Skocz do zawartości

Produkcja lustra inna metoda


Badowsky

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, widziałem ostatnimi czasy ze czesto zwierciadła dla instytutów, laboratoriów i innych osrodków badawczych produkowane są metodą samoczynnego kształtowania się sfery poprzez podgrzanie szkła i oddziaływanie siłą odśrodkową, jestem ciekaw czy wśród "amatorów" także prowadzone są tego typu projekty ;p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

tak samo, jak pytanie w rodzaju - czy nie warto zamiast ręcznie szlifować i polerować zwierciadło 15 cm, kupić/zrobić odpowiednia maszynę...

Można, tylko po co wydawać na taką maszynę np. 10 razy więcej pieniędzy niż warte jest jedno zwierciadło.

 

Na marginesie - kiedyś próbowano zrobić teleskop zenitalny ze zwierciadłem rtęciowym - przy odpowiednich obrotach osiągano żądaną ogniskową. Okazało się, że wskutek drgań całej maszynerii (a nawet podmuchów wiatru) zwierciadło... falowało. :ha:

 

Można by to następnie zamrozić w temperaturze poniżej -40 stopni - ale taki teleskop miał by sens chyba tylko w rejonach biegunowych... :astronom:

(Pomijam szkodliwość oparów rtęci i ciężar takiego zwierciadła... :ha: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, ponieważ w przypadku małych amatorskich luster zupełnie nie miało by to sensu. Metoda opłacalna dla 5m zwierciadła staje się zupełnie absurdalna w przypadku zwierciadła 25 cm.

 

A masło jest maślane... pytam czemu a Ty odpowiadasz "bo jeśli jest opłacalna dla zwierciadeł 5m to do 25cm nie będzie".

Pytam dlatego że wydaje się nie być trudnym zbudować urządzenie które rozgrzeje szkło do wymaganej temperatury a następnie będzie obracać nim. A dokładność jest o wiele większa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytam dlatego że wydaje się nie być trudnym zbudować urządzenie które rozgrzeje szkło do wymaganej temperatury a następnie będzie obracać nim.

Piece hutnicze są raczej dość drogimi zabawkami, a takie coś byłoby właśnie potrzebne do stopienia szkła. Po odlaniu trzeba jeszcze takie szkło odprężać przez odpowienio długi czas itd, itp. Bardzo nieopłacalna sprawa dla luster o małej średnicy. A podejrzewam, że nawet jeżeli udałoby się takie szkło odlać, odprężyć i nadać obrotami wklęsły kształt, to nie obyłoby się ono bez szlifowania i polerowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co teraz powiem powinno rozwiać twoje wątpliwości. Zwierciadło które otrzymasz tą metodą nie będzie miało powierzchni dokładnie takiej jakbyś sobie tego życzył i musiał byś je doszlifować Więcej. Wierzę, że jesteś w stanie zbudować odpowiednie piec do ceramiki, w którym stopisz szkło i że zbudujesz odpowiednią platformę, która tym piecem będzie kręciła. Jednak zastanów się czy jesteś w stanie kontrolować w trakcie procesu powierzchnię zwierciadła? A nawet jeśli to czy zagwarantujesz, że powierzchnia będzie nadal dobra po wychłodzeniu? Bo i tak się może zdarzyć, że nie będzie czego poprawiać szlifowaniem.

I wbrew temu co piszesz dokładność powierzchni będzie duuuuużo niższa od szlifowanej ręcznie.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co teraz powiem powinno rozwiać twoje wątpliwości. Zwierciadło które otrzymasz tą metodą nie będzie miało powierzchni dokładnie takiej jakbyś sobie tego życzył i musiał byś je doszlifować Więcej. Wierzę, że jesteś w stanie zbudować odpowiednie piec do ceramiki, w którym stopisz szkło i że zbudujesz odpowiednią platformę, która tym piecem będzie kręciła. Jednak zastanów się czy jesteś w stanie kontrolować w trakcie procesu powierzchnię zwierciadła? A nawet jeśli to czy zagwarantujesz, że powierzchnia będzie nadal dobra po wychłodzeniu? Bo i tak się może zdarzyć, że nie będzie czego poprawiać szlifowaniem.

I wbrew temu co piszesz dokładność powierzchni będzie duuuuużo niższa od szlifowanej ręcznie.

 

pozdrawiam

 

Ok, rozumiem, tak też sadziłem ze sa dodatkowe problemy. Apropo tego szlifowania, uwzględniałem też opcje z przygotowaniem jedynie w taki sposób zwierciadła a nastepnie je doszlifowac, polerować i parabolizować. Ale masz racje, zbyt dużo niewiadomych ;/. W każdym razie dzięki za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, rozumiem, tak też sadziłem ze sa dodatkowe problemy. Apropo tego szlifowania, uwzględniałem też opcje z przygotowaniem jedynie w taki sposób zwierciadła a nastepnie je doszlifowac, polerować i parabolizować

tylko, że zrobienie wstępnego wgłębienia to najprostszy etap produkcji zwierciadła. W dodatku zamiast kręcić piecem wystarczy wylać taflę z odpowiednim wgłębieniem lub szlifować maszynowo

 

kiedyś przerażało mnie szlifowanie zwierciadła i też kombinowałem z jego odlaniem w obracającej się formie. Zrobiłem nawet testy ze zwierciadłem zrobionym z żywicy. Wyszła fajna parabola o błyszczącej powierzchni ale niestety z drobnymi falami

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 3 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.