Skocz do zawartości

EXO - Magazyn Miłośników Nocnego Nieba


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Malkontentów chwacit. Trzymam kciuki za pierwszy profesjonalny polski magazyn na wzór zachodni. Urania, VMA są OK, ale na innego rodzaju jakość i podejscie, na 100% znajdzie się spore grono czytelników. Bez obaw. A jak przez przypadek kupi to ktoś kto się interesuje horoskopami, to tym lepiej:)

 

Pytanie gdzie na półce w empiku położą je sprzedawcy - w segmencie naukowym, czy ezoteryczno-bzdetnym :g: Inteligentny przeglądacz półek i tak się zorientuje w wartości pisma.

 

Jakiś czas temu bawiłem się projektowaniem okładek książek i min. czasopism tak hobbystycznie oto one może się spodobają i kiedyś zasilą "EXO" ;P

 

Profesjonalnie...Kojarzą mi sie z okładkami zachodnich magazynów. Super

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"...czy ezoteryczno-bzdetnym :g: Inteligentny przeglądacz półek i tak się zorientuje w wartości pisma." Tylko czy inteligenty przeglądacz tam zagląda ;)

 

Niestety musi, bo VMA, Urania, Astronomy, S&T, Efemerydy leżą często w rejonie tych bzdetów :icon_confused:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak w ogóle widzi wam się idea tego "crowdfundingu"? To jest na tyle nowe, że może być całkowicie nieznane w PL.

 

Opis jest tu, ale tylko w wersji ENG:

http://en.wikipedia.org/wiki/Crowd_funding

 

O tu jest trochę po PL:

http://www.prawofreelancera.pl/2012/02/crowdfunding-zgodny-z-prawem/

 

 

nie radzę eksperymentów typu 'crowdfunding' w Naszej Ojczyźnie,

polecam łatwiejsze i sprawdzone rozwiązania, np.: Fundację EXO, która bedzie legalnie przyjmować wpłaty, datki na wspieranie PROJEKTU - zgodnie ze Statutem !!

fundatorem (w przeciwieństwie do Stowarzyszeń) może być jedna osoba, formalności do wytrzymania ;-)

wszystko legalnie i przejrzyście (roczne sprawozdania itp..)

 

powodzenia !!

RS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info. Masz jakieś doświadczenie w tej mierze? Może jakieś historie ku przestrodze?

 

 

organizacje pozarządowe to teraz bardzo "modna" forma pozyskiwania pieniędzy ze wszelkich źródeł,

specjalizujące się dzisiaj w wydłubywaniu środków z UE,

wszelkiego rodzaju 'klastry' i organizacje "non-profit" (w formie stowarzyszeń i fundacji) to przetarty szlak,

proponuję skorzystanie z otwartych i pewnych drzwi

stowarzyszenie jest bardziej 'zjadliwe' (minimum 15 osób, firmy jako członkowie wspierający, statut opiniowany a samo stowarzyszenie

nadzorowane przez organy samorządu terytorialnego..)

fundacje kojarzą się 'różnie', z uwagi na liczne, niekoniecznie miłe doświadczenia w III RP

 

jeśli mogę wyrazić swoją opinię, to warto rozwarzyć utworzenie pierwszej w Polsce organizacji: ASTRO-KLASTER (w formie stowarzyszenia),

przygotowania projektu wydawniczego EXO (przy pomocy firmy zajmujących się tym zawodowo) pod konkretny program Unijny, a

dzięki temu zapewnienie finasowania - pewnego, przez okres 2 lub 3 lat, a to gwarancja ciągłości tej szlachetnej inicjatywy,

a potem i innych pomysłów, któych jak widzać na forum nie brakuje !!

 

pozdrawiam

Ryszard

 

 

ps

http://ksiegowosc.infor.pl/obrot-gospodarczy/fundacje-stowarzyszenia/81114,0,Kto-sprawuje-nadzor-nad-fundacjami-i-stowarzyszeniami.html

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako że to mój pierwszy post witam wszystkich serdecznie!

Astronomią „poważniej” zainteresowałem się jakieś dwa tygodnie temu, po tym jak wpadła mi do głowy myśl o kupnie teleskopu, lecz ogólnie astronomią interesowałem się chyba od zawsze. Chciałbym wam przedstawić jak wygląda ten projekt dla kogoś nienależącego do społeczności „astronomii miłośniczej”. Dodam jeszcze że należę do osób wcześniej wspominanych i określonych chyba jako „czytaczy”, przeważnie nie udzielam się na forach ale kilka regularnie odwiedzam.

A teraz do rzeczy... Gdy zobaczyłem ten wątek od razu przyszła mi na myśl typowa „gazetka” wydawana przez miłośników danej dziedziny. Jakieś dwa lata temu interesowałem się modelami rc, w sumie zostałem w to wciągnięty przez znajomego. Kupował on miesięcznik „Modelarz” które moim zdaniem jest idealnym przykładem jak nie robić tego typu magazynów.

mod_2012_01.jpg

Chcę tu od razu sprostować że artykuły(treść i tematyka) są bardzo dobre lecz jego forma jest wręcz tragiczna. Czasopismo wygląda jakby ktoś pomylił daty i zamiast 1/2012 powinno tam być 1/1982. Taki magazyn nie ma szansy na sprzedaż poza „wtajemniczonymi”. Mam wrażenie że niektórzy z forumowiczów zadowoliliby się czymś takim. Jednak po przeczytaniu pierwszego posta i obejrzeniu próbki zostałem całkowicie zaskoczony, oczywiście pozytywnie, i podejrzewam że pomysłodawca nie popełni błędu wyżej wymienionego magazynu.

