Skocz do zawartości

Zakrycie Jowisza przez Księżyc


dobsonme

Rekomendowane odpowiedzi

Okolice Torunia czyściutkie ;DDD o 4:46 znikło na AMEN ;PPP niestety mam zepsuty wyświetlacz w moim kompakcie no i zdjęcia robiłem na czuja szkoda Tranzyt lepiej sfociłe ; c ale zrobiłem rysunek podałem wszystkie dane obserwacjii i mam pamiątkę na wieki ;DD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Poznaniu także była i jest ładna pogoda. Wprawdzie trochę zaspałem i zakrycie przegapiłem :Boink: , ale odkrycie było bardzo widowiskowe...obserwowałem pojawiającego się Jowisza przez Kronoasa 26x70.

 

Ale także bardzo pięknie wyglądał "rogalik" Wenus. W Kronosie, na tle jasnego nieba obraz Wenus był bardzo dobrze widoczny, bo pozbawiony aberracji chromatycznej.

Byłem także ciekawy jak długo można Wenus obserwować gołym okiem po wschodzie słońca. I jaki rezultat ?...Jeszcze o 6:17 widziałem Wenus na dziennym niebie, czyli prawie 1,5 godziny po wschodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto wie, kiedy ostatni raz było takie zjawisko widoczne w Polsce i kiedy będzie widoczne po raz następny?

 

Właśnie wczoraj sprawdzałem na Stellarium kiedy następne zakrycie i odkrycie będzie widoczne w Polsce. Niestety, do 2020 roku nie nastąpi ani jednego zakrycia na ciemnym niebie... Lecz będzie 5 dostępnych na dziennym niebie. Szkoda tylko, że następne w 2016 roku, z Wenus.

 

Z Stellarium zapisałem sobie taką listę:

6 IV 2016 - zakrycie Wenus przez Księżyc (dzienne)

25 VII 2017 - zakrycie Merkurego przez Księżyc (dzienne)

2 II 2019 - zakrycie Saturna przez Księżyc (o wschodzie Słońca)

28 XI 2019 - zakrycie Jowisza przez Księżyc (dzienne)

19 VI 2020 - zakrycie Wenus przez Księżyc (dzienne)

 

Oczywiście nastąpi jeszcze kilka zakryć, lecz będą zbyt blisko Słońca aby je zobaczyć. Z tego co pamiętam, jedno z Jowiszem przy elongacji poniżej 10 stopni od gwiazdy dziennej.

 

Tak więc, jeśli chodzi o samo zakrycie Jowisza, następne zdarzy się (z terenów Polski oczywiście, dokładniej Suwałk) dopiero w 2019 roku, dodatkowo niemal przed jego końcem. Poprzednie (nie licząc już z 15 VII 2012) - nie jestem pewien kiedy dokładnie, ale najpóźniejsze (w google) znalazłem z 6 VII 2005 roku.

 

_____

 

W Suwałkach było czyściutkie niebo. Jednak pojawił się pewien mały problem - wiele osób uzna mnie raczej za szczęściarza. Nastawiłem sobie budzik na 0:15, abym wiedział - czy już mogę rozpocząć nocne obserwacje czy jeszcze nie (z powodu chmur). Jednak tak nie było - nie słyszałem budzika (a mama z innego pokoju mówi, że bez problemu słyszała)! Coś mnie natchnęło o godzinie 4:29 - obudziłem się, spojrzałem na zegarek. Wściekłem się bardzo z tej sytuacji, bo zakrycie już dawno temu było. Szybko sprawdziłem o której nastąpi odkrycie, bo widzę idealnie czyste niebo. Zapisałem sobie godzinę (według mojego domu) o 4:29:18 - to właśnie było dziwne, bo wstałem idealnie w odpowiednim momencie. Oczywiście wtedy kiedy odkrycie się rozpoczynało, na szczęście miałem wszystko pod ręką. Do godziny 4:31:08 miałem czas, więc niewiele (zegarek był dobrze ustawiony). zdążyłem - widziałem odkrycie Jowisza zza krawędzi Księżyca kiedy planeta była jeszcze nie do końca odkryta, więc mogłem zjawisko zaliczyć. Dodatkowo w Suwałkach Słońce już było około 1,2 stopnia nad horyzontem, więc obserwacja planety była już za dnia.

 

Obserwacja zakrycia (a właściwie odkrycia) Jowisza zaliczona, lecz to nie tak miało być jak chciałem! Teraz tylko co mam zamiar zrobić to... kupić nowy budzik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Jarosławiu zachmurzenie duże i brak obserwacji. Szkoda :(

 

Jak widać po wpisach pogoda była zmienna i czasami tam, gdzie wieczorem było pochmurnie nad ranem były przejaśnienie i odwrotnie. Ale tę zmienność przewidywały prognozy.

W przypadku tak rzadkich i ciekawych zjawisk trzeba próbować obserwować "do końca".

 

Teraz czekam na sierpniowe dłuższe noce i Perseidy. A może w międzyczasie coś jeszcze się trafi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obudziłem się instynktownie o 2:30 zupełnie nie przygotowany do zdjęć, licząc na pochmurne niebo, ale trafiła się mała przerwa i kilka fotek przed zakryciem cyknąłem. Muszę przyznać że widok Jowisza przy Księżycu w sąsiedztwie Hiad i Wenus w lornetce robił wrażenie. Zdołałem zrobić kilkanaście ujęć ob. Sonnar135, oraz Rubinarem 5,6/500. Nie trwało to długo i firanka z chmur ponownie zasłoniła wszystko.

IMG_0018x.JPG

Edytowane przez lemarc
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Rzeszowie, jak zacząłem rozstawiać sprzęt o 3:00 to na chwilę zobaczyłem cały zestaw: Wenus, Aldebaran, Jowisz, Księżyc, Plejady. Potem dyżurowałem do 4:30 w nadziei, że chociaż zobaczę odkrycie. Raz na kilkadziesiąt sekund Księżyc pokazał mi różki i tyle....Były, i owszem, liczne dziury w chmurach, ale tam gdzie były Księżyc i Jowisz wisiała kurtyna z workowatych mammatusów. Błe.

Edytowane przez don Pedro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

zdjęcia aparatem fotograficznym wyszły słabo, ale z kamery - tak jak pisałem - fajnie.

Oto "stop-klatka" z zapisu wideo:

 

post-14903-0-29200500-1342338763_thumb.jpg

 

Będę musiał zmontować krótki filmik z rejestracji CCD...

 

P.S. Początek zakrycia Jowisza:

 

post-14903-0-89369300-1342342567_thumb.jpg

 

A to po odkryciu gwiazdy Ome2 Tau:

 

post-14903-0-51235800-1342342627_thumb.jpg

Edytowane przez Hermes1937
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.