Skocz do zawartości

Nasadka kątowa - jaką wybrać


Alamak

Rekomendowane odpowiedzi

Na razie przymierzam się do zakupu sprzętu, wszystkie decyzje dopiero przede mną. Celuję w Maka 127 z bino, ale chciałbym zmaksymalizować pole widzenia. Stąd poruszam sprawę kątówki 1,25", bo gdyby była sensowna kątówka 1,25" z krótkim torem to kupiłbym Maka w wersji 1,25" minimalizując długość toru. Do tego okulary GSO PL 32mm i w takim układzie byłoby to maksymalne pole widzenia z nasadką dla Maka pewnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Alice napisał:

Na razie przymierzam się do zakupu sprzętu, wszystkie decyzje dopiero przede mną. Celuję w Maka 127 z bino, ale chciałbym zmaksymalizować pole widzenia. Stąd poruszam sprawę kątówki 1,25", bo gdyby była sensowna kątówka 1,25" z krótkim torem to kupiłbym Maka w wersji 1,25" minimalizując długość toru. Do tego okulary GSO PL 32mm i w takim układzie byłoby to maksymalne pole widzenia z nasadką dla Maka pewnie.

Lepiej zaczynaj od nasadki bino.Do okularów GSO 32mm powinna być minimum nasadka bino Maxbright II z przelotem optycznym pod okularami 25,5mm.Cena ~1950 zł.Te okulary wymagają liftingu.Był taki temat od zbignieww.

Mak 127,ma aperturę czynna 118mm.Dodanie nasadki bino.nie spowoduje dalsze zmniejszenie apertury czynnej.

Edytowane przez Motloch Franciszek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem ciekaw czym kieruja się ludzie wybierając maka z "tyłkiem" 2" ?

 

Przecież średnica przelotu jest w obydwu makach taka sama i wynosi 27mm. Jedynie 27mm - to mniej niż przelot kątówki w oprawie  1,25" !

No dobra - jak podłączysz katówke 2" to mozesz korzystać z dwucalowych okularów. Ja pytam po kiego grzyba, skoro mozna kupić okular 40mm w oprawie 1,25", a okular 2" i tak będzie obcięty do pola adekwatnego do przelotu 27mm.  Ze niby mozna włożyc sobie okular np. 50mm? No OK, bedzie winietował, ale mozna tylko po co? Przeciez wydłużając katówką tor optyczny wydłużamy też ogniskową całego zestawu, czyli robimy cos przeciwnego niż to o co nam chodziło, czyli zmniejszamy źrenicę wyjściową... I to nie mało, bo ogniskowa wzrośnie gdzieś o 200mm!

 

Tak więc po co te 2"? Też pytam, bo nie wiem. :uhm:

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, JSC napisał:

Jestem ciekaw czym kieruja się ludzie wybierając maka z "tyłkiem" 2" ?

 

Przecież średnica przelotu jest w obydwu makach taka sama i wynosi 27mm. Jedynie 27mm - to mniej niż przelot kątówki w oprawie  1,25" !

No dobra jak podłączysz katówke 2" to mozesz korzystać z dwucalowych okularów. Ja pytam po kiego grzyba, skoro mozna kupić 40mm w oprawie 1,25", a okular 2" i tak będzie obcięty do pola adekwatnego do przelotu 27mm.  Ze niby mozna włożyc sobie okular np. 50mm? No OK, bedzie winietował, ale mozna tylko po co? Przeciez wydłużając katówka tor optyczny wydłużamy też ogniskową całego zestawu, czyli robimy cos przeciwnego niż to o co nam chodziło, czyli zmniejszamy źrenicę wyjściową...

 

Tak więc po co te 2"? Też pytam, bo nie wiem. :uhm:

No weź nie bądź taki ;-). 

Kolega dopiero później napisał, że chodzi o Maka.

Nie wiem, nie znam się. Mam wrażenie, czytałem gdzieś, że są maki z różnymi przelotami. Nie potrafię powiedzieć co jest prawdą. 

Jeśli chcesz krótki przelot, to kątówka lustrzana zwykła lub dielektryk. 

Rzeczywiście, 1.25 mają krótszy przelot, jednak chyba powinieneś celować w jakiś lepszy model - jakość kitowych jest słaba. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, Alice napisał:

Stąd wynika, że nie ma sensu pchać się w 32mm okulary tylko pozostać przy 25mm. Celuję w Maxbright II właśnie. No ale co z kątówką? W sensie takim w którego Maka celować, 1,25" czy 2" ?

