Skocz do zawartości

Zakrycie Jowisza przez Księżyc


dobsonme

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem, wiem trochę daleko wybiegam w przyszłość, ale trzeba czymś się zająć, kiedy za oknem deszcz.

Ustawiłem sobie właśnie w Stelarium odpowiednią datę i kopara mi opadła. Toż to będzie jedno z najpiękniejszych zakryć, jakie mogą nam się w życiu przydarzyć.

Właśnie będzie świtać, Księżyc z Jowiszem będą odwiedzać Hiady, a na dokładkę, obok znajdzie się Wenus.

I na tym nie koniec. Ustawienie księżyców Jowisza będzie na tą okazję idealne. Dwa z prawej, dwa z lewej. Cały ten sznureczek będzie w równych odstępach czasu zjadany przez Księżyc. Chyba tylko WCP zabraknie do pełni szczęścia.

Już się nie mogę doczekać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Zakryć planet przez Księżyc widziałem już co najmniej 10 - głównie Wenus, Jowisz i Saturna, a moim pierwszym było opisywane w "Uranii" z 1974 roku zakrycie Saturna z 10/11 grudnia 1973 (moje zdjęcie kiedyś gdzieś już było na tym Forum).

 

40 lat temu takie zjawiska szczegółowo opisywał w "Uranii" dr Marek Zawilski, późniejszy współzałożyciel Sekcji Obserwacji Pozycji i Zakryć (kierownikiem naukowym był doc. Maciej Bielicki).

Potem efemerydy zjawisk zakryciowych ukazywały się w wydawanym przez SOPiZ biuletynie "Materiały SOPiZ".

 

Może teraz, ktoś z SOPiZ, przybliży na tym Forum dokładniejszy opis tego ciekawego zjawiska ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z zakryć planetarnych przez Księżyc widziałem i mam na fotkach zakrycie Wenus, Marsa i Saturna, ale Jowisza jeszcze nie miałem szczęścia widzieć zakrywanego, więc dobrze by było żeby wpadł mi do kolekcji. Lipiec jednak bywa deszczowy, ale za wczasu martwić się nie będę. Jedyny mankament to że nie mam balkonu po wschodniej stronie i będę musiał focić mniejsza rurką przez okno.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie spojrzałem na Stellarium. Faktycznie to będzie rewelacja. Świetne ustawienie księżyców. Na dodatek w niedzielę ! :) Ja już o tej porze zaczynam pracować, a tak po całonocnych obserwacjach poranna wisienka na torcie. Nie mogę się doczekać :astronom:

Edytowane przez baseon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie do zakrycia dojdzie, gdy Słońce będzie 8° pod horyzontem. Przed zakryciem pięknie powinno być widać Księżyc z Jowiszem oraz niedaleko Wenus i Aldebarana.

 

Z punktu widzenia "zakryciowca" szkoda, że zakrycie będzie przy jasnym brzegu. Z Jowiszem będzie OK, ale księżyce najpierw "przykleją" się do jasnego brzegu. Co prawda potem będzie odkrycie przy ciemnym brzegu, ale u mnie tuż przed wschodem Słońca już na jasnym niebie. I tym razem Jowisz sobie poradzi, ale dla księżyców będzie chyba za jasno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy niebo jaśnieje zmniejsza się gammę. Zeszłego roku ze Słońcem już ponad horyzontem z filtrem podczerwonym i najniższą praktycznie gammą (ściemniającą) dało się go fotografować:

 

anim.gif

 

Przy nocnym niebie taka gamma by całkowicie ścięła obraz, a tymczasem przy jasnym było dobrze :) Więc nawet zakrycie Merkurego 14 listopada jest do zrobienia.

Edytowane przez riklaunim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
Gość astrodamian27

No ciekawe będzie te zjawisko zakrycie Jowisza z Księżycem,choć nisko nad horyzontem ale może mi się uda zobaczyć przez Teleskop bo pogoda zepsuła tranzyt Wenus hej... :astronom:

post-10327-0-70481900-1339705401_thumb.jpg

post-10327-0-62826500-1339705410_thumb.jpg

Edytowane przez astrodamian27
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będę w domu podkleje tu tekst o tym zjawisku jaki przygotowałem dla Uranii. Tymczasem polecam efemerydą, jaką przygotowałem dla SOPiZ PTMA gdzie znajdziemy czasy dla ponad 80 miejsc w Polsce: http://www.sopiz-ptma.astronomia.pl/efemerydy/zakrycie_jowisza.zip

PozdrawiamPaweł

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
1340955105[/url]' post='461486']

No i temat ucichł a 15 lipca sie zbliża wielkimi krokami.

