Skocz do zawartości

Zakrycie Jowisza przez Księżyc


dobsonme

Rekomendowane odpowiedzi

Tymczasem polecam efemerydą, jaką przygotowałem dla SOPiZ PTMA gdzie znajdziemy czasy dla ponad 80 miejsc w Polsce: http://www.sopiz-ptma.astronomia.pl/efemerydy/zakrycie_jowisza.zip

 

Przypominam link Pawła, gdzie są dane dla wielu miejsc.

 

 

Zakopane

 

03:34:12- zakrycie Jowisza (wysokość Słońca -10° / wysokość Księżyca 16°)

04:22:12 - odkrycie Jowisza (wysokość Słońca -5° / wysokość Księżyca 24°)

 

Przy wysokości Słońca -5 stopni przez teleskop powinny być także widoczne odkrycia galileuszowych księżyców Jowisza, choć już na jasnym tle nieba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Robercie o której godzinie robił Pan te zdjęcie?

 

To zdjęcie wykonałem o 3:31, czyli przy wysokości Słońca -8,3°.

 

Obserwowałem jeszcze, do której godziny będę widział Jowisza gołym okiem. Ostatni raz wyraźnie widziałem go o 4:21, przy wysokości Słońca -2,6°. Na pograniczu widoczności widziałem go 10 minut później, przy wysokości Słońca -1,3°.

 

Prognozy pogody są marne, ale trzeba być czujnym. W nocy z soboty na niedzielę powinien przechodzić front atmosferyczny i jest to zła informacja. Ale przynajmniej część Polski może mieć zmienne zachmurzenie i pewne szanse na obserwację tego zjawiiska. A zakrycie będzie wyjątkowe i warto czuwać.

 

P.S. Na forum na ogół nie zwracamy się do siebie "per pan".

 

Pozdrawiam

Robert

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie z dzisiejszego poranka. Jeden dzień przed zakryciem.

 

post-2346-0-13467000-1342243066_thumb.jpg

 

Prognozy pogody są marne, ale trzeba próbować. Jeżeli jutro nie zobaczę tego zjawiska to przyznam, że mam pecha, choć w lipcu miałem szczęście do pogody. Nie robiłem notatek, ale przyznam, że wydaje mi się, że do tej pory każdej tegorocznej lipcowej nocy widziałem Księżyc. Jeżeli więc jutro go nie ujrzę to ... :Cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Dodam, że ok. godz. 2h 30m CWE będzie widoczne odkrycie jasnej gwiazdy Omega2 Tau (jasność 4.9 mag) - moment dla Warszawy (dla innych miast różnica będzie kilkuminutowa). Szkoda tylko, że Księżyc będzie wtedy jeszcze dość nisko (ok. 9 stopni).

 

Gdyby nie to, że odkrycia księżyców Jowisza będą już przy jasnym niebie, to odkrycie tej gwiazdy było by świetnym "testem" widoczności odkryć księżyców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na obecną chwilę największe szanse na udane obserwacje ma Polska płd.-zach. zaś najmniejsze płd.-wsch. krańce kraju.

:( najpierw tranzyt, teraz zakrycie... my to mamy pecha...

No tak Podkarpacie i Podlasie jak zwykle bite w szynkę :no:

Ale, przynajmniej ponarzekać można :rolleyes:

Edytowane przez don Pedro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, jest to mój pierwszy post :)

 

Warunki do obserwacji z Suwałk obecnie się poprawiają. Od godziny 16:00 do 20:15 było całkowicie zachmurzone niebo i padał lekki deszcz. Do tej godziny zza chmur wreszcie pojawiły się promienie słoneczne, a nisko nad zachodnim horyzontem widać niemal czyste niebo (i to stamtąd lecą chmury). Oznacza to, że szanse na zaobserwowanie zakrycia się zwiększają, a prognozy pogody nie są pesymistyczne (ma być czyste niebo podczas tego zjawiska).

 

Sprzęt jest praktycznie gotowy, teraz tylko oczekiwać na wygląd nieba po zachodzie Słońca - jeśli będzie bezchmurne, obserwuję całą noc do odkrycia Jowisza. Jeśli nie, wstaję o 2:00, aby jeszcze zobaczyć zakrycie oraz odkrycie (jak Hermes wspomniał) gwiazdy ω2 Tauri. Aktualnie jeszcze nie obserwowałem zakrycia/odkrycia planety przez Księżyc, lecz już raz widziałem zakrycie gwiazdy k Aqr. Tranzytu Wenus przez pogodę nie obserwowałem ze względu na chmury, mam nadzieję że tym razem dopisze mi szczęście z pogodą.

 

Jak na razie, będzie to raczej ostatnie zakrycie planety na nocnym niebie (a właściwie już porannym) przed dłuższą przerwą. Następne zakrycie planety przez Księżyc na moim terenie nastąpi po 2020 roku, jednak dojdzie jeszcze do 5 dziennych zakryć. Niestety dopiero w latach 2016-2019...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tiaaa jak prawdziwi Polacy patrioci ponarzekajmy sobie:D Co będzie to będzie, trzeba się nastawić inaczej, na spontan, a nie na planowane obserwacje żeby wykorzystywać te noce

 

:szczerbaty: :szczerbaty: PPP! :szczerbaty: :szczerbaty:

Jutro rano jadę do Janowa Lubelskiego, więc muszę się wyspać, ale o 3:00...4:30 zrobię sobie przerwę. Może będzie parę dziur w chmurwach. Tak czy inaczej: macho 150 będzie warował pod drzwiami balkonowymi (w razie ulewy droga ucieczki rzędu 1m: bezcenna)

Edytowane przez don Pedro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.