Skocz do zawartości

Rosette Nebula jakiej chyba jeszcze nie widzieliście ;)


Rekomendowane odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siedząc nad kalibracją tego materiału, niestety doszedłem do kilku niezbyt optymistycznych wniosków. Moja aktualna rozdzielczość to mniej więcej 8.3 angstrema na pixel. To wcale nie jest powalający wynik.

 

Wygląda też na to, że aby dojść z zasięgiem i czytelnym widmem w rejony poniżej 14 Mag. (tam gdzie poluję na nowe zmienne) muszę zorganizować sobie albo więcej światła, albo czulszy sensor... Niby więcej światła powinno wyjść taniej, ale jak przyjdzie do tak dużego przyrostu masy OTY, że będę musiał jej też wymienić podwozie, to może się okazać, że kwoty jakie wchodzą w grę przy takim rozwiązaniu przekroczą koszt czulszego sensora...

 

Niemniej nie jest źle, Star Analyser pozwala poczuć cały temat i uświadomić gdzie jest mielizna, gdzie jest łatwo i nie ma sie co przejmować, a gdzie nie można iść na kompromis. To ważne, bo jeśli zdecyduje się na jakieś ruchy w docelowy sprzęt, to raczej będą to operacje poważne, bolesne i z takich, po których człowiek nawet okularu sobie nie kupuje przez pare lat ;) Na pewno jest też to bardzo wartościowy dodatek edukacyjny dla każdego kto ma doczynienia z popularyzacją astronomii amatorskiej. Nikt nie powiedział, że nie można zrobić 1000 intrygujących akcji na gwiazdach troche jaśniejszych... A mam już kilka pomysłów :)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam, (to jest do policzenia wszystko jeszcze) czy na jakiejś silnej linii (dobrym kandydatem wydaje się być H gamma albo H delta) nie dało by się zobaczyć przesuięć linii absorpcyjnych od rozbujanej egoplanetą gwiazdy (czyli standard jaki teraz obowiązuje przy wykrywaniu egzoplanet). Pewnie mam za słabą rozdzielczość, ale do policzenia i sprawdzenia. Muszę rozkiminić które ze znanych gwiazd z plantekami mają największe przesunięcia, jakiej skali są to ruchy itd. itd. Na pewno znajdzie się tu coś o jasności powyżej 10 Mag.

 

Referencją były by linie absorpcyjne od atmosferycznego tlenu.... Hmm... Liczenie liczeniem, a test na poczatek z układem binarnym (tam przesunięcia powinny być znacznie łatwiejsze do detekcji) mógłby być niezłą zabawą. Pytanie , czy dla takiego case nie ogłupi mnie sam fakt, łapania śladów obu gwiazd w jednym widmie... To może być ciekawy eksperyment :)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.