Skocz do zawartości

EQ6 modyfikacja


Lysy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Faktycznie rozwiązanie regulacji osi ALT jest fatalne. Jak zbyt mocno dokręci się górną śrubę to dolna zaczyna się wyginać. Można to usprawnić, frezując lub rozwiercając tak miejsce podparcia dolnej śruby, żeby tworzyła z nią kąt prosty. Ja osobiście zrobiłem to wiertarką i regulacja przez to jest znacznie łatwiejsza.

..................

Pozdrawiam i życzę cierpliwości przy składaniu.

Marek

 

Też tak zrobiłem i jak się wie o co chodzi to się dobrze sprawdza. Tylko szkoda że trzeba tak kombinować .........

 

pozdrawiam

zibii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy jest jakiś uproszczony manual kasowania luzów i podstawowego tuningu dla HEQ5 i EQ6 ?

Nie chodzi mi o wymianę łożysk ale o instrukcję jak i ile dokręcać - jaki smar zastosować, itp itd?

 

Zrobiłem tak jak opisał Hans: http://astropolis.pl/topic/32620-charczace-silniki-w-neq6/.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabieram się za regulację luzów w EQ6 ale nie do końca rozumiem działanie tych małych śrub regulacyjnych.

Śrubki te są po 2 na każdą oś. Jest schemat na Astro-baby który załączam.

 

Śruba położona bliżej ślimaka reguluje backflash a ta druga reguluje siłę docisku całego wałka na którym

jest osadzona zębatka do ślimaka tak to w teorii wygląda. Więc teoretycznie dokręcają obie te śruby powinno

się kasować luzy. U mnie wkręcanie śruby przy ślimaku powoduje powstawanie luzu który może być dopiero

kompensowany śrubą od strony wałka...

Worm Adjustment Schematic 1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że to powinno być bardziej czytelne:

 

1. przysuwamy ślimacznice do ślimaka (zmniejszamy luzy)

 

 

Worm%20Adjustment%20Schematic%202.gif

 

2. odsuwamy (czyli zmniejszamy docisk) - np. wtedy gdy nie możemy ręcznie obrócić przekładni zębatej zamontowanej na silniku krokowym

 

 

Worm%20Adjustment%20Schematic%203.gif

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i ustawiłem ufff, mont pracuje teraz normalnie, żadnych dziwnych odgłosów,

przy okazji - część tych dziwnych odgłosów była spowodowana zbyt lekkim przykręceniem

zębatki w samych silnikach. Oprócz samej regulacji i sprawdzeniu po wyjęciu panelu z elektroniką

warto również osiowo sprawdzić luz samej ślimacznicy po zdjęciu tych czarnych nakładek odkręcanych

na szczypce rozstawne. W zasadzie należy połączyć sposób Jalego i Hansa z tym tutaj:

http://www.astro-baby.com/EQ6%20rebuild%20guide/EQ6%20worm%20alignment.htm

 

Montaż pracuje w tej chwili bez żadnych podejrzanych odgłosów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i ustawiłem ufff, mont pracuje teraz normalnie, żadnych dziwnych odgłosów,

przy okazji - część tych dziwnych odgłosów była spowodowana zbyt lekkim przykręceniem

zębatki w samych silnikach. Oprócz samej regulacji i sprawdzeniu po wyjęciu panelu z elektroniką

warto również osiowo sprawdzić luz samej ślimacznicy po zdjęciu tych czarnych nakładek odkręcanych

na szczypce rozstawne. W zasadzie należy połączyć sposób Jalego i Hansa z tym tutaj:

http://www.astro-baby.com/EQ6%20rebuild%20guide/EQ6%20worm%20alignment.htm

 

Trzeba przez to przejść, zakres regulacji jest niewielki trzeba uważać.

 

Montaż pracuje w tej chwili bez żadnych podejrzanych odgłosów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy może mi ktoś podpowiedzieć gdzie znajdę łożyska i inne graty do EQ6 , pytałem Delcie , ale nie mają :unsure:

 

Łożyska na wały osi De i RA kupiłem w motoryzacyjnym. Co do łożysk (SKJ) na wałek ślimaka kupiłem gdzieś na necie i okazało się że to kompletna wtopa - tym razem łożyska chińskie pobiły włoskie na łeb compress.gif

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy może mi ktoś podpowiedzieć gdzie znajdę łożyska i inne graty do EQ6 , pytałem Delcie , ale nie mają :unsure:

 

Te są najważniejsze i kupisz je tutaj. Te akurat mi się sprawdziły, wcześniej wymieniłem na łożyska z innej firmy i efekt był taki jak przy chińskich.

Edytowane przez MareQ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie :yes:

...... ale rozumiem że jak już będę rozbierał to wymieniam wszystkie łożyska, za jednym grzebaniem ? no i jakiś smar trzeba kupić :g:

Na razie nie ruszam, ale miałem za bardzo ściśniętą oś DEC i lekko "gradowo" chodziła , popuściłem śrubę dociskową o 1/4 obrotu, chodzi płynnie i bez luzu, ale może się jeszcze odezwie i wtedy usmaruję sobie ręce :blink:

 

Łysy sorry za off top

Edytowane przez zibii
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.