Skocz do zawartości

Kometa C/2009 P1 (Garradd)


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Poprzedniej nocy około 4 nad ranem wybrałem się 30 km poza Kraków z lornetką 10x50. Ze względu na duży mróz (-17 stopni Celsjusza) i umiarkowany wiatr obserwowałem tylko jakieś 20 minut. Kometa C/2009 P1 jest obecnie około maksimum swojej jasności i na ciemnym niebie widać ją w lornetce 10x50 całkiem dobrze. Jej jasność oceniłem w lornetce na 6.3 mag, a średnicę głowy na 12'. Widoczne były również dwa warkocze komety, jeden o długości około 0.5 stopnia w PA 310 stopni, a drugi o długości 0.3 stopnia w PA 100 stopni. Oba warkocze były jednak bardzo słabe. Kometa znajduje się obecnie w jednym polu widzenia z gromadą kulistą M92. Pod koniec obserwacji, kiedy moje oczy zaadaptowały się już do ciemności udało mi się dostrzec kometę również gołym okiem (oceniłem ją gołym okiem na ~6.0 mag), choć przy gwiazdowym zasięgu gołego oka w jej okolicy równym 6.7 mag była na granicy widoczności.

 

Oprócz komety na szybko spojrzałem jeszcze na kilka innych obiektów - gromady kuliste: M3, M5, M13, M92 oraz galaktyki: M51, M65, M66, M81, M82, M94 i M101. Wszystkie one były dostrzegalne bez większych problemów, jednak ze względu na szybko marznące dłonie (pomimo dwóch par rękawiczek) musiałem szybko kończyć obserwacje.

 

Pozdrawiam

Piotrek

Edytowane przez Piotrek Guzik
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dziwne.

 

Będąc w Odernem 29-tego ok. 5 nad ranem również obserwowałem kometę. Zasięg gwiazdowy nie był rewelacyjny wynosił ok. 6,5mag (nie mierzyłem dokładnie), jednak widziałem tylko warkocz pyłowy komety, który był dość mocno rozciągnięty (ok 15* różnicy w P.A. w szerkości). Tak samo prezentował się zarówno w ED80 jak i w lornetce 11x70. A jasność oceniłem na 6.7mag w lornetce. Niestety więcej pomiarów nie zdążyłem dokonać bo zaczęło się rozjaśniać. Komety nie zaobserwowałem gołym okiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Moja wczorajsza obserwacja komety Garradd z centrum miasta:

 

KometaGarradd2.JPG

 

Kamerka przemysłowa Samsung SDC-435 oraz Fujinon 75/1.2 bez prowadzenia i obróbki tak jak było widać na monitorze. Oczywiście to jest obiektyw typu zoom, zacząłem od ogniskowej 12.5 mm więc wyjątkowo łatwo namierzyłem kometę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze można się pokusić z obserwacjami Komety C/2009 P1 Garradd,podobno widoczne są dwa bieliki ogonków :astronom:

 

Wczorajsza kometa utrwalona użytkownikiem MaG z czesko-słowackiego forum. Canon 30D mod., Celestron ED 80/600 + reduktor na f 402, 10 x 3 min, ISO 800

W dolnej partii galaktyka NGC 6015, przy której w maju 2007 była kometa C/2007 E2 Lovejoy

 

 

c2009p1_20120227_reg5_neg.jpg

 

c2009p1_20120227_m.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filo,

 

Jeśli wiadomo, to jaką jasność posiada kometa obecnie?

 

Ja przedwczoraj oceniłem jej jasność na 6.5 mag. Na ciemnym niebie poza miastem była bardzo wyraźnie widoczna w lornetce 10x50 - wyglądała jak duża (~15') gromada kulista o jasności powierzchniowej trochę niższej niż M13 czy M92. Dostrzegalne (choć słabo) były też obydwa warkocze komety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza moja fotka komety z długiej rury, Sky Wather 102/500, SAC10, 100x15 sek, 2 marca.

