Skocz do zawartości

Astrokrak


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

Na zdjęciach poniżej LW przyklejone przez JaLego (zdjęcie JP) i poprawione przez JP (zdjęcie JaLego). Moja główną winą miał być podobno fatalnie ustawiony offset. Zapewniam, że offset był ustawiony poprawnie, natomiast "poprawiony" w firmie z 30 letnim doświadczeniem jest przyklejony odwrotnie. Przyklejenie nie jest przypadkiem, bo przecież ktos korygował dobrze ustawiony offset. Podobno tak montowane sa wszystkie LW w tej firmie.

Co powoduje źle ustwiony offset ? To widać na załaczonej grafice - odbity stożek światła nie cały trafia w LW.

Sadzę, że sporo osób zna istotę problematyki offsetu. Mówiąc w skrócie do osób mających z tym problemy offset wiąże się z przekrojem stożka płaszczyzną alfa poprawodzoną pod kątem 45* do osi LG.

We wszystkich średnich szkołach technicznych w polsce w programie nauczania rysunku ten temat jest przerabiany przy okazji tematów "przekroje brył" czyli każdy producent ze średnim technicznym wykształcenie powinien narysować sobie offset smiley.gif

Jestem w trakcie przygotowywania większego opracowania tematyki tego zagadnienia i bardzo przystępnego przedstawienia -tak, by każdy miłośnik astronomii zrozumiał istotę problemu (oczywiście ten który tego jeszcze nie rozumie). Mam zamiar przygotować też rysunki dla kilku typowych LW (w postaci szablonów) wraz z doborem ogniskowych.

porównanie.jpg

porównanie offsetów.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa offsetu w uproszczeniu jest prosta i każdy chyba ją rozumie- skoro LW jest ustawione pod kątem 45 stopni w stosunku do stożka światła padającego od LG to logicznym jest że z jednej strony LW wcześniej odbije stożek światła a więc tam gdzie ma on większą "średnicę przekroju" i konieczne jest jego przesunięcie. Zastanawiam się tylko jak można ustawiać offset w drugą stronę? chyba tylko żeby zrobić komuś na złość... ;)

Edytowane przez Pawlik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie się wydaje, że JP offset ustawił dobrze tyle, że nie na tej powierzchni LW :ha:

Rozmierzając jak przykleić LW trzeba wziąć pod uwagę jego grubość i do tego dodać offset i wtedy uzyskamy przesunięcie pokazujące po stronie niepoaluminizowanej gdzie przykleić LW do pająka (wartość tego przesunięcia nie jest oczywiście offsetem) - ale mogę się mylić mam niewielkie doświadczenie ATM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po prostu kompromitacja, chamstwo i bezczelność

JP zakończył wątek z pełnym zadowoleniem, że jego skuteczna interwencja doprowadziła do szczęśliwego finału podczas gdy to on sam sprokurował cała aferę

dla mnie to **********, który po trupach dąży do celu ... ale najgorsze, że swoimi działaniami niszczy naszą pasję

jak można trzymać czyjś teleskop w serwisie pół roku i jedyne co w nim zrobić to spie**** offset, a potem jeszcze udawać zatroskanego wujaszka?

niedawno mieliśmy podobny przypadek ze spartaczonym montażem, który leżał kilka miesięcy w serwisie i w końcu wyszedł w gorszym stanie niż tam trafił

 

chyba nadszedł czas podjąć jakieś bardziej stanowcze działania wobec tego indywiduum, bez obaw o wywołanie kolejnej burzy. Jeśli nadal będziemy pobłażliwi to takie historie będą się powtarzać, a kolejni niezorientowani ludzie będą robieni w balona i pozbawiani szans na rozwijanie swojej pasji

Edytowane przez Adam_Jesion
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niewiele się udzielałem na AM, ale też dorobiłem sie zniknięcia posta, w który wspominiałem, kto wykonał mi złączkę do obiektywu.

To widać klasyka JP. Pomijając dyskusje merytoryczne, już to zachowanie powinno AK i AM skasować u normalnie myślących.

