Skocz do zawartości

Offset w 3 krokach


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

Przyznam że jestem w tym temacie laikiem więc chciałem się upewnić...

 

Pokazana na fimie pozycja LW jest centralna w sensie jego usytułowania względem

tubusa. Zasada powstania offsetu jest oczywiście w pełni jasna. Wynikiem offsetu

jest niemożnosć prawidłowej kolimacji i uzyskanie eliptycznych krążków dyfrakcyjnych

w okularze.

 

Pytanie- korekta offsetu powstaje poprzez przesunięcie LW w stronę wyciągu z jednoczesnym obniżeniem

pozycji LW w stronę LG w celu uzyskania pełnego stożka światła z LG?

To przesunięcie w stonę LG nie jest do końca dla mnie jasne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie- korekta offsetu powstaje poprzez przesunięcie LW w stronę wyciągu z jednoczesnym obniżeniem

pozycji LW w stronę LG w celu uzyskania pełnego stożka światła z LG?

To przesunięcie w stonę LG nie jest do końca dla mnie jasne.

 

Pająk jest ustawiony osiowo względem LG, jeżeli LW ustawimy również osiowo względem pająka to będzie ono także osiowo ustawione względem LG i stożka światła przez co nie odbije stożka prawidłowo bo jest ustawione pod kątem 45 stopni, czyli LW jednym końcem odbija stożek wcześniej a co za tym idzie tam gdzie w przekroju ma on większą średnicę Dlatego trzeba przesunąć LW (zsunąć oś LW z osi pająka) o określoną wartość "od wyciągu", czyli tak jakby do LG.

Zrobione mam tak w swojej syncie- dodatkowo z pomocą kolimatora laserowego krążki dyfrakcyjne są idealne, obrazy ostre jak brzytwa.

Edytowane przez Pawlik
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam wrażenie że to wymaga przesunięcie LW zarówno w stonę wyciągu jak i w stronę LG.

(w stonę LG niekoniecznie - przypadku dużego rozmiaru osi dłuższej LW).

 

 

Po kontakcie z Jale wstrzymam się z ewentualnymi pytaniami do pełnego opracowania - pewnie większość spraw zostanie wyjaśniona w tych

tutorialach a jeśli nie to będziemy bazować na pełnym materiale :)

 

 

Pozdrawiam.

A.

Edytowane przez Lysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako pierwszy suplement dodaję teoretyczną sytuacje w której Oś symetrii LW spotyka z osią symetrii LG - czyli nieprawidłowe ustawienie LW.

 

Sytuacja staje się wtedy o wiele bardziej skomplikowana niż wydawałoby się na pierwszy "rzut oka". Otóż tracimy podwójnie, gdyż po pierwsze tylko cześć stożka światła zostaje odbita, a po drugie ta cześć, która mija LW (zaznaczyłem różowanym odcieniem) dodatkowo oświetla nam część wnętrza tubusu.

1.jpg

2.jpg

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ w internecie nigdzie nie znalazłem satysfakcjonujących informacji na temat offsetu i sposobów jego ustawiania postanowiłem po kolei rozprawić się z tematem od początku do końca.

 

Poniżej prezentuje jeden z 3 filmów w których pokaże to w jaki sposób powstaje offset, jak go narysować oraz co ważniejsze jak go ustawić lub skorygować nieprawidłowe ustawienie :)

 

Bardzo proszę o wyrozumiałość odnośnie dźwięku, gdyż dysponuje takim - a nie innym mikrofonem, ale niech będzie , że to transmisja z ISS ;)

 

Proszę tez o krytyczne uwagi, ale na PW gdyż nie chcę, by powstało tutaj zamieszanie, a wątek był czytelny, a co za tym idzie przyjazny dla szukających informacji :D

 

 

 

 

Jarku - proszę o odniesienie się do tekstu od 2,"30 do 3,"07.

 

Myślę , że wprowadzasz ludzi w błąd.

