Skocz do zawartości

Z balkonowego polowania na M51 wróciłem na tarczy


McArti

Rekomendowane odpowiedzi

Kompletna klapa :)

 

Dziś na balkonie odnalazłem sobie miejsce gdzie jest M51 i tak popatrzyłem sobie.

 

Oczywiście nic nie widziałem poza zasięgiem 10 mag z haczykiem.

 

Ciekawie, że im ciemniej na dworze tym jest jaśniej w okularze 8)

 

Zestaw do niewidzenia M51 to Rubinar i plosl 32mm oraz zoom 8-24mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy Cie pocieszę ale ja przez MTO nigdy nie widziałem M51 w mieście. Udało mi się to dopiero w Jodłowie pod ciemnym niebem ale i tak wymagało to sterowania goto aby mieć pewność, że galaktyka jest na pewno w polu widzenia. Z tą pewnością udawało mi się w końcu odszukiwać M51.

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No mi się wydaje, że naprowadzenie jej jest banalnie proste :?

 

trzy gwiazdki w trójkącie 7.10, 7.09, 7.59 mag i obok prostej 7.10-7.09 ma być m51... tylko, że ja miałem do szukania powiększenie ~25x

 

ps. a jak jej niewidać we Wrocławiu ani w Gdańsku to moze ona poprostu "niejest z miasta" :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ! Dla dość doświadczonego obserwatora M51 łatwo odszukać wśród gwiazd.

Leszek J. niestety nie jest pierwszej młodości :wink: i jego wzrok może trochę nie domagać, a i może tu wina drogi Leszku leżała :roll: w twoim szukaczu do MTO - jakieś 3 cm chyba. Z takim szukaczem ciężko jest wstrzelić się we właściwe miejsce na nieboskłonie.

Z mojego doświadczenia wynika że MTO można bez problemu zobaczyć M51 jako zdeformowaną mgiełkę jeśli tylko tło nieba pozwala osiągać zasięg gwiazdowy niecałe 11 mag. Jest to dużo dla MTO.

Twój Rubinar ma lusterko chyba ok. 9 cm ?

To trochę za mało do deep sky, ale pod b. ciemnym niebem powinieneś dojżeć M51.

:salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Binocooler-a !

Życzę Ci tak dobrego wzroku w moim wieku jaki mam ja.

Niestety dla Ciebie, potrafię jeszcze dostrzec w Twoich postach rażące błędy ortograficzne. Przy okazji Świąt życzę Ci nieco więcej pokory i ucz się chłopie ile wlezie to może i rozumu przybędzie ;-).

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Binocooler-a !  

Życzę Ci tak dobrego wzroku w moim wieku jaki mam ja.  

Niestety dla Ciebie, potrafię jeszcze dostrzec w Twoich postach rażące  błędy ortograficzne. Przy okazji Świąt życzę Ci nieco więcej pokory i ucz się chłopie ile wlezie to może i rozumu przybędzie .  

L.J.

 

Leszku nie Chciałem Cię urazić oczywiście.

Chylę czoła dla Twoich poczynań w świecie teleskopów. :salu: :salu: :salu: :salu:

Jeśli Cię uraziłem to bardzo przepraszam.

Po co się tak zaraz unosić :| Napisałem tylko że możesz trochę słabiej widzieć jak na swój wiek. Nic w tym obraźliwego. Sam słabo widzę i noszę okulary.

Na rażące :shock: błędy w pisowni nie zwracam uwagi pisząc w Necie bo nie ma na to czasu. Łączę się przez modem :( Więc chyba Mi to wybaczycie. :Cry:

 

Dlaczego się tak zaraz wszyscy denerwują na te błędy w pisowni i teksty, które piszę. :shock: :roll: Świat się nie kończy na ortografii przecież. :idea: :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie oglądam M51 przez Syntę 200/1200. Nie jest to widok imponujący. Widzę jednak, że jądra obu galaktyk wyraźnie się wyróżniają i są otoczone mgiełką. W tych warunkach dostrzeżenie M51 przez MTO byłby majstersztykiem a przez Rubinara to już coś na pograniczu cudów. Szkoda. że wczoraj nie wytargałem teleskopu bo warunki były chyba doskonałe. Dziś nad zachodnim horyzontem (centrum miasta) widzę chmury, które podświetlane łuną miasta świecą jak fosforyzująca mgła. Od około pół roku podświetlono też wieżę pobliskiego kościoła w taki sposób, że na południowej części nieba mam dwie, sporych romiarów, krzyżujące się łuny kończące się gdzieś za Gwiazdą Polarną.

 

Do Binocooler-a: Trochę mi przeszło, głównie za sprawą Twoich przeprosin. Uniosłem się bo wyrokowałeś wcale mnie nie znając. Twoje uwagi, a właściwie sposób ich formułowania wymaga pewnej wzajemnej poufałości osobistej. W takich okolicznościach musisz się liczyć z retorsją. Ja, zwykle staram się nie zwracać uwagi na sposób w jaki Polacy korzystają z ojczystego języka w Internecie. To próżny trud bo łamanie zasad pisowni, gramatyki i ortografii jest nagminne. Nie jest tu żadnym usprawiedliwieniem fakt dostępu przez modem bo pisanie szybkie i niechlujne to Twoja wizytówka, która pozostaje w sieci także jak się już rozłączysz.

L.J.

 

P.s. Patrzyłem też na M65 i 66. Wrażenia mam jeszcze gorsze niż po obserwacji M51. Widzę te galaktyki jako słabe mgiełki. Ponieważ ten tydzień ma być niezły do obserwacji to spróbuję ustrzelić coś za pomocą CCD.

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem ostatnio testy naświetlania CCD dla przypadku M51 z moją syntą 200/1200. Refleksje nie są optymistyczne. Obrazy są widoczne dopiero od czasów naświetlania rzędu 15 sekund. Widać wtedy jądra obu galaktyk. Nieco więcej widać dla czasów naświetlania ok. 30 sek. Nie jest to zatem łatwy obiekt zarówno do astrofotografii jak i do obserwacji wizualnych. Mówię cały czas o moich warunkach, mieszkam na brzegu dużego miasta (5-7 km od centrum), silną łunę miejską mam w kierunku zachodnim.

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca masz rację. Jak zrobiłem kiedyś M57, prawie w czasie pełni Księżyca, to myślałem to o czym się teraz zaczyna głośno mówić, że zakłócenia od niepożądanych źródeł światła mogą być w przypadku CCD do pewnego stopnia tolerowane (chociażby ze względu na dark frame).

Niestety moje prowadzenie dla długich czasów naświetlania (>15s) ma sprawność rzędu 5-10% i nie starczyło mi czasu aby nałapać tyle klatek z M51 aby zrobić z tego zdjęcie do publikacji. Podejmę jednak następną poróbę bo są szanse na wykonanie zdjęcia. Niemniej, M51 to słaby obiekt, nawet pod czarnym niebem.

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żałuj Leszku że Cie z nami nie było :Cry:

Szybko zmieniłbyś zdanie i to diametralnie :lol::lol:

Obiekty o dużej jasności powierzchniowej jak M57 czy gromady gwiazdowe można robić i z maiasta ale zrób dobrze te słabsze powierzchniowo jak M51 czy M101, zostają tylko ciemne miejsca z czarnym niebem 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękne zdjęcie !

Podane przez Ciebie czasy i moje doświadczenia potwierdzają moją tezę, że nie jest to łatwy obiekt do naświetlenia i dość słaby do wypatrzenia.

A z ilu klatek złożyłeś to zdjęcie ?

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.