Skocz do zawartości

Nasadka kątowa - jaką wybrać


Alamak

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Posiadam refraktor SW102/500. Mam problem z ostrością obrazów, jest to problem niezależny od warunków obserwacyjnych. Nieostrość jest tym większa im większe jest powiększenie. Po kilku próbach obserwacji różnymi okularami i przeczytaniu recenzji na temat tego teleskopu doszłam do wniosku, że jest to prawdopodobnie nasadka kątowa.

Postanowiłam kupić coś lepszego, w cenie do 300 zł. Nie jestem pewna, czy kupić 1,25 czy 2 calową z redukcją (moje obecne okulary to 1,25). Nie wiem też na co zwrócić uwagę przy zakupie, czy wybrać GSO, SW czy odchudzenie portfela i zakup WO ma sens przy teleskopie tej klasy?

Bardzo proszę o poradę.

Pozdrawiam

Alamak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieostrość jest tym większa im większe jest powiększenie.

Skąd w takim razie wniosek, że winna jest kątówka? Wojtek dobrze radzi, spróbuj bez kątówki zanim zaczniesz wydawać pieniądze. Być może jakiś okular o długiej ogniskowej wyostrzy bez kątówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie próbowałam bez kątówki bo obserwacje bez niej wydają się być dość niekomfortowe. Jest to jednak dobra rada - powinnam spróbować, żeby sprawdzić jak obraz wygląda bez niej.

Co do przedłużki - to takiej nie posiadam, teleskop ma zainstalowaną redukcję z 2" na 1,25", której używam.

 

 

Pozdrawiam

Alamak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wolę obserwować bez kątówki..kiedy chcę wyłapać szczegóły...np marsik i inne planetki..ds z kątówką, bo lepszy komfort patrzenia.

dobrą kątówką nie obserwowałem, czekam na opinie ;)

dobra nie powinna wnosić widocznych wad optycznych. Tyle mogę powiedzieć <_<

podsumowując: każdy układ optyczny wprowadza zmiany.. a u mnie:

refraktor 70/900 plus kątówka 1,25' -widać zniekształcenia(dla doświadczonego obserwatora)

lepiej kupić lepszą :/ :szczerbaty:

sam chciałbym kupić coś dielektrycznego...ale kasy brak..

Edytowane przez Rogal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o przedłużkę to do testu możesz zrobić ze zwykłej rurki pcv lub z grubego papieru zrobić tuleję (uważaj na okular, żeby nie spadł). Można jeszcze zrobić tak, że ustawiasz teleskop (w dzień) na odległy obiekt i pomału wyciągasz okular z wyciągu, aż złapiesz ostrość, lecz ta metoda jest mało komfortowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podstawa to sprawdzić bez kątówki. Każdy ma inną tolerancję na wady optyczne i to co dla jednego jest znakomite dla innego jest niedopuszczalne. Przedłużkę można łatwo zrobić. Wystarczy wykręcić soczewki z Barlowa i samą tuleję wykorzystać jako ekstender

 

zakup taniej kątówki odradzam bo nie będzie się specjalnie różnić od tej, którą masz. Lepiej wydać pieniądze raz, a dobrze. W końcowym rozrachunku wyjdzie taniej niż zakup słabej kątówki i późniejsza wymiana na lepszą

 

standardem w swojej klasie cenowej są kątówki WO o sprawności 99%. Niedawno pojawiły się też podobne kątówki od GSO ale nie patrzyłem przez takie, a opinii na ich temat nie znam (i tak im nie ufam i wolę sam sprawdzić). Gdybym miał wybierać wolałbym jednak WO bo to pewniak. Obserwowałem przez kilka i potwierdzam wysoką jakość. Różnica wyraźna w porównaniu do tańszych o sprawności 91% od GSO i SW

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SW 102/500 w zestawie ma chyba kątówkę 45st - pryzmat Amiciego, tanią w dodatku.

