Jump to content
Sign in to follow this  
ZbyT

fotografia planetarna-jak zacząć

Recommended Posts

Lektura obowiązkowa dla początkujących planeciarzy :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

widzę, że tutorial się spodobał choć zauważyłem w nim kilka niedoróbek, a do jego zakończenia przydałoby się jeszcze opisać robienie animacji w GIMP-ie oraz składanie mozaiki Księżyca w MS ICE

może ktoś już coś takiego napisał? Jeśli tak to proszę o umieszczenie w tym wątku, a wtedy będzie wszystko razem

ze swojej strony obiecuję to uzupełnić ale to pewnie trochę potrwa

 

pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites

O MS ICE to pisałem, a do animowanych gifów to ostatnio użyłem convert z ImageMagick (ale to konsolowe narzędzie).

Share this post


Link to post
Share on other sites

to daj linka i już będziemy mieli to załatwione :D

 

pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki ZbyT za świetny poradnik ale możesz mi powiedzieć czy w tym wzorze F = 206 x A x P/R P czyli rozmiar pixela matrycy w mikrometrach to chodzi o jego długość/szerokość/przekątną czy może powierzchnię?

Share this post


Link to post
Share on other sites

powinna tam być długość boku piksela

może nie zaznaczyłem tego wyraźnie ale należy ten wzór traktować orientacyjnie, a ogniskową dobrać eksperymentalnie. Nic strasznego się nie stanie jeśli zastosujemy krótszą lub dłuższą

 

celowo nie zagłębiałem się w ten temat bo tylko bym zniechęcił wiele osób do czytania trudną i zbędną matematyką. Opisałem tylko w bardzo uproszczony sposób o co tu chodzi aby czytelnik zrozumiał zasadę doboru ogniskowej. Na początku łatwiej będzie robić fotki krótszą ogniskową i w ten sposób uzyskać lepsze efekty. W miarę wzrostu doświadczenia można wydłużać ogniskową by do maksimum wykorzystać możliwości kamery i teleskopu. Ostatnio stosowałem spore przeogniskowanie choć żadnych nowych detali w ten sposób nie uzyskałem, za to większa tarcza planety robi lepsze wrażenie estetyczne

 

chciałbym jeszcze poruszyć jeden temat, który mnie od dawna nurtuje

w programach do nagrywania klipów avi nie ma żadnych narzędzi wspomagających ostrzenie, a to najważniejsza rzecz przy nagrywaniu. Nie zgłębiałem tego tematu ale skoro nawet proste kompakty czy kamerki internetowe to potrafią to algorytm nie powinien być skomplikowany. Mój pomysł polega na poddaniu wybranego fragmentu obrazu szybkiej transformacji Fouriera (FFT) i pomiarze najwyższych częstotliwości w obrazie. Gdy obraz jest rozogniskowany te najwyższe częstotliwości są tłumione, a im bardziej ostry tym wyższe częstotliwości się pojawią. Analiza FFT jest realizowana przez programy stackujące więc można ją robić w czasie rzeczywistym

 

na programowaniu się nie znam ale może ktoś kto potrafi zechciałby ułatwić nam życie :D

 

pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites

W FireCapture (tym w najnowszej becie) jest pomoc do ostrzenia, ale jakoś do mnie nie przemawia. Znacznie "prościej" jest ostrzyć patrząc na obraz z kamery.

Share this post


Link to post
Share on other sites

SharpCap też ma pomoc do ostrzenia i też odnoszę wrażenie, że jest ona mało użyteczna. Na niektórych obiektach zauważyłem, że istnieje korelacja między ostrością, a wypełnieniem histogramu. Im obraz ostrzejszy tym histogram bardziej wypełniony.

Share this post


Link to post
Share on other sites

widzę, że mam spore zaległości :szczerbaty:

muszę zainstalować nowsze wersje tych programów

 

pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites

pomyślałem sobie że wielu z nas może być zainteresowanych tą książką.

