Skocz do zawartości

Śruba nastawcza do EQ6


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

A muszą mieć motylek? ja znalazłem do CG5 be problemu. Podejrzewam że gwint się nie różni.

 

Szukam raczej wytrzymałej. Może ma Ktoś na zbyciu taką hartowaną o dł ponad 100 mm

 

Najwyżej kupie samą dźwignie i przykręcę kontrując.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam raczej wytrzymałej. Może ma Ktoś na zbyciu taką hartowaną o dł ponad 100 mm

 

Najwyżej kupie samą dźwignie i przykręcę kontrując.

 

Raczej odstąp od regulacji na polarną tą śrubą. To rozwiązanie jest beznadziejne, wymaga ogromnej siły tam gdzie użycie jest nie ma uzasadnienia. Na "naszych szerokościach geograficznych" ta śruba zamiast pochylać głowicę wrzyna się w aluminiowy miękki korpus.

 

"Pchanie się w coraz to dłuższe dzwignie" faktycznie zwieksza siłę docisku ale daremnie w przypadku EQ6. :Salut:

ja pochylenie steruje nogą od statywu lub szpilką od piera (jedna ze szpilek poziomujących talerz od piera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A muszą mieć motylek? ja znalazłem do CG5 be problemu. Podejrzewam że gwint się nie różni.

 

Same uchwyty niewiele Ci dadzą śruba musi mieć kuliste zakończenie przede wszystkim,

lepiej chyba kupić stosunkowo niedrogo komplet do EQ6 a astro pierro lub w starstuff

 

http://www.starstuff.com.au/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam raczej wytrzymałej. Może ma Ktoś na zbyciu taką hartowaną o dł ponad 100 mm

 

Najwyżej kupie samą dźwignie i przykręcę kontrując.

Nie kombinuj kup zwykłą stalową śrubę ocynkowaną ona wcale nie będzie gorsza od od hartowanej odlewy są marnej jakości aluminium nie jest lane pod ciśnieniem i ma marną strukturę gwint w takim stopie się szybko wyrabia. Dobrze będzie jak ograniczysz się do uzywania tej śruby.Cały montaż rozbierałem i widziałem dokładnie jak to wygląda ta śruba jeszcze blokuje się o obudowę jak bardziej ją wkręcasz co powoduje jej skrzywienie przez co niszczy gwint bo odlew jest rzepa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu ją ktoś już skręcił na maxa ;)

 

48797d1294944801-warning-bendy-eq6-altitude-bolts-bent-eq6-altitude-bolts-nice.jpg

 

a że system ustawiania wysokości jest beznadziejnie rozwiązany w EQ6, dlatego warto przerobić powierzchnie styku tego bolca, o które zapierają się śruby, by były jak najbardziej prostopadłe do śrub, na "swojej" szerokości geograficznej

 

 

chodzi mniej więcej o to:

 

EQ6 śruba wysokości.jpg

 

i najłatwiej będzie chyba, podkleić pod nie jakieś kliny, niż wiercić gniazda

Edytowane przez sumas
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kombinuj kup zwykłą stalową śrubę ocynkowaną ona wcale nie będzie gorsza od od hartowanej odlewy są marnej jakości aluminium nie jest lane pod ciśnieniem i ma marną strukturę gwint w takim stopie się szybko wyrabia. Dobrze będzie jak ograniczysz się do uzywania tej śruby.Cały montaż rozbierałem i widziałem dokładnie jak to wygląda ta śruba jeszcze blokuje się o obudowę jak bardziej ją wkręcasz co powoduje jej skrzywienie przez co niszczy gwint bo odlew jest rzepa.

 

Śrubę wykrzywiłem sobie właśnie w Stężnicy ;) gdzie zawzięcie ustawiałem cały setup na Polarną.

Teraz oczywiście bym, to zrobił inaczej.

 

 

Dziękuje wszystkim za pomoc. Postaram się coś kupić i pochwalić wynikiem zamiany.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego typu dzwignie i łapajki "lubią" złapać za kable. Pilnowanie tego to średnia przyjemność. Poszedłem inną drogą:

 

http://astropolis.pl...post__p__441079

 

 

http://astropolis.pl/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=71298

 

Pozdrawiam.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w eq6 ustawiam trochę inaczej na Polarną - dźwignia blokady pracuje jako dźwignia nastawcza a blokowanie

odbywa się luźną w trakcie ustawiania dźwignią "dolną"-tak jest o wiele łatwiej nawet z pełnym setupem bez

większych problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu ją ktoś już skręcił na maxa ;)

 

48797d1294944801-warning-bendy-eq6-altitude-bolts-bent-eq6-altitude-bolts-nice.jpg

 

a że system ustawiania wysokości jest beznadziejnie rozwiązany w EQ6, dlatego warto przerobić powierzchnie styku tego bolca, o które zapierają się śruby, by były jak najbardziej prostopadłe do śrub, na "swojej" szerokości geograficznej

 

 

chodzi mniej więcej o to:

 

EQ6 śruba wysokości.jpg

 

i najłatwiej będzie chyba, podkleić pod nie jakieś kliny, niż wiercić gniazda

 

Dokładnie tak się to powinno zrobić - nawiercić gniazda, mając dostęp do bebechów można nawet pokusić się o te dźwigienki i których pisal

Jale + nowa śruba z nierdzewki, można ją wtedy zakończyć po prostu nakrętką z łbem kulistym i mamy AP900 ;) Koszt operacji około 100 zeta

więc może warto.

Edytowane przez Lysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Pozwolę sobie odświerzyć ten temat i opisać moje zmagania. Wczoraj postanowiłem poprawić kitajskich inżynierów i naprawić nieszczęsne ustawianie wysokości w montażu EQ6. Wymiana śrub na trwalsze, bądź grubsze to w moim mniemaniu to tylko półśrodki, które prędzej czy później dadzą o sobie znać niszcząc gwint, lub po prostu się wyginając. Po odkręceniu korpusu naszym oczom ukazuje się taka oto masakra:

 

i3k7.png

Niestety kolejny genialny patent ze wschodu powoduje że nie da się nie zmasakrować plastikowego kapsla zakrywającego śruby (jest przyklejony):

 

zff7.png

Problem rozwiązałem dość prosto, po prostu przykleiłem poxipolem kawałek wygiętej na imadle metalowej blachy:

 

v06i.png

 

6ost.png


Teraz śruba opiera się na tym klinie pod kątem prostym, nie ma mowy o wygięciach, wszystko chodzi tak jak powinno. Teraz tylko zastanawiam się czy kapsel próbować przykleić na taśmę dwustronną czy może zastąpić go czymś innym.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówiąc prostym językiem zrobiłeś to wszystko po siekierze taką prowizorkę. Należało dopasować klin z pełnego materiału i można było go przykręcić po rogach śrubkami lub przykleić, prędzej czy póżniej będziesz to poprawiał jeśli jest to sprzęt niestacjonarny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż nie da się wszystkim dogodzić. Blacha ma 1,5mm grubości, myślę że się nie zacznie wyginać na długości 2cm. W języku wypiłowałem rowek w który weszła blacha, więc jestem spokojny o ewentualne oderwanie się w tym miejscu. Myślałem o przykręceniu, ale jak zobaczyłem ile tam jest miejsca i jaki miałbym dostęp żeby to wszystko skręcić to zrezygnowałem. Pięknie może nie jest, ale estetyka nie była moim celem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 3 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.