największym producentem promieniowania gamma jest nasze Słońce. Następnie trzeba by sie zastanowić co zostaje po supernowej, bo czarna dziura to stosunkowo żadkie zakończenie życia gwiazdy, Gwiazda musi mieć dużą masę, bardzo dużą, jeśli jądro ma zapaść sie aż do przekroczenia prędkości ucieczki V=c, jeśli jądro gwiazdy po odrzuceniu wierzchnich warstw ma masę około 1,4 M Słońca to w tym wypadku jądro kurczy sie i zamienia w gwiazdę neutronową... luknij sobie tu: http://mglawice.astronet.pl/glowna.htm i zauważ że większość tych mgławic charakteryzuje sie wyraźną gwiazdą centralną - to zwykle białe karły.

 

ostatni z warunków ogólnych to odległość, jak powiedziałeś 1000 ly. nasza galaktyka ma średnicę rzędu 100000 ly ...

 

tak więc, czarne dziury z supernowych to żadkość, supernowe w naszej galaktyce to żadkość, w naszym otoczeniu to żadkość żadkość i jeszcze raz żadkość, jednym słowiem nie ma co sie martwić :)  nawet jeśli największy i zarazem najbliższy kantydat na gwiazdę nową - Alpha Ori miał wybuchnąć w najbliższym czasie to ludzie coś z pewnością by wymyślili, przykładowo gigantyczne pole magnetyczne - to chyba potrafimy ...

 

pozdrawiam

howx

Link to comment
Share on other sites

o kurcze ! tak strasznie długo pisałem temat że 2 osoby mnie wyprzedziły ;)

 

Łukasz - błyski gamma to nie identyfikuje sie z wybuchami supernowych, raczej to co sie dzieje chwile potem a dokładniej - zapadaniu się jąder tego typu obiektów jeśli masa takiego przekroczy około 3 masy słońca, mówię około bo tutaj jeszcze wchodzą pewne elementy takie jak chociażby moment pędu, oczywiście chodzi mi o Black Holes...

 

pozdrawiam

howx

Link to comment
Share on other sites

Czy wie ktoś co ile explozji supernowych pojawia sie supernowa ktora przekształca się w czarną dziurę?

Czy ktoś sie nad tym kiedykolwiek zastanawiał?

Link to comment
Share on other sites

niewiele... chcesz konkretu niestety już brakuje czasu wiec musisz poszukać sam w publikacjach:

 

może tu sie uda: http://lanl.arxiv.org/find/astro-ph/1/ti:+.../0/1/0/past/0/1

 

albo tu : http://lanl.arXiv.org/find/astro-ph/1/ti:+.../0/1/0/past/0/1

 

 

ostrzegam: jeśli nie lubisz matmy, fizy wypakowanej po brzegi kolejnymi abstrakcjami i na koniec angielskiego ... : NIE PATRZ!! :):):)

 

pozdrawiam

howx

Link to comment
Share on other sites

Czy założenie

1.Galaktyka ma kształt walca o Sr.100tys.ly i wys. 15tys.ly.

2.Promień destrukcyjnego wpływu błysku gamma na życie na ziemi wynosi około 1000 ly.

3.Supernowe średnio pojawiają sie co około 500lat

4. Dzieląc objętość walca Galaktyki przez objetość punktu2 daje nam to około 100tys.

5.Czyli supernowa nie dalej od ziemi niż 1000ly pojawia sie co około 50 mln lat.

Zgadza sie?

Link to comment
Share on other sites

no w 1 - można przyjąć takie przybliżenie - FAKT

w 2. to napewno najbardziej sporna sprawa z punktów które wymieniłeś ale można przyjąc takie założenie jak najbardziej. 3-niech będzie :) w 4 mi wyszło 28125 ale może coś poknociłem (objętość walca - pole podstawy - gdzie r=50000ly pomnożony przez wysokość to wszystko na objętość kuli o promieniu 1000 ly 4/3 Pi R^3 )

no to jak już w ad4 napisałem tak to konsekwentnie w 5 mamy 14*10^6 lat

 

warto jeszcze wziąść pod uwagę rozmieszczenie gwiazd różnych wieków w kolejnych okręgach rozchodzących sie promieniście, są bowiem obszary gdzie wybuch supernowej wystąpi za "parę"  lat... ale to już przy dokładniejszych badaniach..

 

pozdrawiam

howx

Link to comment
Share on other sites

Faktycznie zrobiłem błąd- wziąłem pole na okrąg a nie objętość kuli.

Czy założenie że co 10 supernowa staje się czarną dziurą jest zbyt optymistyczne?

Link to comment
Share on other sites

tu chyba niestety nie pomogę, ale myśle że to było by założenie wywnioskowane na kilku innych.... trzeba zastanowić sie jakie gwiazdy są potencjalnymi kandydatami do takiego procesu, Janusz napisał że może tak wywalić że nawet czarna dziura nie zostanie, jeśli taki tok rozumowania jest właściwy to znaczy że nie tylko jest ograniczenie z dołu ale również z góry... rozpatrywań można mnożyć w nieskończoność ( blee nie lubię tego słowa) wydaje mi sie że mógłbyś poszperać trochę o statystykach tego typu obiektów - nie mam pojęcia gdzie, ale w sieci bardzo możliwe że jest to gdzieś głęboko ukryte, ale warto poszukać!

 

pozdrawiam

howx

Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...

Wracając do konkretu - najlepszym kandydatem na następną supernową jest Eta Carinae - ma masę coś koło 100 mas Słońca więc na pewno byłaby z tego czarna dziura a w ciagu ostatnich lat a wcześniej stuleci niebezpiecznie zwiększała i jasność i robiła coś ze swoim wiatrem gwiazdowym robiąc przemeblowania w Keyhole Nebula w której się znajduje. Tylko co do odległości coś różne źródła nie mogą się zgodzić czy 1500 czy coś koło 8000. Może ktoś ma porządne dane na ten temat?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.