I jak już gdzieś napisałem - to jest ta różnica, dla której zostaje sią na Astropolis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

równowaga w przyrodzie musi być

jest reakcja. Na wątek o kłamstwach i nieudolności mamy odpowiedź w postaci wątku o wspaniałym Januszku, który za friko robi cuda z optyką. Ten szlachetny jeździec na białym koniu (równy Janosikowi) z teleskopu dającego obrazy gorsze od lustra łazienkowego zrobił planetarnego wymiatacza. Teraz można nim zrobić fotki telefonem lepsze niż dedykowaną kmerką i teleskopem z wyższej półki

 

ciekawe czy to zasługa odwrotnie ustawionego offsetu? B)

 

trzeba to zobaczyć na własne oczy bo to zaprawdę kosmiczna technologia :szczerbaty:

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciach poniżej LW przyklejone przez JaLego (zdjęcie JP) i poprawione przez JP (zdjęcie JaLego). Moja główną winą miał być podobno fatalnie ustawiony offset. Zapewniam, że offset był ustawiony poprawnie, natomiast "poprawiony" w firmie z 30 letnim doświadczeniem jest przyklejony odwrotnie. Przyklejenie nie jest przypadkiem, bo przecież ktos korygował dobrze ustawiony offset. Podobno tak montowane sa wszystkie LW w tej firmie.

Co powoduje źle ustwiony offset ? To widać na załaczonej grafice - odbity stożek światła nie cały trafia w LW.

Sadzę, że sporo osób zna istotę problematyki offsetu. Mówiąc w skrócie do osób mających z tym problemy offset wiąże się z przekrojem stożka płaszczyzną alfa poprawodzoną pod kątem 45* do osi LG.

We wszystkich średnich szkołach technicznych w polsce w programie nauczania rysunku ten temat jest przerabiany przy okazji tematów "przekroje brył" czyli każdy producent ze średnim technicznym wykształcenie powinien narysować sobie offset smiley.gif

Jestem w trakcie przygotowywania większego opracowania tematyki tego zagadnienia i bardzo przystępnego przedstawienia -tak, by każdy miłośnik astronomii zrozumiał istotę problemu (oczywiście ten który tego jeszcze nie rozumie). Mam zamiar przygotować też rysunki dla kilku typowych LW (w postaci szablonów) wraz z doborem ogniskowych.

Jarku- dla jasności sprawy zabieram głos tylko w sprawie ofsetu a właściwie Twoich rysunków ,które są nie do przyjęcia i nadają się do kosza ze względu na wartość merytoryczną.

1- grafika ne zawiera punktów odniesienia ,a przynajmniej jednego tj.otworu wyciągu.

2-LW od Pana Janusza nie posiada w ogule offsetu/na Twojej grafice/wystarczy pomierzyć linijką .

3-LW podpisane Twoim imieniem leży idealnie w środku stożka ,ale ma się to nijak gdyż nie ma punku odniesienia /p -1/i realnych wartości offsetu.

 

Wyjaśnienie na podstawie LW /zdjęcie drugie/jest również karkołomne, i śmiem twierdzić ,że tendencyjne.

1-Lijie pionowe na zdjęciu /Żle /są tak nierównoległe do krawędzi celi LW,że aż boli. Narysuj je prawidłowo a wszyscy znawcy tematu zobaczą że offset nie jest ustawiony odwrotnie .

2-Linje pionowe na zdjęciu /dobrze / są o dziwo równoległe do krawędzi celiLW, ale zdjęcie zrobione jest z innej perspektywy i w innej skali, to zaciemnia widok mocno przekoszonego offsetu.

Jarku jak na inżyniera przystało musisz postarać się bardziej by być wiarygodnym co do offsetu.

Czekam na Twój opis i wyjaśnienie offesetu.

Swoją drogą uważam ,że kolega Hamal jest nie do pobicia. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Stanisławie.

 

 

Dla osoby która opracowała rysunki na AM to dość dziwne pytania. Lecz to co Pan przedstawił na AM jest totalnie nieprecyzyjne.

 

Oczywiście ja pełne opracowanie dot. offsetu przygotowuje.

 

To co przedstawiłem powyżej dla osób które wiedzą co to offset jest precyzyjne. Panie Staszku pytania przez Pana są tak skonstruowane, by posiały niepewność, albo świadczą o tym, że nie masz Pan o offsecie pojęcia, albo ech nie chcę nawet pisać. ,

 

Pozwolisz, że i ja zadam Ci Panie S. pytanie czy uważasz, że światłosiła ma wpływ na offset czy nie? Pytanie to dotyczy Twojego opracowania.

Czyli twierdzisz że LW ustawione w środku stożka światła nie odbija.

 

Jeżeli nie widzisz centrum wyciągu to sory nie mamy nawet o czym opowiadać, bo to tak jak byś patrzył na Słońce i go nie widział.

