Skocz do zawartości

Fotografia planetarna-jak zacząć


ZbyT

Rekomendowane odpowiedzi

widzę, że tutorial się spodobał choć zauważyłem w nim kilka niedoróbek, a do jego zakończenia przydałoby się jeszcze opisać robienie animacji w GIMP-ie oraz składanie mozaiki Księżyca w MS ICE

może ktoś już coś takiego napisał? Jeśli tak to proszę o umieszczenie w tym wątku, a wtedy będzie wszystko razem

ze swojej strony obiecuję to uzupełnić ale to pewnie trochę potrwa

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powinna tam być długość boku piksela

może nie zaznaczyłem tego wyraźnie ale należy ten wzór traktować orientacyjnie, a ogniskową dobrać eksperymentalnie. Nic strasznego się nie stanie jeśli zastosujemy krótszą lub dłuższą

 

celowo nie zagłębiałem się w ten temat bo tylko bym zniechęcił wiele osób do czytania trudną i zbędną matematyką. Opisałem tylko w bardzo uproszczony sposób o co tu chodzi aby czytelnik zrozumiał zasadę doboru ogniskowej. Na początku łatwiej będzie robić fotki krótszą ogniskową i w ten sposób uzyskać lepsze efekty. W miarę wzrostu doświadczenia można wydłużać ogniskową by do maksimum wykorzystać możliwości kamery i teleskopu. Ostatnio stosowałem spore przeogniskowanie choć żadnych nowych detali w ten sposób nie uzyskałem, za to większa tarcza planety robi lepsze wrażenie estetyczne

 

chciałbym jeszcze poruszyć jeden temat, który mnie od dawna nurtuje

w programach do nagrywania klipów avi nie ma żadnych narzędzi wspomagających ostrzenie, a to najważniejsza rzecz przy nagrywaniu. Nie zgłębiałem tego tematu ale skoro nawet proste kompakty czy kamerki internetowe to potrafią to algorytm nie powinien być skomplikowany. Mój pomysł polega na poddaniu wybranego fragmentu obrazu szybkiej transformacji Fouriera (FFT) i pomiarze najwyższych częstotliwości w obrazie. Gdy obraz jest rozogniskowany te najwyższe częstotliwości są tłumione, a im bardziej ostry tym wyższe częstotliwości się pojawią. Analiza FFT jest realizowana przez programy stackujące więc można ją robić w czasie rzeczywistym

 

na programowaniu się nie znam ale może ktoś kto potrafi zechciałby ułatwić nam życie :D

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SharpCap też ma pomoc do ostrzenia i też odnoszę wrażenie, że jest ona mało użyteczna. Na niektórych obiektach zauważyłem, że istnieje korelacja między ostrością, a wypełnieniem histogramu. Im obraz ostrzejszy tym histogram bardziej wypełniony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

pomyślałem sobie że wielu z nas może być zainteresowanych tą książką.

 

http://www.planetary-astronomy-and-imaging.com/en/planetary-astronomy-the-book/

 

Ja posiadam wersję francuzką, która jest dostępna mniej wiecej od dwóch lat, ale dostałem informację i tego linka że właśnie koledzy zdecydowali sie ją tłumaczyć.

Jeśli mam coś powiedzieć od siebie to podsumuję to tak:

Francuzka wersja jest wydana na niesamowitej jakości papierze. Wygląda jak papier kredowy (nie jestem specjalistą w tym temacie), grube solidne kartki z bardzo dobrej jakości zdjęciami. Kartkuje się to jak piękną encyklopedię.

Tak jak piszą autorzy, jest to poradnik dla wszystkich aczkolwiek uważam ze najbardziej skorzystają początkujący. Każda planeta ma swój oddzielny rozdział opisujący jakimi filtrami i czym fotografować.

Pierwsze rozdziały książki to opis sprzętu do astronomii planetarnej (tego co posiadają autorzy), kwestie planowania sesji z punktu widzenia seesingu i inne generalne zgadnienia z tym związane.

 

Dla mnie to jedyna i uważam że bardzo dobra książka zawierająca wszystko co potrzeba w jednym miejscu.

 

 

To nie jest reklama.

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...
W dniu 6.06.2016 o 08:47, pki1234 napisał:

pomyślałem sobie że wielu z nas może być zainteresowanych tą książką.

