Skocz do zawartości
JaLe

Offset w 3 krokach

Rekomendowane odpowiedzi

Przyznam że jestem w tym temacie laikiem więc chciałem się upewnić...

Pokazana na fimie pozycja LW jest centralna w sensie jego usytułowania względem

tubusa. Zasada powstania offsetu jest oczywiście w pełni jasna. Wynikiem offsetu

jest niemożnosć prawidłowej kolimacji i uzyskanie eliptycznych krążków dyfrakcyjnych

w okularze.

Pytanie- korekta offsetu powstaje poprzez przesunięcie LW w stronę wyciągu z jednoczesnym obniżeniem

pozycji LW w stronę LG w celu uzyskania pełnego stożka światła z LG?

To przesunięcie w stonę LG nie jest do końca dla mnie jasne.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pytanie- korekta offsetu powstaje poprzez przesunięcie LW w stronę wyciągu z jednoczesnym obniżeniem

pozycji LW w stronę LG w celu uzyskania pełnego stożka światła z LG?

To przesunięcie w stonę LG nie jest do końca dla mnie jasne.

Pająk jest ustawiony osiowo względem LG, jeżeli LW ustawimy również osiowo względem pająka to będzie ono także osiowo ustawione względem LG i stożka światła przez co nie odbije stożka prawidłowo bo jest ustawione pod kątem 45 stopni, czyli LW jednym końcem odbija stożek wcześniej a co za tym idzie tam gdzie w przekroju ma on większą średnicę Dlatego trzeba przesunąć LW (zsunąć oś LW z osi pająka) o określoną wartość "od wyciągu", czyli tak jakby do LG.

Zrobione mam tak w swojej syncie- dodatkowo z pomocą kolimatora laserowego krążki dyfrakcyjne są idealne, obrazy ostre jak brzytwa.

Edytowane przez Pawlik
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A ja mam wrażenie że to wymaga przesunięcie LW zarówno w stonę wyciągu jak i w stronę LG.

(w stonę LG niekoniecznie - przypadku dużego rozmiaru osi dłuższej LW).

Po kontakcie z Jale wstrzymam się z ewentualnymi pytaniami do pełnego opracowania - pewnie większość spraw zostanie wyjaśniona w tych

tutorialach a jeśli nie to będziemy bazować na pełnym materiale :)

Pozdrawiam.

A.

Edytowane przez Lysy

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jako pierwszy suplement dodaję teoretyczną sytuacje w której Oś symetrii LW spotyka z osią symetrii LG - czyli nieprawidłowe ustawienie LW.

Sytuacja staje się wtedy o wiele bardziej skomplikowana niż wydawałoby się na pierwszy "rzut oka". Otóż tracimy podwójnie, gdyż po pierwsze tylko cześć stożka światła zostaje odbita, a po drugie ta cześć, która mija LW (zaznaczyłem różowanym odcieniem) dodatkowo oświetla nam część wnętrza tubusu.

1.jpg

2.jpg

Edytowane przez JaLe

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Już w tym momencie widać, że gdyby przykleić kostkę 45* do LW w osi to już byłaby nieźle przesunięta, a offset na razie wynosi 0 mm.

Edytowane przez piotrkusiu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Suplement nr 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ponieważ w internecie nigdzie nie znalazłem satysfakcjonujących informacji na temat offsetu i sposobów jego ustawiania postanowiłem po kolei rozprawić się z tematem od początku do końca.

Poniżej prezentuje jeden z 3 filmów w których pokaże to w jaki sposób powstaje offset, jak go narysować oraz co ważniejsze jak go ustawić lub skorygować nieprawidłowe ustawienie :)

Bardzo proszę o wyrozumiałość odnośnie dźwięku, gdyż dysponuje takim - a nie innym mikrofonem, ale niech będzie , że to transmisja z ISS ;)

Proszę tez o krytyczne uwagi, ale na PW gdyż nie chcę, by powstało tutaj zamieszanie, a wątek był czytelny, a co za tym idzie przyjazny dla szukających informacji :D

Jarku - proszę o odniesienie się do tekstu od 2,"30 do 3,"07.

Myślę , że wprowadzasz ludzi w błąd.

LW/elipsa /widziana z wyciągu / ustawiona pod kątem 45*zawsze będzie widoczna jako koło ,i rzutowana na LG także.