 

KometaGarradd5.JPG

 

Wczoraj była znakomita przejrzystość atmosfery aż po horyzont, mimo Księżyca widziałem wszystkie gwiazdki Małej Niedźwiedzicy co się rzadko zdarza nawet bez Księżyca, jednak kometka dość słaba na granicy widoczności lornetki 10x50. Za lornetkę robił mi też Samsung SDC-435 z obiektywem Fujinon 12.5-75/1.2, bez prowadzenia widziałem gwiazdki do 12 mag i kometka wydawała się ze 3 magnitudo jaśniejsza, niczym hit sezonu. Właśnie dzięki tej kamerce ta kometka wydaje mi się teraz hitem.

 

KometaGarradd4.JPG

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Zrobiłem kilka mapek do druku komety Garradd - może kogoś to zachęci do zapolowania na nią.

Mapki są poglądowe i nie posiadają opisu jasności do oceny komet.

 

Większe pole widzenia:

Kometa-Garradd-10III-30V.pdf

mapka Marzec - Kwiecień

Kometa-Garradd-10III-5IV.pdf

mapka Kwiecień

Kometa-Garradd-25III-30IV.pdf

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem kilka mapek do druku komety Garradd - może kogoś to zachęci do zapolowania na nią.

Mapki są poglądowe i nie posiadają opisu jasności do oceny komet.

 

Większe pole widzenia:

Kometa-Garradd-10III-30V.pdf

mapka Marzec - Kwiecień

Kometa-Garradd-10III-5IV.pdf

mapka Kwiecień

Kometa-Garradd-25III-30IV.pdf

 

 

to dobry zwyczaj z mapkami, nawet poglądowymi ;-)

 

wczoraj kometa Garradda prezentowała się majestatycznie !!

pozdrawiam,

R

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnimi dniami przeważają oceny w okolicach 7 mag.

Obserwowałem kometę 16/17 marca przez 8". Jest łatwa do odszukania, a przy tym ma wysoką jasność powierzchniową (nie porównywałem, ale znacznie większą od rozmaitych eM-ek w Pannie, które oglądałem tejże nocy) - nie sposób jej ominąć nawet w moich warunkach zaświetlenia. Ogonów nie udało się dostrzec - ale może gdybym użył UHC-s... Polecam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem z obserwacji. Kometę oceniłem na 7,3mag średnicę jej otoczki na 6' i DC=7. Kometa już znacznie straciła na jasności od momentu ostatniego jej zbliżenia się do Ziemi, które miało miejsce początkiem marca. W niespełna miesiąc jej jasność zmalała ponad dwukrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
Gość astrodamian27

Coś cicho ostatnio o Komecie Garradd,czy już ktoś ją w ostatnim czasie obserwował Kometę i jaka jest jej obecna jasność. Kometa jest w pozycji nad południowym-zachodnim horyzoncie z wyglądu Stellarium :astronom: Ostatnio pogoda nie dopisała abym ocenił jej jasność B)

post-10327-0-26200000-1339783687_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astrodamian27,

 

Coś cicho ostatnio o Komecie Garradd,czy już ktoś ją w ostatnim czasie obserwował Kometę i jaka jest jej obecna jasność. Kometa jest w pozycji nad południowym-zachodnim horyzoncie z wyglądu Stellarium :astronom: Ostatnio pogoda nie dopisała abym ocenił jej jasność B)

 

O komecie jest cicho, bo znajduje się ona w takich warunkach, że przy jej obecnej jasności (9-10 mag) praktycznie nie ma szans na jej dostrzeżenie z Polski. Nawet na południu kraju, w momencie kiedy niebo staje się przyzwoicie ciemne (Słońce 15 stopni pod horyzontem) świeci ona zaledwie 5 stopni nad horyzontem i to niemal w najjaśniejszej części nieba.

Obecnie najjaśniejszą kometą, którą można z Polski obserwować jest kometa C/2011 F1 (LINEAR), której jasność to około 12 mag. Znajduje się ona wysoko na pograniczu Wolarza i Wielkiej Niedźwiedzicy, a jej jasność powolutku rośnie.

 

Pozdrawiam

Piotrek

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość astrodamian27

Obecnie najjaśniejszą kometą, którą można z Polski obserwować jest kometa C/2011 F1 (LINEAR), której jasność to około 12 mag. Znajduje się ona wysoko na pograniczu Wolarza i Wielkiej Niedźwiedzicy, a jej jasność powolutku rośnie.

 

Pozdrawiam

Piotrek

 

Akurat o niej wiem :astronom:

post-10327-0-27778800-1339870002_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.