Skocz do zawartości

Montaż reduktora Riccardi w TS APO 115/800


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

To co zapewne wszyscy obserwujemy w ostatnim czasie, do drastyczna poprawa jakości sprzętu astrofotograficznego w dolnej i średniej półce. Rewolucję dokonują wszelakie reduktory i korektory, które z typowego refraktora (lub newtona) APO robią idealnie skorygowany astrograf - do tego, bardzo jasny, a to przecież wszyscy kochamy.

 

Tym razem chciałem Wam przybliżyć korektor/reduktor Riccardi. Zaprojektował go włoski optyk dla, o ile się nie mylę, Ludesa (APM). Ten korektor to hit ostatnich miesięcy w Europie. Sprzedaje go TS w naprawdę sporych ilościach, zamieniając chińskie triplety w zaawansowane, jasne astrografy. Korektor kryje pełny full frame (> 4cm krążek) robiąc z przykładowego refraktora 115/800 (~f7) > f5,2 z idealnie skorygowanym krążkiem.

 

http://astromarket.pl/ricardi-reduktor-0-75x-i-wyplaszczacz-pola-apm-telescopes.html

 

To co chciałem pokazać, to sposób montażu korektora w chińskich APO z nowym wyciągiem 3". Jak za chwilę zobaczycie, jest on dosyć unikatowy i staje się powoli standardem. To wszystko jest możliwe dzięki upowszechnianiu się wyciągów większych niż 2". Może w waszym ATM przyda się taka inspiracja? ;)

 

Ten rafraktor kupuje się na ogół ze standardowym flattenerem, który nie zmienia światłosiły. To oznacza, że dokupując do niego Riccardiego możemy mieć prawdziwy system z dwoma ogniskowymi. Do galaktyk dłuższa f7, do mgławic krótsza f5.

 

http://astromarket.pl/teleskopy/lunety-apo/refraktor-apochromatyczny-ts-triplet-apo-115-800-ota.html

 

tu z 3" korektorem oryginalnym:

http://astromarket.pl/teleskopy/lunety-apo/refraktor-apochromatyczny-ts-triplet-apo-115-800-z-3-flattenerem-ota.html

 

 

Jutro wrzucę sposób montażu oryginalnego 3" korektora.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Temat który mnie interesuje gdyż właśnie zakupiłem u Was ten teleskop(mam nadzieje że dziś dojdzie)

Pytanie mam takie:

Co jest lepszym rozwiązaniem zakup tego reduktora do kpl z originalnym czy kupienie 2 teleskopu np TS65Q?

Jakie za i przeciw?

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno odpowiedzieć na to pytanie, bo to trochę jednak porównywanie lodówki do zamrażarki. TS 65Q jest refraktorem przeznaczonym głównie na astrofotografię wypadową. Jego głównymi zaletami są waga i gabaryty. Jeżeli Twoim celem jest mieć 1 refraktor pracujący w 2 różnych ogniskowych, to ja osobiście wolałbym kupić Riccardi do tego refraktora. Po redukcji będzie miał ogniskową dłuższą od 65-tki (598 mm), ale też będzie jaśniejszy (więcej fotonów w tym samym czasie).

 

Jedno nie wyklucza drugiego, ale też mniej gadżetów = lepiej. Ten reduktor nadaje dużemu APO sporej uniwersalności, do tego bez kompromisu jakościowego. Za to mała 65Q jest fajna, bo jest mała i fajna :)

 

Musisz sam zdecydować. Wszystko zależy, co chcesz z tym robić i jak używać tych teleskopów. Na wakacje 65-tka, stacjonarnie 115.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

 

W/g mnie za 65Q przemawia krótsza ogniskowa ,

za 115 z reduktorem , światłosiła i to że mamy tylko 1 teleskop.

 

Wyjazdów wakacyjnych z teleskopem nie planuję więc na moblności mi niezależy.

A wyjazdy w Polske - zawsze moje EQ6 i 115 mogę wrzucić do bagażnika

 

Temat do przemyślenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.