Z bino Maxbright II mogą byc GSO 32mm,tylko trzeba zmniejszyc diafragmę polową.Tor optyczny Maxbright II ,to ~112mm.Mocowanie nakrętką T2.

Są kątówki Baadera T2 z torem optycznym ~50mm.Żeby nie wkręcać na wlocie kątówki nosek 1,25",lub 2",to trzeba sprawdzić,czy są mocowania ,na gwint SCT.Jeżeli pryzmatyczna się nadaje do Maka,to brałbym tą:

https://deltaoptical.pl/nasadka-katowa-baader-pryzmatyczna-32mm-t-2-90?from=listing

Mak 127/2",odkręcić vizualback 2" i dorobić krótką przejściówkę z kątówki T2,bezpośrednio do Maka.Krócej nie będzie.

 

Edytowane przez Motloch Franciszek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Alice napisał:

To może Mak 2" z kątówką GSO (ponoć dobrą) + Maxbright II + okulary GSO 32mm ? Wtedy też będzie winieta?

Co do okularów GSO 32mm.One konstrukcyjnie mają optykę nie dostosowaną do fabrycznej diafragmy polowej 27mm.Dlatego brzegi sa rozmyte i pole skopane.

Diafragmę polową trzeba zmniejszyć,na ~24mm.Używam takie do bino po liftingu.

Podaj link do kątówki GSO.A może są SW z gwintem SCT.Bo do nich sa adaptery Baadera SCT /T2,po odkręceniu górnej rury.

Trzeba się upewnić,czy teraz maki 127/2" maja gwint SCT ??

https://teleskopy.pl/Tuba-optyczna-Sky-Watcher-MAK-127-OTAW-(wyciąg-2-,-złączką-2-)-teleskopy-2237.html

gwint tyłu na pokrywie tylnej lustra głównego: standardowy gwint SCT

Edytowane przez Motloch Franciszek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Motloch Franciszek napisał:

Jeżeli pryzmatyczna się nadaje do Maka,to brałbym tą:

https://deltaoptical.pl/nasadka-katowa-baader-pryzmatyczna-32mm-t-2-90?from=listing

Franku, ale pryzmatyczna wydłuży tor jak mi się wydaje? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Motloch Franciszek napisał:

Podaj link do kątówki GSO.

O ile się nie mylę (a to możliwe) to jest ta sama kątówka, która jest w zestawie z Makiem 127 wersji 2":

https://teleskopy.pl/Nasadka-kątowa-lustrzana-2-cale-90°-(GSO)-teleskopy-2030.html

 

albo ta:

https://teleskopy.pl/Nasadka-kątowa-lustrzana-2-cale-90°-(GSO)-teleskopy-2030.html


W ostateczności jestem w stanie zaakceptować "pójście z prądem" i bez żadnego kombinowania wziąć to "co biorą wszyscy, bo jest sprawdzone". No nic, myślałem, że jak wezmę Maka 1.25" to z odpowiednią kątówką wycisnę jakieś tam już względne pole, ale chyba nie ma co kombinować...

Edytowane przez Alice
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ostateczności j

5 minut temu, Alice napisał:

O ile się nie mylę (a to możliwe) to jest ta sama kątówka, która jest w zestawie z Makiem 127 wersji 2":

https://teleskopy.pl/Nasadka-kątowa-lustrzana-2-cale-90°-(GSO)-teleskopy-2030.html


W ostateczności jestem w stanie zaakceptować "pójście z prądem" i bez żadnego kombinowania wziąć to "co biorą wszyscy, bo jest sprawdzone". No nic, myślałem, że jak wezmę Maka 1.25" to z odpowiednią kątówką wycisnę jakieś tam już względne pole, ale chyba nie ma co kombinować...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Alice napisał:

W ostateczności j

 

Ale zamiast górnej rury,dać krótki adapter  na T2,do zamocowania Bino Maxbright II.Zysk conajmniej 40mm toru optycznego.

Taki ,jak ten,tylko do GSO,bo ten jest do SW(inny skok gwintu w kątówce).Zapytaj w DO,może mają do GSO.

https://deltaoptical.pl/adapter-baader-2-t-2-z-moc-na-filtr

 

Edytowane przez Motloch Franciszek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.