Skocz do zawartości

Wrażenia początkującego - Synta 8" Pyrex


materkamil

Rekomendowane odpowiedzi

Materkamil - ledwo na innym wątku zdążyłem sprostować Twoje rewelacje, jakoby SW 150/1200 na montażu EQ3-2 był podróbką produkcji rosyjskiej, w której tuba sama spada z montażu, a Ty przenosisz swoją destrukcyjną działalność na inny wątek. Dobrze, że Wimmer i Spirit są czujni :rolleyes:

 

Żeby było merytorycznie - warto tylko pamiętać, że niektóre okulary typowo planetarne mają w swojej konstrukcji optycznej soczewkę Barlowa - na pewno TMB Planetary i jego wszystkie klony, tak samo Hyperiony, pewnie jeszcze kilka typów by się znalazło. Czyli używając takiego okularu z Barlowem używamy de facto dwóch barlowów, a to przestaje być optymalny układ optyczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

warto tylko pamiętać, że niektóre okulary typowo planetarne mają w swojej konstrukcji optycznej soczewkę Barlowa - na pewno TMB Planetary i jego wszystkie klony, tak samo Hyperiony, pewnie jeszcze kilka typów by się znalazło

ja bym zaryzykował twierdzenie, że niemal wszystkie okulary szerokokątne i te o odsuniętej źrenicy wyjściowej mają wbudowany zespół soczewek ujemnych

 

Barlow ma duże uzasadnienie w okularach o prostej konstrukcji np. w ortoskopach czy Plosslach. Te okulary mają ER nico mniejszy niż ich ogniskowa więc warto zastosować okular dłuższy np. 15 mm z soczewką Barlowa niż krótkoogniskowy o krótkim ER i małej soczewce ocznej

 

okulary o szerokim polu widzenia to już inna bajka. Soczewka Barlowa powoduje odsunięcie źrenicy wyjściowej, a wtedy trudniej ogarnąć całe pole okularu. Z kolei przysunięcie oka bliżej powoduje powstanie fasolek. Z tego powodu raczej unika się połączenia Barlow + okular szerokokątny

 

pozdrawiam

 

EDIT

zapomniałem dodać, że Barlow powoduje zwiększenie wrażliwości na osiowe ustawienie oka

Edytowane przez ZbyT
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tanie barlowy dołączane do teleskopów za 200-300 zł to istotnie g***o, ale dobry barlow nie jest zły a szczególnie gdy jest dobry :). Dobry - czyli jakiś APO albo chociaż ED znanej firmy. Celestron Ultima to dobry jakościowo kawałek szkła. Niektóre barlowy mają możliwość wykręcenia zespołu soczewek i wkręcenia w gwint filtrowy okularu. Jest to bardzo przydatna funkcja bo zwiększa ilość możliwych do uzyskania powiększeń. Mój barlow tak ma że użyty z okularem daje krotność 2x zaś wkręcony w gwint filtrowy daje krotność około 1.5x. Swoją drogą na twoim miejscu raczej zainwestowałbym w jeden dobrej jakości okular, lub dwa okulary niż w drogiego barlowa i okular.

 

Barlow + LVW to troche dużo szkła (11 soczewek w sumie)

Edytowane przez adam_k27
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za rzetelne wypowiedzi. Zostanę jednak póki co przy tym okularze:

http://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1777&lunety=Okular_lantanowy_Vixen_NLV_6mm_1,25''

 

Póki co i tak obserwują tylko planety i księżyc. Mieszkam w Holandii, w małym miasteczku 10km od Eindhoven, przeważnie chmury czy chemtrailsy zasłaniają niebo, ale gdy są dobre warunki to drzewa i tak zasłaniają DS'y, które są nisko nad horyzontem. Przeważnie przychodzę z pracy 1-2 w nocy, gdzie niestety większość ciekawych obiektów jest niedostępnych, a może po prostu źle szukam? Mam na tel. genialny program Milky Ways, z mapą gwiazd, który na początku bardzo pomaga mi znajdowanie obietków. Może polecielibyście jakieś ciekawe DS'y do obserwacji, które są wyżej na niebie?

btw jaki tańszy okular 12/13mm do DS'ów byście polecili? Jednak ten LVW jest trochę dla mnie za drogi, przy tych warunkach i moich umiejętność póki co nie bardzo wykorzystam jego możliwości.

 

Co do moich wcześniejszych obserwacji na okularach z zestawu to najlepiej wyszedł Jowisz, gdzie pasy były widoczne i jego 3 (albo 4 księżyce). Mam nadzieję, że na 6mm 200x to nie za dużo i będzie więcej detali widać. Jeśli już jestem przy planetach to jaki filtr planetarny byście polecili?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barlow z jednej strony powiększa np: 2x co chcemy osiągnąć. Jednak należy pamiętać że automatycznie barlow również zwiększa światłosiłę teleskopu i może nam troszkę przeszkodzić. Do tego jeszcze dobre barlowy to drogie barlowy.

 

Ogólnie rzecz mówiąc - niech początkujący się w te barlowy nie wpuszcza i zostawi je zaawansowanym. Koniec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak należy pamiętać że automatycznie barlow również zwiększa światłosiłę teleskopu i może nam troszkę przeszkodzić.

 

:blink:

 

 

Teraz do czubatki: Zainstaluj sobie proszę program stellarium i obserwuj dużo! Nabierzesz praktyki - porozmawiamy. Bo na razie rozmowa z tobą o podstawach takich jak światłosiła czy źrenica wyjściowa a tym bardziej rodzaje teleskopów mija się z celem

 

 

 

od kiedy to można okularem zmienić światłosiłę teleskopu?????

