Skocz do zawartości

Lustrzanka a Mak 90


pim

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam MAK'a 90/1250 i Lustrzenkę Pentax ist DS http://www.recenzje.net.pl/1-aparaty_cyfrowe/6.495-pentax_ist_ds.0 taką.

I moje pytanie jakie elementy muszę kupić żeby ją podłoczyć do tego teleskopu i robić nią "jakieś" zdjęcia, księżyca planet i takie ogólne nieba.. Czy trzeba aparat połączyć z okularem czy bezpośrednio do wyciągu jakoś go podłączyć.. jestem w tym zielony, mogę prosić o jakiś opis i linki do sklepu co muszę kupić aby to połączyć?

Pozdrawiam..

Edytowane przez pim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bezpośrenio do wyciągu, to jakie będę miał przybliżenie? Nie będzie się dało tego regulować wtedy? I jak wtedy złapać ostrość ?

 

http://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1744&lunety=Z%B3%B1czka_projekcyjna_okularowa_GSO_1,25%27%27_/_T2_%28M42x0,75%29 A żeby mieć powiększenia to wystarczy to dokupić i połączyć z T2 i okularami?

Edytowane przez pim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Powiększenie" jest tu (foto) nie do końca ścisłym terminem, bardziej pasuje skala obrazu, która rośnie z ogniskową. Kitowy zoom ma bodaj f=18-55mm.

Podłacząjąc korpus aparatu bezposrednio do wyciągu, to masz taką ogniskową, jak ten Mak, który po prostu staje się obiektywem Twojego aparatu (tzw. fotografia w ognisku głównym). Czyli ok. 1250mm, ale tylko w przybliżeniu, bo Maki nie mają ścisle zdefiniowanej ogniskowej -zależy, jak przeogniskujesz.

Druga podlinkowana złączka, czyli projekcyjna, służy do metody projekcji okularowej. To, jaką efektywną ogniskową uzyskasz na zdjęciu zależy od ogniskowej użytego okularu (wkładasz go w gniazdo złączki) oraz długości samej tulei projekcyjnej. Jest gdzieś na to wzór, ale w praktyce lepiej określić eksperymentalnie. Tej metody używasz do uzyskania b. dużych efektywnych ogniskowych, nawet kilku metrów.

http://www.celestia.pl/Projekcja_okularowa

Generalnie jedno i drugie z tym Makiem nada się dobrze do fotografii Księżyca, Słońca przez filtr pełnoaperturowy, a w projekcji okularowej można zrobić dość prymitywne (ale własne!) zdjęcie którejś z planet.

Przykład: Ile miejsca zajmie na matrycy aparatu (jej krótszy bok 15.8mm) Księżyc przy ogniskowej 1200mm? Bierzemy rozmiar kątowy Księżyca (nieco ponad 0.5 st.), przeliczamy na radiany (dzielisz przez 57.3). Dla tak małych kątów rozmiar obrazu obiektu w ognisku w mm uzyskasz mnożąc wynik przez ogniskową (f=1200mm). W tym przypadku wyjdzie niecałe 10.5mm. Jak widać, w ognisku głównym mieścisz spokojnie cały Księżyc w kadrze.

Pozdrawiam

-J.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok wielkie dzięki za wyczerpujące info.

Jeszcze mam pytanie, bo ten Pentax chyba nie ma samowyzwalacza xD Czy to się robi na samowyzwalaczu te zdjęcia czy można też tak z ręki...?

 

A nie, jednak jest samowyzwalacz xD Prawidłowo przez niego powinno się robić zdjęcia?

Edytowane przez pim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.