Edytowane przez staszekpapis

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jarku na pw to możemy porozmawiać sobie o kobietach ,a o offsecie sam tego chciałeś porozprawiajmy publicznie .

Dla dobra czytających warto byś się odniósł publicznie do zadanego pytania,zarzutu.

Merytoryczna dyskusja jeszcze nikomu nie zaszkodziła.

Po zakończeniu wątku moderator ma moje pozwolenie na wykasowanie moich postów,a na pw dyskutował nie Będę .

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wysłałem Ci rysunki na PW z wyjaśnieniami, bo zależy mi na tym, by zainteresowane osoby otrzymały czysty poradnik. Jakoś Ci to nie pomogło.

Mam nadzieję, że to wystarczy.

Naprawdę proszę o nie spamowanie.

rzut pionowy.jpg

rzut poziomy.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Następny film dotyczy konkretnego przykładu wraz z przygotowaniem szablonu do klejenia.

Następne odcinki pojawią się dopiero za tydzień i będą dotyczyły wymierzenia LW (od strony praktycznej) i jego klejenia do uchwytu.

Edytowane przez JaLe

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wysłałem Ci rysunki na PW z wyjaśnieniami, bo zależy mi na tym, by zainteresowane osoby otrzymały czysty poradnik. Jakoś Ci to nie pomogło.

Mam nadzieję, że to wystarczy.

Naprawdę proszę o nie spamowanie.

Nie kwestionuje Twoich rysunków ,teoretycznie są poprawne. Jestem pod wrażeniem opanowania programu graficznego.Dla poprawnowści poradnika

dbrze by było byś poinformował zainteresowanych ,że w praktyce korzystać będą z LW jako wycineka walca a nie wycinka stożka światła .Co za tym idzie

widok z wyciągu i rzut na LG będzie kołem o śr osi małej LW.

Do Swiąt już nie będę Ci zaśmiecał wątku, wykorzystałem limit czasowy pisania na forum do końca tego miesiąca :D

Czas na przedświąteczne wyciszenie.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie kwestionuje Twoich rysunków ,teoretycznie są poprawne. Jestem pod wrażeniem opanowania programu graficznego.Dla poprawnowści poradnika

dbrze by było byś poinformował zainteresowanych ,że w praktyce korzystać będą z LW jako wycineka walca a nie wycinka stożka światła .Co za tym idzie

widok z wyciągu i rzut na LG będzie kołem o śr osi małej LW.

Do Swiąt już nie będę Ci zaśmiecał wątku, wykorzystałem limit czasowy pisania na forum do końca tego miesiąca :D

Czas na przedświąteczne wyciszenie.

Pozdrawiam

Dobrze, że w końcu zrozumiałeś swoją pomyłkę.

Edytowane przez JaLe

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dobrze, że w końcu zrozumiałeś swoją pomyłkę.

Nie ma mowy o żadnej pomyłce.Zrób jeszcze jeden film taki jak edytowałeś .ale z lusterkiem powstałym z wycinka walca . Takim właśnie jest Twoje lusterko 122mm.Zestaw je obok siebie

niech zainteresowani zoobaczą czy rzuty będą elipsami. Sory za złamanie obietnicy :Salut:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Następny film dotyczy konkretnego przykładu wraz z przygotowaniem szablonu do klejenia.

Następne odcinki pojawią się dopiero za tydzień i będą dotyczyły wymierzenia LW (od strony praktycznej) i jego klejenia do uchwytu.

]

Cześć Jarku

Cisza w temacie -może kleju zabrakło ?. :nottalkingtoyou:

Edytowane przez staszekpapis

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Do wąchania :szczerbaty: ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Prośba do Moderatora.

W związku brakiem zainteresowania autora wątku do dalszej kontynuacji tematu oraz brakiem

chęci poprawy stworzonych przez siebie "gmiotów" uprzejmie proszę o przeniesienie go do

dziłu Wolne Tematy.

Wątek ten ze względu na poważne błędy merytoryczne nie zasługuje na miejsce w obecnym dziale

z sygnaturą POLECONY.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czepiasz się drobiazgu. To wartościowy materiał. Swoją droga Staszku, zrób lepszy i niech ludzie wybiorą. Jak na razie to JaLe poświęcił swój czas na edukowanie innych.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi