Skocz do zawartości

EXO - Magazyn Miłośników Nocnego Nieba


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Mój pomysł na tytuł może nie jest zbyt nowy i odkrywczy:

 

Pomyślałem - jakie słowo jest jednocześnie nie kojarzące się z astrologią, mówiące o astronomii (Exo komuś nie odwiedzającemu to forum, a tym bardziej jeszcze nie przejawiającego zainteresowania astronomią niewiele mówi) - GWIAZDY

Ok, a żeby nasuwało skojarzenie z astronomią amatorską, hobbystyczną - Wśród gwiazd, lub jeszcze lepiej Bliżej gwiazd.

Ta ostatnia nazwa według mnie jest najlepsza, niestety już wykorzystana........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam pomysł z czasopismem za bardzo dobry. Osobiście preferuję wersją papierniczą.

 

A co do nazwy to może jakiś banał

EXOpolis ;)

Ale bardziej chyba preferuję tytuł związany z astronomią.

 

Pozdrawiam

Tomek

Edytowane przez Tomek96
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój pomysł na tytuł może nie jest zbyt nowy i odkrywczy:

 

Pomyślałem - jakie słowo jest jednocześnie nie kojarzące się z astrologią, mówiące o astronomii (Exo komuś nie odwiedzającemu to forum, a tym bardziej jeszcze nie przejawiającego zainteresowania astronomią niewiele mówi) - GWIAZDY

...

Lepiej nie ;)

 

okladka.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W latach 70-tych z zapałem wąchałem książki. :rolleyes:

Poważnie zapytam , co w tym periodyku będzie po za tym co można znaleźć w sieci, na tym i innych forach ?

Obojętnie czy w temacie początkujący (będą linki czy przedruki z setek stron poradników) czy astrofizyka (mój konik) też jako opisy już poopisywanych zagadnień z sieci ?

Ilu może byc początkujących którzy nie wiedza jak tego poszukac w necie ? Ilu forumowiczów zaawansowanych kupi z sentymentu i poczucia obowiązku wobec braci astropolis ?

Dobra ! nie z "obowiązku" złe słowo, ale dla kolekcji w wychodku, jak to opisał przedmówca ?

 

Nie krzyżujcie za łyżkę dziegdźciu..., serce jest za, ale rozum nie śpi. Wiem, wiem słynne polskie "sie nie uda..." ale wiecie co robią inne periodyki jak "Swiat Nauki" itp...

Nisza. Niestety. Takie czasy.

 

W latach 80-90 do klubu krótkofalarskiego przychodziło parę osób z internatu gdzie jest nasz klub. Teraz fajniej pogadac na skype i sriterze , co za frajda na KF czy UKF ?

Zwykła aktywność Słońca skutkuje alarmistycznymi wpisami na onecie itp. Takie czasy.

 

W piwnicy mam całe roczniki "Bajtka" (kto pamięta?) itp "Komputerów" czekają na zbiórkę makulatury (w tych czasach ?)

Adam, powodzenia , kupię to. Stać mnie. Ilu nas ?

 

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"O obrotach ciał niebieskich" - długi

"A jednak się kręci!" - coś dla majsterkowiczów, długi

"Zenit" - coś dla miłośników fotografii analogowej

"Gwiazdowo" - gazeta plotkarska? wieś w Wielkopolsce

 

Tak na poważnie to większość sensownych, krótkich tytułów jest już zaklepana przez podobne serwisy-wydawnictwa itp.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wimmer zauważ, że tytuł podlinkowanej gazetki jest "Gwiazdy mówią", a nie "Gwiazdy". Osoba chcąca kupić magazyn astronomiczny (raczej) wie, że gwiazdy nie mówią, ale będzie chciała je obserwować, szkicować, fotografować, być bliżej nich.

 

P.S.: Od razu uprzedzam odpowiedź o byciu bliżej gwiazd kina, celebrytów itp. hehehe :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poważnie zapytam , co w tym periodyku będzie po za tym co można znaleźć w sieci, na tym i innych forach ?

 

Ilu może byc początkujących którzy nie wiedza jak tego poszukac w necie ?

 

W sieci można znaleźć (prawie) wszystko. "Wszystko" i można dodać "i nic". Wiadomości są porozrzucane, często błędne itp.

I dlatego wolę mieć wszystkie najciekawsze, sprawdzone wiadomości "poukładane" w jednym numerze czasopisma, które biorę do ręki i czytam sobie na balkonie przy zachodzącym Słońcu (no może nie obecnie ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś ogłosił konkurs na nazwę gazety?