 

http://www.planetary-astronomy-and-imaging.com/en/planetary-astronomy-the-book/

 

Ja posiadam wersję francuzką, która jest dostępna mniej wiecej od dwóch lat, ale dostałem informację i tego linka że właśnie koledzy zdecydowali sie ją tłumaczyć.

Jeśli mam coś powiedzieć od siebie to podsumuję to tak:

Francuzka wersja jest wydana na niesamowitej jakości papierze. Wygląda jak papier kredowy (nie jestem specjalistą w tym temacie), grube solidne kartki z bardzo dobrej jakości zdjęciami. Kartkuje się to jak piękną encyklopedię.

Tak jak piszą autorzy, jest to poradnik dla wszystkich aczkolwiek uważam ze najbardziej skorzystają początkujący. Każda planeta ma swój oddzielny rozdział opisujący jakimi filtrami i czym fotografować.

Pierwsze rozdziały książki to opis sprzętu do astronomii planetarnej (tego co posiadają autorzy), kwestie planowania sesji z punktu widzenia seesingu i inne generalne zgadnienia z tym związane.

 

Dla mnie to jedyna i uważam że bardzo dobra książka zawierająca wszystko co potrzeba w jednym miejscu.

 

 

To nie jest reklama.

 

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Zdjęcie Czarnej Dziury - dzisiaj o 15:00
   Pamiętajcie, że dzisiaj o 15:00 poznamy obraz Czarnej Dziury. Niezależnie od tego, jak bardzo będzie ono spektakularne (lub wręcz przeciwnie - parę pikseli), trzeba pamiętać, że to ogromne, wręcz niewyobrażalne, osiągnięcie cywilizacji. Utrwalić coś tak odległego i małego kątowo, do tego wykorzystując mega sprytny sposób (interferometria radiowa), ...no po prostu niewyobrażalne. EHT to przecież wirtualny teleskop wielkości planety. Proste?
    • Love
    • Like
   • 144 replies
  • Amatorska spektroskopia supernowych - ważne obserwacje klasyfikacyjne
   Poszukiwania i obserwacje supernowych w innych galaktykach zajmuje wielu astronomów, w tym niemałą grupę amatorów (może nie w naszym kraju, ale mam nadzieję, że pomału będzie nas przybywać). Odkrycie to oczywiście pierwszy etap, ale nie mniej ważne są kolejne - obserwacje fotometryczne i spektroskopowe.
    • Like
   • 4 replies
  • Odszedł od nas Janusz Płeszka
   Wydaje się nierealne, ale z kilku źródeł informacja ta zdaje się być potwierdzona. Odszedł od nas człowiek, któremu polskiej astronomii amatorskiej możemy zawdzięczyć tak wiele... W naszym hobby każdy przynajmniej raz miał z nim styczność. Janusz Płeszka zmarł w wieku 52 lat.
    • Sad
   • 167 replies
  • Małe porównanie mgławic planetarnych
   Postanowiłem zrobić taki kolaż będący podsumowaniem moich tegorocznych zmagań z mgławicami planetarnymi a jednocześnie pokazujący różnice w wielkości kątowe tych obiektów.
   Wszystkie mgławice na tej składance prezentowałem i opisywałem w formie odrębnych tematów na forum więc nie będę się rozpisywał o każdym obiekcie z osobna - jak ktoś jest zainteresowany szczegółami bez problemu znajdzie fotkę danej mgławicy na forum.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 29 replies
  • SN 2018hhn - "polska" supernowa w UGC 12222
   Dziś mam przyjemność poinformować, że jest już potwierdzenie - obserwacja spektroskopowa wykonana na 2-metrowym Liverpool Telescope (La Palma, Wyspy Kanaryjskie). Okazuje się, że mamy do czynienia z supernową typu Ia. Poniżej widmo SN 2018hhn z charakterystyczną, silną linią absorpcyjną SiII.
    • Thanks
    • Like
   • 11 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.