Skocz do zawartości

Zakrycie Jowisza przez Księżyc


dobsonme

Rekomendowane odpowiedzi

no to masz u mnie szacunek, a jaki masz teleskop ?

 

Po jego sygnaturze widać raczej, że to jest Synta 8" ;)

 

Były szanse na przejaśnienia, lecz zamiast nich są cieńkie chmury. Idę się przespać, wstanę raz o 0:00 - jeśli będzie zachmurzone, poczekam do 2:00.

 

Życzę pogodnego nieba!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Zakrycie Jowisza z mojej strony także po raz pierwszy ;D

o ile pogoda pozwoli, to moje będzie n-te zakrycie, bo pierwsze widziałem i fotografowałem w nocy 10/11 grudnia 1973 roku - zakrycie Saturna przez Księżyc, a potem zakrycia Wenus (także w dzień), Marsa, Saturna i Jowisza... :D

Prawie wszystkie dzięki należeniu do SOPiZ PTMA (od 1979 roku) :astronom:

 

P.S. Zakrycie z 1973 roku opisywałem w "Uranii" z 1974 roku; poniżej dwa znane zdjęcia:

 

post-14903-0-29122000-1342299620_thumb.jpg

Na zdjęciu - nasze teleskopy w Pawilonie PTMA - ja wykonywałem zdjęcia tym dużym teleskopem na środkowym zdjęciu.

 

Może teraz pogoda będzie tak łaskawa, jak 39 lat temu, kiedy "lisia czapa" znikła tuż przed zjawiskiem ??

 

post-14903-0-55267100-1342299634_thumb.jpg

A to zdjęcie wykonałem ok. 1 minuty po ockryciu Saturna...

Edytowane przez Hermes1937
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alice: pewnie bym się do Janowa nie wybrał tylko Córci sprzęt do nurkowania zawożę...

 

 

 

Były szanse na przejaśnienia, lecz zamiast nich są cienkie chmury. Idę się przespać, wstanę raz o 0:00 - jeśli będzie zachmurzone, poczekam do 2:00.

 

Życzę pogodnego nieba!

 

O jeszcze jedno: O 4:22 zakrycie HIP 20 417 A jasność widoma: 6m, ale wątpię czy to już będzie widoczne kiedy ranne wstają zorze... :szczerbaty: no, może na Kresach Zachodnich RP

U mnie chmury trzeba kijem podpierać! Millenium Hall (co za nazwa) tak świeci, że MNzŻ w pierwszej chwili myślała, ze to Luna się przez chmurewstwo przebija!

 

Wstaję 2:50 "Macho 150" narychtowany, bateria w Soniaku zmieniona. Wachta do 4:15 a potem lulu....

 

Panowie! Na południu niebo czyściutkie czyste!

Hmm, pogoda przesuwa się z reguły z zachodu na wschód, a zatem: uważajemyje madamy i żentelmieny: jest nadzieja dla nas! Jest nadzieja! :szczerbaty:

http://meteo.icm.edu.pl/um/php/meteorogram_list.php?ntype=0u&fdate=2012071412&row=465&col=269&lang=pl&cname=Rzesz%F3w

Edytowane przez don Pedro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) O jescze jedno: O 4:22 zakrycie HIP 20 417 A jasność widoma: 6m, ale wątpię czy to już będzie widoczne kiedy ranne wstają zorze... :szczerbaty: no, może na Kresach Zachodnich RP

(...)

 

szansa na obserwację tego zakrycia mała - większa na odkrycie jasnej gwiazdy wcześniejszej - pisałem o niej w poście #40

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szansa na obserwację tego zakrycia mała - większa na odkrycie jasnej gwiazdy wcześniejszej - pisałem o niej w poście #40

Drogi Hermesie,

zauważyłem byłem Twój wcześniejszy post i... stało się to dla mnie inspiracją do zwrócenia uwagi czy, aby czasem, przy okazji zakrycia Jowisza... coś się jeszcze mimochodem nie zakryje i... się znalazło.Zważ jednak na moje wątpliwości co do obserwowalności tego zjawiska.

Wyskoczyłem właśnie za okno: coś się zaczyna przecierać, zatem... czas iść spać.

 

Darz bór! i Stopy chmur pod kilem...

Edytowane przez don Pedro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.