 

jak by się gazeta nie nazywała to i tak na okładce będzie - domyślam się - zdjęcie, gorące tematy itp więc pani od wacików nie sięgnie po gazetę z galaktyką na awarsie - czego jej serdecznie życzę (żeby sięgnęła oczywiście :P )

a "Jesionowy" projekt post-158-0-97343300-1328651675_thumb.jpg podoba mi się i wypiję za to browarka - nie ma nieba ale jest piwo

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając o nowym magazynie miałem ochotę wywalić komputer przez okno z myślą o powrocie pism "analogowych"... i wtedy zdałem sobie sprawę z tego, że żeby to przyniosło jakiś skutek w moje ślady musiały by pójść miliony ludzi. :szczerbaty:

 

Niestety internet ma swoje plusy dodatnie i plusy ujemne.

 

Adam - Szczerze wątpię w racje bytu takiego pisma, ale próbować trzeba. :flirt:

 

P.S.

Co do nazwy... może "Astronomia - moja pasja", albo "Kwazar"? Byle by nie "Taniec z gwiazdami" czy inne tego typu bzdury. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post-158-0-97343300-1328651675_thumb.jpg

 

Co do projektu okładki. Wygląda profesjonalnie i przyciąga wzrok. Tylko przez ten "2012" rok umieszczony na środku ta okładka kojarzy mi się z kalendarzem astronomicznym. Ale może to dlatego, że do tej pory na forach pojawiały się właśnie kalendarze, a nie zapowiedzi czasopism.

 

Zastanawiałem się nad innym tytułem. Do tej pory nie przyszło mi nic do głowy, co by mnie w pełni zadowalało.

 

Na tę chwilę najbardziej odpowiada mi:

 

SYRIUSZ

KWARTALNIK MIŁOŚNIKÓW ASTRONOMII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście pomysł szlachetny i bardzo mnie ucieszył ale trzeba też patrzeć czysto materialnie.

 

Na całe szczęście nie wszyscy (jeszcze) patrzą czysto materialnie. Astronomia to nasza pasja i może warto trochę dać od siebie, nie patrząc tylko i wyłącznie na stronę finansową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słucham wszystkich sugestii. Macie jakieś konkretne pomysły na tytuł?

 

 

Ja już swój typ podałem - jeśli już zostać ma w tytule EXO to dodatkowo a jakimś słowem nawiązującym do nieba, gwiazd, obserwacji.

 

...

Jeżeli nazwa EXO miałaby zostać w tytule to może wzbogacił by ją dodatkowym słowem, np. EXO SKY, EXO SKY GUIDE, itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uff.. spisaliście się przez te trzy dni. Za dużo już byłoby cytowania, wycinania i wklejania, więc pozwolę sobie ogarnąć odpowiedź w bardziej ogólny sposób.

 

Nazwa - szczerze mówiąc, jak zobaczyłem, jak będą się nazywać teleskopy, to pomyślałem, że szkoda, bo taka fajna nazwa i logo dla pisma się zmarnuje ;). Mnie odpowiada - krótka, chwytliwa, na temat, a przede wszystkim już wypromowana dzięki konkursowi. Boję się jednak czego innego - że ludzie pomyślą sobie, iż nazwa teleskopu jest pochodną od nazwy pisma czy raczej, że nie będą tych marek postrzegać jako niezależne. Dla ludzi tu przebywających ogarnięcie tego to poniekąd oczywistość, jednak inni mogą się zamotać i może na tym ucierpieć odbiór pisma, szczególnie postrzeganie jego obiektywizmu. (Choć w przypadku konfliktu interesów - jak choćby recenzja wspomnianego teleskopu - można elegancko z patowej sytuacji wyjść i jeszcze na tym zbić kilka punktów u czytelników - ale chyba za daleko wybiegam... ;)). Inna sprawa to konotacja wyrazu - w sumie jest ok, ale w przypadku pisma może też sugerować zajmowanie się różnymi cudami na kiju w stylu Nibiru i innych wynalazków. To tak w skrócie. Generalnie jednak - jestem na tak.

 

Forma pisma - komercyjna. Tylko to gwarantuje, że pismo będzie trzymało pewien poziom. Projekty społecznościowe są w porządku, ale czy nie będzie problemu ze zbyt dużą rotacją osób? Cykl wydawniczy wymusza jednak pewnego rodzaju rytmiczność i powtarzalność, a obawiam się, że w przypadku społecznościowych projektów skończyłoby się to partyzantką w każdym numerze. Co nie znaczy, żeby pismo zamykać dla piszących czytelników - tego trzeba się wystrzegać. Jak ktoś chce, nich pisze. Zawsze można przecież stworzyć style book, udostępnić go albo wszystkim, albo tym, o których wiadomo, że potrafią pisać (a uwierzcie, to nie jest powszechna umiejętność ;)) i próbować wyłowić wartościowe teksty i tematy. Oczywiście wszędzie jest granica - jak redagowanie tekstu zajmuje tyle samo, co jego przygotowanie łącznie z researchem to to już grube przegięcie ;)). Można też oczywiście pomyśleć o szerszym zaangażowaniu ludzi w projekty okazjonalne - jakiś towarzyszący pismu album lub coś w tym guście.

