Skocz do zawartości

A to moje pierwsze doświadczenia


adamsz12

Rekomendowane odpowiedzi

Wreszcie wczorajszej nocy zaczaiłem sie na jowisza z balkonu - pierwszy raz patrzyłem na niego przez teleskop. (właściwie to najpierw porobiłem zdjęcia, a potem na niego popatrzyłem :) ) Niezapomniane wrażenie. Są to też moje pierwsze próby z webcamerką.

Teleskop Soligor MT-800, TouCam Pro, robiłem w różnych konfiguracjach, ale najlepsze wyszło przy projekcji okularowej chyba z okularem Soligor Plosl 9mm.

Ok. 200 klatek zalignowane i stackowane w Registack na pełnym automacie, bez flatów i darkow, dalsza obróbka w Corelu: wyostrzenie, automatyczne rownoważenie poziomow, zmniejszenie gammy.

Księżyce Jowisza - nie pamiętam na jakich - chyba w ognisku głównym z plastikowym barlowem x3, albo w projekcji okularowej z okularem 15mm

Klopoty z ostrością, otwarcie drzwi balkonowych powodowało rozmycie planety. Sprzęt słabo wychłodzony - z 20minut.

 

Teraz dopiero widzę, że nagranie avika to mały pikuś w porównaniu z tym co trzeba potem z nim zrobić.

 

aha, jeszcze dopiszę że księżyce to licząc od Jowisza: Callisto, Io, Europa, Ganimedes.

ksiezyce_jowisza.jpg

 

jowisz1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klopoty z ostrością, otwarcie drzwi balkonowych powodowało rozmycie planety. Sprzęt słabo wychłodzony - z 20minut.  

Teraz dopiero widzę, że nagranie avika to mały pikuś w porównaniu z tym co trzeba potem z nim zrobić.

 

Nie do końca się z tym zgodzę - jeśli materiał wyjściowy (czyli avik) jest dobry, to wystarcza sam Registax, by osiągnąć przyzwoity rezultat. Dlatego taką uwage należy zwracac na wszystko to, co utrudnia zrobienie dobrego Avi - wystudzić telep, zrobić dziurkę w futrynie okna dla kabli od kamerki no i najważniejsze - pracować nad ustawianiem ostrości. To jest chyba najważniesze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież to niemożliwe, aby początkujący robił takie zdjęcia :!:  :!:  :!:

 

Wystarczy czytać grupy dyskusyjne ;).

 

[ Add: 14 Kwi 2004 14:21 ]

Nie do końca się z tym zgodzę - jeśli materiał wyjściowy (czyli avik) jest dobry, to wystarcza sam Registax, by osiągnąć przyzwoity rezultat. Dlatego taką uwage należy zwracac na wszystko to, co utrudnia zrobienie dobrego Avi - wystudzić telep, zrobić dziurkę w futrynie okna dla kabli od kamerki no i najważniejsze - pracować nad ustawianiem ostrości. To jest chyba najważniesze.

 

Nie jestem przekonany. W zasadzie wystarczy wyjechać z teleskopem w teren, wychłodzić i pozostaje tylko wytrenować ustawianie ostrości. A poznać wszystkie możliwości takiego registaxa, do tego jakiś program graficzny PS, czy Corel- to jest dopiero trud i wiele godzin spędzonych przed komputerem.

Dobrze że registack robi stackowanie automatycznie. Może poleciałbym dalej, ale po stackowaniu sam się zatrzymuje więc nie wiem co dalej robic i robie save-a i dalej obrabiam na Corelu.

Wcześniej spróbowałem Astrostack 2, ale on przetwarza tylko luminancję bez kolorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej spróbowałem Astrostack 2, ale on przetwarza tylko luminancję bez kolorów.

 

Ech, panie - trzeba czytać uważnie :)

Druga "działka opcji" Registaxa 2 to "Settings" - wystarczy, że zaznaczysz 'Colour Processing" i już wszystko gra i buczy - pełen kolor.

 

A poznać wszystkie możliwości takiego registaxa, do tego jakiś program graficzny PS, czy Corel- to jest dopiero trud i wiele godzin spędzonych przed komputerem.