Napiszcie coś wiecej na ten temat lub podzielcie sie doświadczeniami z innych zjawisk zakryciowych

Z góry dzięki

 

Co tu pisać to trzeba zobaczyć! Zapraszam na kilka zakryciowych filmikow: http://youtube.com/user/PawelMaksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja tranzytu Wenus też omal bym nie zobaczył... ale na ostatnie pół godzinki tranzytu na niebie pojawiła się mała luka, która odsłaniała akurat Słońce :)

Cuda się zdarzają :D

 

Zapraszam wszystkich do oglądania!!

 

szkoda tylko że dobrego aparatu brak :no:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka uwag / informacji dotyczących tego zjawiska.

 

Po pierwsze należy pamiętać, że zakrycie wystąpi w nocy z 14/15 lipca, a dokładniej 15 lipca o świcie.

 

Zakrycie Jowisza i jego galileuszowych satelitów nastąpi przy jasnym brzegu Księżyca (faza Księżyca - 15%). Zakrycie nastąpi przy wysokości Księżyca około 17°-18° nad wschodnim horyzontem (w centrum kraju).

 

W centrum Polski odpowiednio:

 

03:35:51 - Europa (5,8 mag.) - wysokość Słońca -8,1°

03:38:52 - Io (5,6 mag.) - wysokość Słońca -7,8°

 

03:40:24 - 03:42:08 - Jowisz (-2,1 mag.) - wysokość Słońca -7,6°

 

03:47:14 - Ganimedes (5,1 mag.) - wysokość Słońca -7,0°

03:51:31 - Kallisto (6,2 mag.) - wysokość Słońca -6,5°

 

Odkrycie nastąpi na jasnym tle nieba. Księżyc i Jowisz będą około 24° nad wschodnim horyzontem (w centrum kraju). Przez lornetki i teleskopy Jowisz powinien być bardzo dobrze widoczny.

 

W centrum Polski odpowiednio:

 

04:17:55 - Europa (5,8 mag.) - wysokość Słońca -3,7°

04:20:59 - Io (5,6 mag.) - wysokość Słońca -3,3°

 

04:22:42 - 04:24:31 - Jowisz (-2,1 mag.) - wysokość Słońca -3,0°

 

04:30:45 - Ganimedes (5,1 mag.) - wysokość Słońca -2,2°

04:36:02 - Kallisto (6,2 mag.) - wysokość Słońca -1,6°

 

 

Momenty zakryć Jowisza dla kilkunastu miast:

 

03:35:11 - Rzeszów

03:36:05 - Kraków

03:37:01 - Katowice

03:37:57 - Lublin

03:40:05 - Wrocław

03:40:33 - Łódź

03:41:06 - Warszawa

03:42:36 - Białystok

03:43:09 - Zielona Góra

03:43:34 - Poznań

03:44:55 - Bydgoszcz

03:45:26 - Olsztyn

03:47:54 - Szczecin

03:47:59 - Gdańsk

 

Momenty odkryć Jowisza dla kilkunastu miast:

 

04:21:12 - Zielona Góra (-5°)

04:21:16 - Szczecin (-4°)

04:21:45 - Wrocław (-5°)

04:22:24 - Katowice (-4°)

04:22:28 - Poznań (-4°)

04:22:50 - Kraków (-4°)

04:23:42 - Bydgoszcz (-3°)

04:23:54 - Łódź (-3°)

04:24:14 - Rzeszów (-3°)

04:24:56 - Gdańsk (-2°)

04:25:24 - Warszawa (-2°)

04:25:42 - Lublin (-2°)

04:26:01 - Olsztyn (-1°)

04:27:45 - Białystok (1°)

 

(edycja - w nawiasach wysokość Słońca)

 

 

Dla pewności przed obserwacją proszę sprawdzić te dane w innym źródle.

 

Należy pamiętać, że wschód Słońca nastąpi w Polsce o różnej porze. W Białymstoku około 04:19, zaś w Zielonej Górze około 04:56.

 

O ile zakrycie Jowisza i jego satelitów powinno być widoczne bez problemów niemal w całej Polsce (o ile dopisze pogoda), o tyle warunki odkrycia będą bardzo zróżnicowane. Na płn.-wsch. kraju wcześniej nastąpi wschód Słońca niż odkrycie.

 

W zależności od części kraju różna też będzie wysokość Księżyca i Jowisza w czasie zjawiska, ale na ogół wystarczająco duża nad horyzontem, aby bez problemów obserwować zjawisko. Dla pewności w najbliższych dniach należy sprawdzić położenie Jowisza około godziny zakrycia.

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.