Jeśli tak to warto zmienić IMHO. Z moich doświadczeń pryzmat Amiciego degraduje obraz znacznie bardziej niż najtańsze lusterko (byle płaskie :), o obserwacjach bez kątówki nie wspominając. To co piszę jest wyraźnie widoczne juz w nietęgim do astro Rubinarku i przy powiększeniach zbliżających się do 1xD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam i dziękuję za odpowiedzi.

Dziś niestety niebo pochmurne, więc nic nie zobaczę, ale jak tylko będę mogła to sprawdzę jak widać bez kątówki.

Dziękuję za rady na temat jakości - skorzystam i zafunduję sobie WO :szczerbaty:

 

Pozdrawiam serdecznie

Alamak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim będziesz kupować nową kątówkę ( warto, jeśli kieszeń pozwoli) czy extender/przedłużkę, z ciekawości zrób sobie taki b. prosty i darmowy eksperyment: okular, który jest w kątówce do oporu, stopniowo wyciągaj z niej. Gdyby doszło ewidentnie do poprawienia/zaostrzenia obrazu to znaczy że potrzebna jest przedłużka. Ta najkrótsza ma 35mm. http://www.astrokrak.pl/okularowe/1035-przedluzka-2-2-35mm-.html

 

Ale nie chce mi się wierzyć, że kupiony komplet nie ostrzy... Co innego jakość wyostrzonego obrazu (zależna m.in. od jakości kątówki) a co innego wogóle zaostrzenie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

Właśnie zrobiłam kilka testów jak mi radziliście.....okazało się, że bez kątówki w ogóle nie można złapać ostrości! :Cry: Dopiero przy wyjęciu okularu i odsunięciu od wyciągu, obraz staje się ostry!

Czy w takim razie powinnam zgłosić teleskop do reklamacji (jest na gwarancji) czy pomyśleć o przedłużce?

 

Pozdrawiam

Alamak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

Właśnie zrobiłam kilka testów jak mi radziliście.....okazało się, że bez kątówki w ogóle nie można złapać ostrości! :Cry: Dopiero przy wyjęciu okularu i odsunięciu od wyciągu, obraz staje się ostry!

Czy w takim razie powinnam zgłosić teleskop do reklamacji (jest na gwarancji) czy pomyśleć o przedłużce?

 

Pozdrawiam

Alamak

Refraktory z założenia mają daleko wyciągnięte ognisko poza wyciąg, aby można było korzystać z kątówki. Droga optyczna kątówek to ~ 75 - 115 mm (w zależności od typy i producenta). Jeżeli zatem chcesz patrzeć "na wprost" (bez kątówki), to tę drogę musisz wypełnić przedłużką. Więc nie dziw się, że okular został całkowicie wysunięty z wyciągu.

To nie jest wada teleskopu i nie ma co reklamować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 lat później...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza to lusterko, a druga to pryzmat.

 

Pryzmat lepiej sprawdzi się z refraktorami ED i długimi achromatami (z krótkimi achro to jest raczej niewiadoma sprawa, jedni piszą, ze im poprawia, a inni, że pogarsza). Jeśli masz refraktor (ED lub długie achro), to absolutnie warto kupic pryzmat Baadera T2 (niekoniecznie juz Baadera-Zeissa BBHS, który jest dwa razy droższy od zwykłego Baadera), bo nawet polepsza obraz w stosunku do oglądania bez kątówki (w refraktorach!).

Edytowane przez JSC
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Alice napisał:

A jest jakaś kątówka lustrzana 1,25"/90st. z krótkim torem tak jak ta lustrzana powyżej, ale w normalnej cenie? :)

Jaki masz powód, żeby stosować kątówkę 1.25? Najlepiej jednak 2", jakąkolwiek dielektryczna. Są jakby lepszej jakości niż te 1.25.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Alice napisał:

Chodzi o dążenie do jak najkrótszego toru optycznego w Maku 127 z bino.

Jaka nasadka bino ?Są z noskiem i bez noska.

SW/WO/TS maja nosek 1,25" dł ~ 23mm.Baader planetarium bez noska,nakrętka T2.

Mak 127 2",czy 1,25"?

Edytowane przez Motloch Franciszek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.