LW/elipsa /widziana z wyciągu / ustawiona pod kątem 45*zawsze będzie widoczna jako koło ,i rzutowana na LG także.

Edytowane przez staszekpapis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarku na pw to możemy porozmawiać sobie o kobietach ,a o offsecie sam tego chciałeś porozprawiajmy publicznie .

Dla dobra czytających warto byś się odniósł publicznie do zadanego pytania,zarzutu.

Merytoryczna dyskusja jeszcze nikomu nie zaszkodziła.

Po zakończeniu wątku moderator ma moje pozwolenie na wykasowanie moich postów,a na pw dyskutował nie Będę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysłałem Ci rysunki na PW z wyjaśnieniami, bo zależy mi na tym, by zainteresowane osoby otrzymały czysty poradnik. Jakoś Ci to nie pomogło.

 

Mam nadzieję, że to wystarczy.

Naprawdę proszę o nie spamowanie.

 

 

 

 

rzut pionowy.jpg

rzut poziomy.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Następny film dotyczy konkretnego przykładu wraz z przygotowaniem szablonu do klejenia.

 

Następne odcinki pojawią się dopiero za tydzień i będą dotyczyły wymierzenia LW (od strony praktycznej) i jego klejenia do uchwytu.

 

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysłałem Ci rysunki na PW z wyjaśnieniami, bo zależy mi na tym, by zainteresowane osoby otrzymały czysty poradnik. Jakoś Ci to nie pomogło.

 

Mam nadzieję, że to wystarczy.

Naprawdę proszę o nie spamowanie.

Nie kwestionuje Twoich rysunków ,teoretycznie są poprawne. Jestem pod wrażeniem opanowania programu graficznego.Dla poprawnowści poradnika

dbrze by było byś poinformował zainteresowanych ,że w praktyce korzystać będą z LW jako wycineka walca a nie wycinka stożka światła .Co za tym idzie

widok z wyciągu i rzut na LG będzie kołem o śr osi małej LW.

Do Swiąt już nie będę Ci zaśmiecał wątku, wykorzystałem limit czasowy pisania na forum do końca tego miesiąca :D

Czas na przedświąteczne wyciszenie.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kwestionuje Twoich rysunków ,teoretycznie są poprawne. Jestem pod wrażeniem opanowania programu graficznego.Dla poprawnowści poradnika

dbrze by było byś poinformował zainteresowanych ,że w praktyce korzystać będą z LW jako wycineka walca a nie wycinka stożka światła .Co za tym idzie

widok z wyciągu i rzut na LG będzie kołem o śr osi małej LW.

Do Swiąt już nie będę Ci zaśmiecał wątku, wykorzystałem limit czasowy pisania na forum do końca tego miesiąca :D

Czas na przedświąteczne wyciszenie.

Pozdrawiam

Dobrze, że w końcu zrozumiałeś swoją pomyłkę.

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, że w końcu zrozumiałeś swoją pomyłkę.

Nie ma mowy o żadnej pomyłce.Zrób jeszcze jeden film taki jak edytowałeś .ale z lusterkiem powstałym z wycinka walca . Takim właśnie jest Twoje lusterko 122mm.Zestaw je obok siebie

niech zainteresowani zoobaczą czy rzuty będą elipsami. Sory za złamanie obietnicy :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Następny film dotyczy konkretnego przykładu wraz z przygotowaniem szablonu do klejenia.

 

Następne odcinki pojawią się dopiero za tydzień i będą dotyczyły wymierzenia LW (od strony praktycznej) i jego klejenia do uchwytu.

 

]

Cześć Jarku

Cisza w temacie -może kleju zabrakło ?. :nottalkingtoyou:

Edytowane przez staszekpapis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prośba do Moderatora.

W związku brakiem zainteresowania autora wątku do dalszej kontynuacji tematu oraz brakiem

chęci poprawy stworzonych przez siebie "gmiotów" uprzejmie proszę o przeniesienie go do

dziłu Wolne Tematy.

