Skocz do zawartości

Fotografia planetarna-jak zacząć


ZbyT

Rekomendowane odpowiedzi

Jak myślicie jak wypadnie na planetach ASI1600MM w porównaniu z ASI178MM ? Tej drugiej używam do planet i księżyca i jestem z niej bardzo zadowolony, tą pierwszą kupiłem niedawno oczywiście w zupełnie innym celu ale na zachodnich forach jest sporo zdjęć US z 1600tki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, wessel napisał:

Za to pliki będą większe :), no chyba że da się włączyć ROI ale nie wiem czy to 1600 obsługuje.

 

Teraz to już chyba wszędzie jest ROI? W każdym razie ASI1600 oczywiście też to ma. Tylko czy nie żal? :) 

 

ASI120 ma piksele podobnej wielkości...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

optymalna byłaby ta dłuższa ogniskowa ale można też avikować z krótszą. W tym drugim przypadku podczas stackowania można użyć opcji Drizzle, która pozwoli do pewnego stopnia odzyskać utraconą rozdzielczość

 

takie podejście ma tę zaletę, że można stosować krótsze czasy ekspozycji pojedynczej klatki, a tym samym uzyskać klatki mniej rozmazane przez seeing

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka pytań mi sie nasunęło:

- ile klatek powinien mieć film, aby była szansa uzyskać z niego jakąś sensowną jakość?

- jaki procent klatek powinien być brany do stackowania, aby wycisnąć z materiału jak najwięcej?

- skąd biorą mi się w registaxie po wyostrzaniu pierścieniowe artefakty? (zdjęcie poniżej)

 

Na filmie na YT efekt działania vaweletów jest ZUPEŁNIE inny niż u mnie w praktyce....

 

241189691_1575779746108112_8794652649730920093_n.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Marcin_G napisał:

Kilka pytań mi sie nasunęło:

- ile klatek powinien mieć film, aby była szansa uzyskać z niego jakąś sensowną jakość?

- jaki procent klatek powinien być brany do stackowania, aby wycisnąć z materiału jak najwięcej?

- skąd biorą mi się w registaxie po wyostrzaniu pierścieniowe artefakty? (zdjęcie poniżej)

 

ilość klatek jak największa, a ile dokładnie to zależy od czasu ekspozycji. Czym innym jest 1000 klatek nagrywanych po 1 ms, a czym innym 1000 klatek po 10 ms. Dokładnie tak samo jak w fotografii długoczasowej liczy się ilość zarejestrowanych fotonów

 

jaką część klatek brać do stacka zależy od seeingu. Jeśli jest bardzo dobry to spokojnie może być nawet 95%, a jeśli słaby to nawet poniżej 40% ale wtedy trudno liczyć na sensowne rezultaty

 

te pierścienie pojawiają się z kilku powodów: słaby seeing, mała ilość materiału, złe wyostrzenie czy za mały czas ekspozycji , a tym samym histogram przesunięty w lewo czyli nie wykorzystana cały zakres dynamiczny klatki

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Paether zmienił(a) tytuł na Fotografia planetarna-jak zacząć
  • 2 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.