Edytowane przez gregohr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od kiedy to można okularem zmienić światłosiłę teleskopu?????

Pewnie chodzi mu o to, że barlow powoduje wydłużenie ogniskowej, więc wypadkowa światłosiła teleskopu z barlowem jest mniejsza (nie większa, jak napisał). Jest to oczywiście ogromny skrót myślowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od kiedy to można okularem zmienić światłosiłę teleskopu?????

 

Od zarania dziejów tylko trzeba mieć barlowa, który NIE POWIĘKSZA n razy tylko zwiększa odniskową n razy, a przez to uzyskujemy powiększenie n razy większe.

 

Przykładowo mamy syntę 8 i barlowa 5x. Standardowo synta ma światłosiłę f/6, a po założeniu barlowa 5x światłosiła wynosi f/30 :blink:

Oczywiście racja - jest mniejsza. To moje przeoczenie, zapomniałem że to ułamek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drevil, dlatego zacytowałem jego pouczanie Czubatki. Najprawdopodobniej chodziło mu o zmianę źrenicy wyjściowej- bo światłosiła teleskopu nie zależy zastosowanego okularu.

 

Od zarania dziejów tylko trzeba mieć barlowa, który NIE POWIĘKSZA n razy tylko zwiększa odniskową n razy, a przez to uzyskujemy powiększenie n razy większe.

 

Przykładowo mamy syntę 8 i barlowa 5x. Standardowo synta ma światłosiłę f/6, a po założeniu barlowa 5x światłosiła wynosi f/30 :blink:

Oczywiście racja - jest mniejsza. To moje przeoczenie, zapomniałem że to ułamek.

 

BE-ZE-DURA. Światłosiła Synty się nie zmieniła! Nadal jest to f6.

Edytowane przez gregohr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..............

Ogólnie rzecz mówiąc - niech początkujący się w te barlowy nie wpuszcza i zostawi je zaawansowanym. Koniec.

 

Z tymi barlowami to rzeczywiście skomplikowana sprawa to wynalazek ostatnich lat, dodatkowym problemem jest to że jest ich aż kilka sztuk wartych polecenia. Oczywiście kwestia dobrania oprawy 2" czy 5/4". Początkujący mógłby coś zepsuć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drevil, dlatego zacytowałem jego pouczanie Czubatki. Najprawdopodobniej chodziło mu o zmianę źrenicy wyjściowej- bo światłosiła teleskopu nie zależy zastosowanego okularu.

 

 

 

BE-ZE-DURA. Światłosiła Synty się nie zmieniła! Nadal jest to f6.

 

Nie chodziło mi o żadną źrenicę tylko o światłosiłę. W takim razie pojawia się problem CZY BARLOW ZMIENIA ŚWIATŁOSIŁĘ? Jedni mówią tak, a drudzy tak:

 

więc wypadkowa światłosiła teleskopu z barlowem jest mniejsza

 

Barlow to wynalazek dla astrofotografów i w wizualu pojawiają się z nim problemy. Do tego jedne są złe, a drugie dobre - a większość jest zła :mellow:

 

Z tymi barlowami to rzeczywiście skomplikowana sprawa
Edytowane przez materkamil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeraża mnie ten wątek. Nie dociera do mnie twierdzenie, że większość soczewek barlowa jest zła. Zła do czego? Z czym? Czemu?

Osoby początkujące proszę o powściągnięcie swojej fantazji i pisanie opinii o sprzęcie na podstawie doświadczenia a nie zasłyszanych teorii.

 

pozdrawiam

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak należy pamiętać że automatycznie barlow również zwiększa światłosiłę teleskopu i może nam troszkę przeszkodzić

 

Stosowałem już wielokrotnie soczewkę barlowa i przez ponad rok światłosiła mojego teleskopu nie wzrosła nawet minimalnie :szczerbaty:

 

A tak na poważnie, w krótkim refraktorze jak mój zastosowanie soczewki barlowa jest najtańszym i najprostszym sposobem na uzyskanie dużych powiększeń planetarnych. Wybór okularów o ogniskowych krótszych niż 5mm jest bowiem bardzo skromny. A niestety 5mm daje powiększenie zaledwie 120x. Tak więc barlow znajduje zastosowania także w wizualu.

Edytowane przez adam_k27
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...
  • 4 tygodnie później...

Wolę oglądać planety przez lustro 8" niż przez dobrego ED-ka 4".Obraz bardziej kontrastowy z lepszym nasyceniem kolorów był co prawda w ED 100mm F7, lecz w pasach na Jowiszu w małym refraktorze nie dostrzegałem szczegółów ( mała apertura więc i mała rozdzielczość). Żeby je było widać potrzeba jak dla mnie refraktora ok. 6" lub lustra 8" lub więcej i dobry seeing.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogladales juz sporo jak na kilka miesiecy- ale trzeba brac pod uwage

 

1 z miasta nie dostrzezesz wiele w DS, ponadto obiekty te powinny byc w miare mozliwosci wysoko

 

2 czy to planety, czy inne - plossl 10mm mozna sobie po kilku pierwszych obserwacjach odpuscic. Do synty do planet trzeba by cos jak przynajmniej TMB 8mm lub nawet 6-5mm na dobry seeing, a do DS - choc plossl25 pokaze fajnie wiele obiektow, to tez warto by chociaz sredniej klasy okular 12-14 mm.

 

Przy tych szkielkach, ciemnym niebie i cierpliwej wyuczonej obserwacji - mozesz oceniac teleskop.

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.