Przytoczyłem tu „Modelarza” aby odnieść się do propozycji nazwy. Gdy zobaczyłem okładkę od razu zwróciłem uwagę na logo i nazwę które są wręcz idealne. Osobiście nazwa + okładka skojarzyła mi się z egzoplanetami, choć wyobrażam sobie jak niewiele polaków zna ten termin, to i tak uważam że tego kogo ma to przyciągnąć tego przyciągnie (a jak przyciągnie tych od ezoteryki to tylko zwiększy sprzedaż :P ). Wszystkim tym co proponują nazwę typu „Gwiazdy mówią” chciałbym przypomnieć tylko że mamy rok 2012 i trochę w sferze nazewnictwa i stylistyki pozmieniało. Zauważyłem że większość społeczności astronomicznej jest ode mnie o wiele starsza, i dla was takie nazwy są czym normalnym, lecz dla mnie(człowieka młodego) wszystkie te propozycje zwiewają PRLem, a takiego magazynu jak „Modelarz” nie kupi żadna młoda osoba (no chyba że siedzi w temacie). Z samą nazwą wiąże sie jednak problem tego że jest to nazwa marki (o czym nie wiedziałem gdy pierwszy raz zobaczyłem okładkę). Moim zdaniem jest kilka sposobów na wyjcie z tego impasu. Pierwszy - olać wszystko i robić swoje, jeśli magazyn będzie dobry ludzie będą go kupować bez względu na nazwę. Można byłoby też trochę go zmodyfikować na przykład na Exo-mag, tyle że nie mam pojęcia jak wpleść takie modyfikacje w logo nie niszcząc go. Odcięło to by trochę nazwę marki od czasopisma. Nie mam pojęcia czy premiera marki się już odbyła, jeśli nie można było by też pomyśleć o wydaniu pierwszego numeru przez premierą marki lub wspólną premierą i teleskopu i magazynu, co by dało złudzenie że to magazyn był pierwszy :P

Nazwa Astropolis też nie jest zła ale o wiele słabsza od Exo. W każdym razie niezależnie od nazwy podtytuł powinien być trochę większy i bardziej rzucać sie w oczy.

Co do podziału tematycznego czasopisma to jest on bardzo odpowiedni - jest coś dla każdego. Osobiście chciałbym tylko żeby znalazłby sie tam kącik zwierający informacje o zjawiskach które będzie można zaobserwować w trakcie przyszłego miesiąca. Jeśli chodzi o częstość wydawania to raczej wolałbym dostać dwumiesięcznik który będzie miał 120 stron niż 60-stronicowy miesięcznik.

W kwestiach finansowych to sie nie wypowiadam, bo kompletnie się na tym nie znam. Lecz pomysł darmowej wersji elektronicznej może zabić papierową wersje magazynu. Przytłaczająca większość ludzi woli mieć coś za darmo niż wesprzeć twórcę kupując dany produkt - wystarczy popatrzeć na piractwo. Z drugiej strony brak wersji elektronicznych jest poważnym zaniedbaniem w tych czasach. Moim zdaniem najlepiej byłoby udostępniać darmowe wersje elektroniczne z miesięcznym opóźnieniem.

Wcześniej ktoś wspomniał o tym że znajdą się tacy co będą zarzucać magazynowi stronniczość. Cóż według mnie na pewno sie tacy znajdą i to niezależnie od nazwy, treści czy czegokolwiek innego, tak po prostu działa społeczność internetowa - pozory anonimowości w internecie wyhodowało nam zjawisko haterstwa. To co można przeczytać w internecie nigdy nie usłyszy się prosto w twarz. Ale ktoś inny o wiele lepiej to wyraził(oczywiście trzeba to odpowiednio zinterpretować) -

Mam nadzieje że projekt się powiedzie i dostaniemy nowoczesny i „profesjonalny” magazyn.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mi się wydaje, że większość osób, które zarzuciły, że magazyn EXO będzie się tylko kojarzył z marką sprzętu EXO, i będzie "gazetką reklamową", nie wziął pod uwagę tego, że fizycznie magazyn powinien ukazać się na długo przed marką teleskopów. A więc to nie gazeta będzie tylko reklamować sprzęt, a sprzęt może skojarzyć się z już istniejącym magazynem i marką, która promuje astronomię i dociera nie tylko do osób "siedzących" w astronomii, ale też "na zewnątrz".

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cadmer, bardzo dziękuję za obszerną wypowiedź. W tym magazynie nic nie jest przypadkowe i naprawdę - poświęcamy tony godzin na analizy, zastanawianie się, itp. To chyba zabiera najwięcej czasu i jest całkowicie niewidzialne dla odbiorców. Zdaję sobie sprawę, że wielu może napisać, że forma nie ma znaczenia, że liczy się treść. A tak nie jest, może "niestety", bo było by dużo łatwiej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Czy to nie zakrawa na ironię lub wręcz sabotaż ( :g: ) , że w czasie zakrojonych na szeroką skalę przygotowań do startu z nowym czasopismem , w tv pojawia się reklama Nowego Pisma z dziedziny astro ?

Można odczuć hmm konsternację ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może nazwać pismo po prostu ASTRONOMIA. Bez "Amatorska", "Piękna", "Sraka", "Owaka". W końcu to ma być o astronomii. Dla wszystkich zainteresowanych astronomią. I amatorów i zawodowców.

Myślę, że to byłby dobry tytuł.

Dla przykładu:

- czasopismo dla wędkarzy nosi nazwę "Wędkarstwo" (tak, po prostu)

- dla myśliwych - "Łowiec Polski" (tu nie ma błędu!)

- dla modelarzy mamy - między innymi - "Modelarz" i "Mały Modelarz"

 

Mogło by być jeszcze (przepraszam jeśli powtarzam za kimś) "Astro-amator" ("Astro-Amator Polski") + jakiś podtytuł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.