 

Odpowiadam dalej. Zdjęcie drugie jest o wiele lepsze gdyż w przeciwieństwie do pierwszego je (na ile to pozwala fotografia) jest równoległe - gdzie widzisz tendencyjność ? Zdjęcia są aż nadto czytelne czy widzi Pan też grafikę czy tam źle narysowałem offset ? Bardzo proszę na to pytanie odpowiedzieć, bo grafika odzwierciedla właśnie to co przedstawiają zdjęcia.

 

Bardzo proszę naucz się stosując pauzy, bo Twój tekst jest jednolity.

 

Nie znam Pana kolegi niejakiego Hamala i nie wiem czy go Pan pobił czy nie.

 

Jeżeli to Panu nie wystarcza to zaraz wrzucę rysunki z wymiarami dla powiedzmy F/2.

 

Czekam na odpowiedzi na postawione prze ze mnie pytania

 

 

PS. Panie Staszku napisz Pan to wszystko jeszcze raz bo ten Pański tekst to jakiś bełkot związany pewnie z emocjami dotyczącymi kolegi.

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarku w swoim poście nie zadałem Ci żadnego pytania . Odniosłem się jedynie do twoich zdjęć.

 

http://astropolis.pl/uploads/post-2243-0-63717100-1332092117_thumb.jpg

http://astropolis.pl/uploads/post-2243-0-35105000-1332092131_thumb.jpg

Twierdze nadal ,że przedstawiając swoje racje w taki sposób kompromitujesz się .

Na temat offsetu chętnie zTobą podyskutuje ,ale jak przedstawisz swój obiecany projekt,opracowanie na ten konkretny temat.

Jeśli chodzi o tendencyjność ,to chyba jest oczywiste.Przedstawiłeś fotki ,które sam opisałeś w swojej obronie ,a na zwróconą grzecznie uwagę /opinje /zadajesz tuzin pytań

na ,której w dalszej części sam na nie odpowiadasz, a zdjęcia dalej nie poprawione przedstawiają fałszywy obraz ustawionego offsetu.

Jarku tak czy owak Twój offset jest przekoszony. :g:

Co do mojego pisania to masz racje , interpunkcja jest moją słabą stroną ,ale na grzeczność mnie jeszcze stać .

Pozdrawiam :Beer:

Edytowane przez staszekpapis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawę offsetu wyjaśniłem na grafice powyżej. Jeżeli Pan ma jakieś wątpliwości to serdecznie zapraszam do siebie na kawę i omówienie tematu.

 

Mam rozumieć że pierwsze zdjęcie nie jest tendencyjne bo wykonał je Pański kolega ?

 

A moje juz tak. To proszę przyjechać i obejrzec jak LW zostało przyklejone. Zapraszam jak najszybciej.

 

Gdyby Pan jednak nie mógł przyjechac to mogę pana zarzucić zdjęciami bez narysowanych linii - proszę je sobie samemu poprowadzić.

 

Ja z kolei uważam, że Pańska interpretacja jest tendencyjna.

Co zaś do Pańskiego opracowania offsetu to jest wyrywkowe i trochę w nim błędów.

 

Może jeszcze klika zdjęc tak, by Pan wybrał dla siebie mniej tendencyjne o ile to w ogóle możliwe.

 

Co do grzeczności to niestety Pańska wypowiedź nie była grzeczna jak się to panu wydaje, ale trudno nie będę odwdzieczął się tym samym.

 

No tak nie zadał mi Pan pytań Pan po prostu stwierdził fakt czyli wszytko wiadomo z góry - dziękuję za wyjaśnienie mam już teraz pewien obraz .

P2.jpg

P3.jpg

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem jeszcze grafikę do której odnosi się ten Pański kolega Hamal Panie Staszku. Proszę przeanalizować wszytko na spokojnie i postarać się zrozumieć istotę offsetu. Proszę zwrócić uwagę gdzie znajduje się środek LW i nie opowiadać banialuk o jakimś przesuwaniu LW do góry. Może Pan spokojnie zapisać zdjęcie na dysku twardym wydrukować i pomierzyć. Może pan tez na upartego powiększyć obraz na monitorze i zmierzyć zwykłą linijka.

W razie pytań jeszcze jestem dostępny, bo fotografuje :D

 

deltamp4.gif

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po sznurku do kłębka. Pan powołał się na Hamala (który na marginesie nie zaznaczył go konkretnie jako delta lub pierw. z delta) Hamal powołał się na pewnego francuza - który już wie jak to zrobić.

 

Kolejna grafika z cytowanej przez Hamala strony pokazuje dokładnie o tym co ja mówię o czemu Pan zaprzecza.

 

Czy widzi Pan Panie Staszku co to offset czy w dalszym ciągu nie ? Czy może Pan w końcu uzna, że mam rację czy dalej będzie mnie Pan obrzucał oskarżeniami o nie znajomość tematu offsetu ?