 

Przeszukaj forum - jest link do przetłumaczonej instrukcji Registaxa - na pewno sie przyda. Poszukaj w postach Jesiona takich mini tutoriali na temat obróbki fotek - to takie małe perełki.

I naprawdę nie trzeba znać perfekt Photoshopa, by podciągnąć kolorki na wynikowej fotce z Registaxa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehehe, widac ze Bielack nakrecil juz troche avikow w swoim zyciu. Ma 100% racji. Kluczem sukcesu nie jest zaden registax, photoshop, czy inne ble ble. Parametry nagrywania, ustawiania kamerki, mimo ze wydaja sie bardzo oczywiste na poczatku, potem okazuja sie kluczem do sukcesu. A ostrosc idealna pojawi sie pewnie raz na 10 sesji ;) + odpowiednie warunki.

 

Przy tak krotkiej ogniskowej nie wiem, czy nie powinienes sprobowac zwiekszyc F swojego teleskopu poprzez przyslone. Mysle, ze moze byc latwiej uzyskac ostre obrazy.

 

A tak btw - czy ta fotka Jupitera z ksiezycami to w projekcji okularowej? No by to chyba nie z barlowa takie aberracje chromatyczne???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehehe, widac ze Bielack nakrecil juz troche avikow w swoim zyciu. Ma 100% racji. Kluczem sukcesu nie jest zaden registax, photoshop, czy  inne ble ble. Parametry nagrywania, ustawiania kamerki, mimo ze wydaja sie bardzo oczywiste na poczatku, potem okazuja sie kluczem do sukcesu. A ostrosc idealna pojawi sie pewnie raz na 10 sesji ;) + odpowiednie warunki.  

 

Przy tak krotkiej ogniskowej nie wiem, czy nie powinienes sprobowac zwiekszyc F swojego teleskopu poprzez przyslone. Mysle, ze moze byc latwiej uzyskac ostre obrazy.

 

A tak btw - czy ta fotka Jupitera z ksiezycami to w projekcji okularowej? No by to chyba nie z barlowa takie aberracje chromatyczne???

 

Aberracje na zdjęciu Jowisza pochodzą od okularu Soligor Plosl 9mm, natomiast aberracje na zdjęciu księżyców pochodzą od plastikowego barlowa x3- dołączany w standardzie do lunetki celestron 60/700 w Himpolu. Księżyce były bez okularu.

Odnośnie ostrości przy projekcji okularowej to zastanawiam się co dałoby odsuwanie i przybliżanie webcama do okularu. Ja nie mam takiej możliwości bo mam camera adapter, a nie mieszek foto i ostrość ustawiam w wyciągu.

 

[ Add: 15 Kwi 2004 6:40 ]

Tak na marginesie, albo mi sie wydaje, albo udalo Ci sie zarejestrowac WCP :) Witam w klubie

 

Niestety nie jest to WCP. Według mnie WCP powinna sie znajdować w lewym dolnym rogu Jowisza - ale tuż za krawędzią z drugiej strony.

 

[ Add: 15 Kwi 2004 7:01 ]

Wcześniej spróbowałem Astrostack 2, ale on przetwarza tylko luminancję bez kolorów.

 

Ech, panie - trzeba czytać uważnie :)

Druga "działka opcji" Registaxa 2 to "Settings" - wystarczy, że zaznaczysz 'Colour Processing" i już wszystko gra i buczy - pełen kolor.

 

 

Mówiłem o Astrostack2, a nie Registack2. Registack2 przetwarza kolorki z defaultu, ale w Astrostack2 w ustawieniach opcje koloru są nieaktywne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

" Ale cos tam na twojej fotce w takim razie jest widoczne? Na tym cienszym pasie?  :roll:

 

Nie wiem, mogą być zawirowania w atmosferze Jowisza, ale równie dobrze paproch na ccd bo to przecież cały avik z automatu. Pobawiłem sie trochę na czuja suwakami wavelet w registaxie, kolory jednak juz z automatu nie wyszły i poprawiłem suwakami w "balans kolorów" w Corelu. Efekt bardziej mi się podoba - szczególnie ten mniejszy.

jowisz_122.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.