 

http://www.planetary-astronomy-and-imaging.com/en/planetary-astronomy-the-book/

 

Ja posiadam wersję francuzką, która jest dostępna mniej wiecej od dwóch lat, ale dostałem informację i tego linka że właśnie koledzy zdecydowali sie ją tłumaczyć.

Jeśli mam coś powiedzieć od siebie to podsumuję to tak:

Francuzka wersja jest wydana na niesamowitej jakości papierze. Wygląda jak papier kredowy (nie jestem specjalistą w tym temacie), grube solidne kartki z bardzo dobrej jakości zdjęciami. Kartkuje się to jak piękną encyklopedię.

Tak jak piszą autorzy, jest to poradnik dla wszystkich aczkolwiek uważam ze najbardziej skorzystają początkujący. Każda planeta ma swój oddzielny rozdział opisujący jakimi filtrami i czym fotografować.

Pierwsze rozdziały książki to opis sprzętu do astronomii planetarnej (tego co posiadają autorzy), kwestie planowania sesji z punktu widzenia seesingu i inne generalne zgadnienia z tym związane.

 

Dla mnie to jedyna i uważam że bardzo dobra książka zawierająca wszystko co potrzeba w jednym miejscu.

 

 

To nie jest reklama.

 

Czy jest wersja angielska>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, OBERON RD napisał:

 

No jest, nawet masz podgląd stron na YT. Z przesyłką 59€, czyli niedrogo jak na zachodnie warunki i wielkość książki.

 

http://planetary-astronomy.com/

 

Chyba z miesiąc temu autor mi napisał że zrobili jakąś aktualizację wersji angielskiej, czego nie pisali wcześniej francuskiej :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

zgodnie z obietnicą napisałem nową wersję poradnika, a właściwie to kontynuację, zawierającą opis nowych programów do nagrywania i stackowania. Dodatkowo pokazałem jak w prosty sposób darmowym programem zrobić mozaikę Księżyca

 

proszę o uwagi co trzeba poprawić lub dodać oraz o ewentualnych błędach.

 

fotografia planetarna jak zaczac cz2.pdf

 

pozdrawiam

  • Lubię 3
  • Dziękuję 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
14 minut temu, Marcin_G napisał:

Która z obecnie osiągalnychi rozsądnych cenowo kamer byłaby optymalna, aby zacząć taką zabawę, będąc posiadaczem HEQ5, Maków S-W o ogniskowych 1500mm i 2700mm, oraz będąc kompletnym debilem w sprawach komputerów?

Bardzo dobrą opcją jest obecnie ASI462MC albo jej odpowiednik od QHY - w świetle widzialnym kolorowa, w 850nm praktycznie mono i bardzo dobra czułość. Cena ok. 1200zł za nową (używanych nie ma jeszcze za bardzo na rynku wtórnym) - to już trzeba sobie samemu odpowiedzieć, czy to rozsądne pieniądze; moim zdaniem, za to co oferuje - tak. Ewentualnie, po taniości - ASI120 albo jej klony.

 

Ewentualnie na początek po prostu dowolna kamerka internetowa i trochę dłubania, żeby dało się ją podłączyć do teleskopu - co nie będzie rozwiązaniem optymalnym, ale na pewno najtańszym. Można nawet wydłubać moduł kamery z jakiegoś starego laptopa - one są generalnie na USB, tylko trzeba dolutować przewód - ale to rozumiem, że raczej nie wchodzi w grę :)

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Bardzo dobrą opcją jest obecnie ASI462MC albo jej odpowiednik od QHY - w świetle widzialnym kolorowa, w 850nm praktycznie mono i bardzo dobra czułość. Cena ok. 1200zł za nową (używanych nie ma jeszcze za bardzo na rynku wtórnym) - to już trzeba sobie samemu odpowiedzieć, czy to rozsądne pieniądze; moim zdaniem, za to co oferuje - tak.

 

Ewentualnie na początek po prostu dowolna kamerka internetowa i trochę dłubania, żeby dało się ją podłączyć do teleskopu - co nie będzie rozwiązaniem optymalnym, ale na pewno najtańszym. Można nawet wydłubać moduł kamery z jakiegoś starego laptopa - one są generalnie na USB, tylko trzeba dolutować przewód.

Dzięki. A coś na poziomie 700-800 zł? Jest sens czy nie bardzo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.