 

Co do sensowności wydawania pisma w ogóle - myślę, że sens jest. Astro to nisza, fakt. Ale w Polsce ta nisza nie jest zagospodarowana. Powiedzmy sobie szczerze - jak ktoś ma zrobić takie pismo, to jedynie wyspecjalizowana już w tym firma, która ma dostęp do sprzętu i fot (nawet sobie nie wyobrażacie, ile takie foty kosztują ;)), które można wykorzystać. Wielkie wydawnictwa się nie pochylą nad tą tematyką - myślę, że potencjalny nakład jest zbyt mały, a koszty wytworzenia zbyt duże. Kłania się to, co napisałem dwa zdania wcześniej - jak ktoś ma zaplecze sprzętowe i materiałowe, poradzi sobie najpewniej. Kwestia tylko, ile się sprzeda - to największa zagadka. "Astronomy" robi tutaj świetną rzecz, bo celuje w prenumeratorów - myślę, że i tu warto byłoby ich dopieścić (jakiś gratis - wielkoformatowy plakat, obniżka, cokolwiek, co pokaże, że człeka doceniamy). Co do ceny - dla mnie, jako czytelnika, cena w porządku to do ok. 15 zł - tyle jestem w stanie wydać bez mrugnięcia okiem. Akceptowalna - do 20 zł. Ale i to pod warunkiem, że zostanę nagrodzony i co miesiąc dostanę np. mapkę nieba stworzoną na nasze koordynaty geograficzne lub inny bajer, o którym mogę zapomnieć w wersji elektronicznej. Astro to drogie hobby, ale wyższa cena będzie odstraszać - przykładem niech będą zagraniczne magazyny w empiku.

 

Co do zaprezentowanego teasera - mnie się podoba. Paginacja gustowna i minimalistyczna, logotyp świetny - choć w kontekście konotacji nazwy zaatakowałbym większymi tytułami. Ale wiadomo - teaser to nie pierwszy numer.

 

To tak w skrócie :).

 

Ja już swój typ podałem - jeśli już zostać ma w tytule EXO to dodatkowo a jakimś słowem nawiązującym do nieba, gwiazd, obserwacji.

 

No to dorzucić powiedzmy "Niebo | Gwiazdy | Obserwacje" lub "Niebo | Astrofoto | Obserwacje" czy jeszcze coś innego powyżej lub poniżej nazwy i zobaczyć, jak to siedzi. To astrofoto tak sobie wygląda, ale po rozwinięciu wyrazu jest tragicznie :)

 

 

PS. Przepraszam za podwójnego posta. Może przydałby się jakiś skrypt zszywający posty tego samego autora?

Edytowane przez Pepin Krootki
Połączenie postów na życzenie autora
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy do jakiego grona ma być skierowane czasopismo.

 

Jeżeli tylko do bywalców forów to EXO będzie prawidłowo utożsamiane. Dla człowieka "z ulicy" , który nie zna etymologi tego słowa, będzie kojarzyć się z ezo, ezoteryką itp. ;)

 

Tytuł musi być jednoznaczny i trafiający prosto do celu, powinien zawierać słowa astronomia, astronomiczny itp. może to być np. Świat astronomii albo Astronomia amatorska ale już nie Niebo i gwiazdy (czyli coś dla lubiących plotki z tzw sfer medialnych) lub Wszechświat naszymi oczami (czyli witajcie w naszej sekcie) ;)

Raczej powinno się unikać słów niezrozumiałych lub kosmopolitycznych ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jednak obstaję przy Exo - propozycje, które podałeś może i są intuicyjne, ale wieją socrealizmem i paździerzem jak na mój gust. Poza tym - masz na rynku już trochę "Światów...". Startowanie z kolejnym to nie jest dobry pomysł :).

A co do adresowania do człowieka z ulicy - taki ktoś raczej nie kupi magazynu. Prędzej go kupi ten, kto siedzi przed telewizorem i ogląda na Discovery Zagadki wszechświata z Morganem Freemanem (nie jest to chyba tak głupie miejsce, by zareklamować start, swoją drogą).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może nazwać pismo po prostu ASTRONOMIA. Bez "Amatorska", "Piękna", "Sraka", "Owaka". W końcu to ma być o astronomii. Dla wszystkich zainteresowanych astronomią. I amatorów i zawodowców. Granica między nimi jest bardzo płynna i na forum też mamy wielu zawodowych astronomów, nie tylko amatorów. A wielu amatorów jest w swoich działaniach prawdziwymi zawodowcami. Tak jak National Geografic nie jest wyłącznie ani dla zawodowych geografów, ani dla członków NGS, ale dla wszystkich. I jest robiony na profesjonalnym poziomie. Do tego potrafi opublikować teksty i zdjęcia zarówno "amatorskie", jak i "profesjonalne".

Tytuł ASTRONOMIA jest neutralny, oddający istotę tego przedsięwzięcia i do tego w polskiej wersji językowej do wzięcia.

 

PS. Widzę, że jureq już proponował taką nazwę.

Edytowane przez Lampka
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.