Wątek ten ze względu na poważne błędy merytoryczne nie zasługuje na miejsce w obecnym dziale

z sygnaturą POLECONY.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czepiasz się drobiazgu. To wartościowy materiał. Swoją droga Staszku, zrób lepszy i niech ludzie wybiorą. Jak na razie to JaLe poświęcił swój czas na edukowanie innych.

 

 

Pozdrawiam.

Jeżeli tak ma wyglądać edukacja to lepiej żeby tego nie czynił.

 

Wszystkich zainteresowanych tematem zapraszam http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=5&t=3547

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją droga Staszku, zrób lepszy i niech ludzie wybiorą

przecie zrobił ... już po 4 latach dyskusji doszedł do tego co to kolimacja i nawet jej definicję podał :szczerbaty:

jeszcze jakieś 150 lat i zrozumie dlaczego metoda Hamala nie nadaje się do astrografów B)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przecie zrobił ... już po 4 latach dyskusji doszedł do tego co to kolimacja i nawet jej definicję podał :szczerbaty:

jeszcze jakieś 150 lat i zrozumie dlaczego metoda Hamala nie nadaje się do astrografów B)

 

pozdrawiam

ZbyT- ja też Cię lebię i bardzo cenie Twoją inteligencje. :D:friends:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam.

Jako całkiem nowemu na tym forum trochę mi głupio to pisać ale całkowicie nie rozumiem filmów stworzonych przez JaLe który napisał na tym forum już kilka tyś postów a ten będzie moim pierwszym.

W zamieszczonym filmie dla teleskopu F/5 jest podana wartość LW 122.58mm (długa Oś) to daje LW=85.6mm, offset 6.81 mm, i LG=400/1800mm. Oznacza to że takie lustro LW ma swoja optymalną wysokość (bez utraty światła z LG - nieajko na styk ze stożkiem światła) nad LG wynoszącą 1416mm czyli odległość od osi LG do ogniska w osi wyciągu 1800-1416=384mm co już daje gigantyczną wartość bo lustro z tubusem to jakieś 230mm +wyciąg np. 120mm czyli 350mm czyli to ognisko wypadło by na końcu wysuniętego wyciągu a gdzie miejsce na regulacje ostrości. Z drugiej strony lustro tam zawieszone powinno mieć offset 4.83mm!! żeby offset mógł być 6.81mm to takie LW powinno być zawieszone na 1258mm a taka sam odległośc osi LG do ogniska wynosiłaby 542mm i przy takim układzie LW traciło by mnóstwo światła bo najzwyczajniej nie obejmowałoby całego stożka światła. przy takim offsecie średnica LW musiałaby wynosić 120,81mm !!!(mała oś) zamiast 85.6mm.

kilkanaście dni temu napisałem o offsecie w temacie na innym forum

http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=5&t=28147&p=295529&hilit=offset#p295529

tamten temat jest kompletnie nie o offsecie ale jakoś tak wyszło że tam sie udzieliłem;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te wszystkie obliczenia się zgadzają, ale nie zapominajmy po co jest teleskop i do czego służy. Przy projektowaniu teleskopu zakładamy aperturę, światłosiłę i zazwyczaj maksymalne pole widzenia przy założonym spadku jasności oraz odległość płaszczyzny ostrości od krawędzi tubusu - do wizuala inne, do foto inne. Wysokość LW nad LG, średnica tuby, wielkość LW, offset i inne wielkości wynikają z założeń - zakładanie wysokości LW nad LG i obliczanie z tego położenia płaszczyzny ostrości to małe odwrócenie procesu, bo z samej wysokości LW nad LG nie obliczymy np oświetlonego w 100% pola widzenia ani żadnego innego parametru. Tym bardziej założenie offsetu 6.81mm i obliczanie z tego założenia czegokolwiek do niczego nie doprowadzi.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.