Skocz do zawartości

Widmo R Leo w pobliżu maksimum


Yah

Rekomendowane odpowiedzi

A ja mam pytanie. Ze względu na to,iż jest to ciekawy temat i jakaś alternatywa astrofocenia,czy ktoś mógłby się pokusić o mały tutorial? Tak od początku,do końca,w dwóch słowach :D Szukałem jakiś linków dla laika,ale wszędzie tylko wykresy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W oczekiwaniu na tutorial kolegi Yah'a zrobiłem takie oto małe porównanie-analizę widma Syriusza uzyskanego z ED80 + Star Analizer + Canon 350D:

a40c8631961f7c1dm.jpg

 

Udało mi się zlokalizować linie wodorowe, a także porównać widmo Syriusza z krzywą znalezioną w sieci.

Dalej bez pomocy kolegi Yaha nie da rady......jest niezastąpiony :notworthy:

Frugoslaw

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złapałeś gamme bete i alfe.

 

syriusz-cal.JPG

 

 

Jednak troche mnie niepokoi menażeria widoczna w czerwieni (między 6.3 a 6.5 K) . Nie sądziłem, że przy typie widmowym Syriusza coś takiego tam można zarejestrować. Możliwe, że to jakieś artefakty powstałe przy opracowywaniu widma. Nie jestem pewny. Nigdy nie miałem pod ręką materiału z Canona.

 

Pozdrawiam.

 

PS. Nie podostrzane to czasem było?

Edytowane przez Hans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złapałeś gamme bete i alfe.

 

syriusz-cal.JPG

 

 

Jednak troche mnie niepokoi menażeria widoczna w czerwieni (między 6.3 a 6.5 K) . Nie sądziłem, że przy typie widmowym Syriusza coś takiego tam można zarejestrować. Możliwe, że to jakieś artefakty powstałe przy opracowywaniu widma. Nie jestem pewny. Nigdy nie miałem pod ręką materiału z Canona.

 

Pozdrawiam.

 

PS. Nie podostrzane to czasem było?

 

 

 

Nie, nie wyostrzałem materiału. Jedynie manipulowałem krzywymi. Tamtej nocy zrobiłem kilka różnych ekspozycji Syriusza. Mocno się różnią w zależności od czasu ekspozycji:

 

Frugoslaw

Syriusz nowe porównanie.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Własnie wyczytałem, że za uzyskane przeze mnie "dodatkowe" linie w paśmie 6300 -6500 i więcej może odpowiadać nasza ziemska atmosfera.

Zacytuję z książki "Analysis of astronomical spectra":

"It usually makes little sense to record the area on

the red side of Hα, except the emission lines of P Cygni and Be stars. Between approximately

6,200 – 7,700Å (see picture below), it literally swarms of atmospheric related (telluric)

H2O and O2 absorption bands.

Apart from their undeniable aesthetics they are interesting only for atmospheric physicist."

Słabo znam j.angielski, ale od czego mamy translatory?

Frugoslaw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.