 

 

I jeszcze jedno panie Staszku, który mi zarzucasz nierzetelność. To jak JP przykleił LW oglądało u mnie już kilka osób, więc mam świadków, Pan natomiast zarzucając mi tendencyjność, a tak naprawdę zarzucił mi że mi że jestem kłamcą, lub naginam fakty to w Pańskim odczuciu jest grzeczne zachowanie.

 

Nalegam, by Pan oprócz przemysleń na temat offsetu zastanowił się też nad swoim sumieniem, bo chyba troszkę zboczyło w stronę gwiezdnych wojen, padawanów itd..

 

 

 

titan-araignee.gif

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kontynuujmy zatem dalej. Wracając do cytowanego Hamala to przedstawił dwa rysunki. Rysunek nr 11 jak najbardziej poprawny i rysunek 12 składający się z dwóch części.

Autor na górnym rysunku przedstawia górną cześć w okolica LW i wyciągu pokazując powiększenie części rys.11 , natomiast zaraz ponizej przedstawia własna wersję gdy płaszczyzna przecina walec czyli gdy oś sym. LW pokrywa się z osią osia sym LG jednocześnie prostując tor (walec) czyli jak nie powinno być. Rysunki być może są przedstawione w złej kolejności i brak na nich zaznaczonej wartości offsetu delta.

 

 

Co przedstawiam na rysunku z czerwoną linią.

 

 

 

Odniosę się jeszcze do linkowanej przez Hamala strony: http://serge.bertore...ls/posplan.html

 

 

Jest tam przedstawione szereg obliczeń i rysunków. Nie odniosę się do obliczeń, bo ich nie przeprowadzałem, natomiast rysunki sa jak najbardziej poprawne. Ale o tym by nie zaciemniać opisze w nastepnym poście.

off_set_3.jpg

off_set_4.jpg

offst z osią.JPG

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza grafika przedstawia sytuację gdy LW nie ma offsetu, ale "radzi" sobie ze stożkiem światła ze wzgledu na wymiary:

 

deltamp1.gif

 

 

 

 

Kolejny rysunek przedstawia sytuacje, gdy tor optyczny koncentruje się na środku LW, ale nie koncentruje się na jego obrzeżach:

 

deltamp2.gif

 

 

 

 

Co zatem mamy z tym zrobić, by w pełni wykorzystać wiązkę światła odbitego ? Należy przemieści LW do tyłu i obniżyc o wartość delta:

 

deltamp3.gif

 

 

 

 

 

Zyskujemy w ten sposób w pełni oświetlone LW . Mało tego na rysunku poniżej pokazane jest położenie bardziej rygorystyczne

 

 

deltamp4.gif

 

 

 

 

 

Mam nadzieję, że wszystko jest już teraz jasne. Offset powstaje, by skupić całą wiązkę światła na LW czego nie ma na lusterku klejonym przez AK gdyż tam środek lusterka znajduje się w zupełnie innym miejscu

 

Co do wniosków, to napisze wkrótce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Staszku jeszcze raz zapraszam na spokojnie na dyskusje o offsecie. Możemy się spotkać i spokojnie porozmawiać przy kawie i wyjaśniając jak sadzę pewne niedomówienia.

 

Dość trudno dyskutuje się na forum i może dochodzić do niezrozumienia. Być może Pan nie rozumie mnie (bo pokazuje dopiero zarys czegoś nad czym pracuję), a ja nie rozumiem Pana.

 

 

Zapewniam Pana, że nie dochodziło z mojej strony do żadnych nadużyć przy fotografowaniu LW i na pewno nie było to działanie tendencyjne. LW w stanie przywiezionym z AK jest cały czas do wglądu - można je pomierzyć osobiście.

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tych rysunkach są nieścisłości. Offset jest często tłumaczony jako przesynięcie LW - ale jak mierzyć owo przesunięcie?

Na części rysunków offset jest przedstawiany jako przesunięcie LW PROSTOPADŁE do osi LG a na innych jako przesunięcie PROSTOPADŁE do osi LW - dobrze, że nie ma tu wyliczeń bo wtedy dopiero by był dym, gdyż jasne jest, że wartości przesunięć były by inne.

Swoją drogą offset powinien potrafić policzyć każdy kto ma zdaną maturę z matematyki, choć przy tylu danych to nie wiem czy zadanie nie było by za proste na maturę :D

Choć policzyć offset a poprawie przykleić LW do pająka to już inna bajka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.