Skocz do zawartości

Meteoryty


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Dokładnie, pisałem o Moravce. Skleroza mnie dopadła i nie mogłem sobie przypomnieć nazwy :D Z tego co wiem łączna masa tego meteorytu raczej nie jest wielka, więc szanse znalezienia czegokolwiek zwłaszcza na zalesionych i górzystych terenach czeskich są marne. Być może lepiej byłoby się wybrac na poszukiwania np. Morasko ???? Niech sie wypowiedzą ludzie, którzy lepiej się znają na tych sprawach. Może powinniśmy zaprosić A. Pilskiego do przedstawienia kilku informacji na ten temat ??

Piszę zaraz do niego maila w tej sprawie :D

 

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak wspominalem wczesniej, zaslinilem sie na kawalek 4 Westy. Dzisiaj do mnie przyjechal, wiec moglem sie troche poprzytulac ;)

 

Oto szersze info:

Bilanga DIO, Burkina Faso, 12° 27' N, 0° 5' W. Achondryt, diogenit. 27 października 1999 r. o 10:30 czasu miejscowego wiele osób obserwowało deszcz meteorytów. Zebrano co najmniej 25 kg meteorytów pokrytych czarną skorupą. Meteoryty spadły w wioskach Bilanga-Yanga i Gomponsago. Pochodzą z planetoidy 4 Westa.

Waga - 1,9 g, Wymiary - 19x13x5 mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, to cacko chodzi mi po glowie:

 

campodelcielo_w24a.jpg

 

Campo del cielo (iron meteorite IA), Gran Chaco, Argentina

Weight : 24kg, Size : 310x220x180mm

 

$US 2,400.00

 

Zastanawiam sie, czy tego nie sprowadzic i nie pociac na kawalki. Ktos moze ma ochote wlaczyc sie do spolki?

 

W PL gram "chodzi" po ok 3 zl, zakladajac nawet, ze bedzie to 2 zl, to po pocieciu wartosc moze wyjsc ok 50 tys zl, czyli 500% wzrost wartosci. Tylko sprzedac np. 600 "dzialek" moze nie byc latwo :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł bardzo mi sie podoba, tylko mam nadzieje że w zapale poszukiwań nie rozkopiecie np. całego Morasko. przypominam że jest to rezerwat i oprócz meteorytów odnależć tam można rownież żadkie gatunki fauny i flory, no i chyba jak każdy rezerwat teren ten jest chroniony prawnie.

Życze powodzenia w poszukiwaniu kosmicznych okruchów..

 

Pozdrawiam.

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przypominam że jest to rezerwat i oprócz meteorytów odnależć tam można rownież żadkie gatunki fauny i flory, no i chyba jak każdy rezerwat teren ten jest chroniony prawnie.  

 

Rezerwatem jest tylko teren gdzie są kratery. W miejscu kraterów meteorytów nie znajdowana, znajdowane je w pewnej odległości od kraterów, a to juz są tereny prywatne (pola) lub miejskie np. lasy. Tak naprawdę to meteoryty morasko można teoretycznie znaleźć na terenie całego Poznania bo miasto znajduje się dokładnie w elipsie spadku. Generalnie w pobliżu kraterów ciągle ktoś szuka i ciągle coś znajduje.

Jest bardzo porządnie opracowana strona na temat meteorytu morasko

 

http://www.republika.pl/morasko2/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strona rzeczywiście porządna. Nie wiedziałem że w okolicach kreaterów meteorytow nie znajdowano, jednak jak zauważyłem przytaczane wcześniej ceny tych cacek zwizualizowałem sobie coś w rodzaju gorączki meteorytoweji :) napewno znalazło by sie wielu chetnych zysku i niedajboże ktoś tak jak ja pomyślałby że meteorytów należy szukać w samym rezerwacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam w swojej skromnej kolekcji minerałów 3 ciekawe okazy,największy ma około 4.5cm x 3cm x 3cm waga około 75g, z zewnątrz jest pokryty cienką czarno-brunatną skorupą a w środku jest srebrzysto-biały,magnes na to nie działa,dwa kawałki znalazłem na torach kolejowych a trzeci największy jakieś 100m dalej przy drodze(więcej nie znalazłem), mam to od kilku lat i dalej nie mam pojęcia co to może być,może ktoś ma jakieś pomysły na pochodzenie tych kamieni :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuje skontaktowac sie z Andrzejem Pilskim <aspmet@wp.pl> Okresli dokladnie, czy to meteoryt, czy kamien ziemskiego pochodzenia. Daj znac, jakie sa wyniki ekspertyzy.

 

Poki co prosze, wrzuc tu fotke calego okazu, skorupy oraz przekroju (wnetrza). Jezeli to bedzie meteoryt to rezerwuje sobie prawo pierwokupu (chociaz fragmentu) po preferencyjnej cenie ;) Kto pierwszy, ten lepszy ;) :rabbit:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowa pasja ... gorączka meteorytowa .

To się robi - zarażliwe :wink: ,

jeszcze się trzymam :| , ale strony już znalazłem i przeglądam .

Nawet sporo jest po polsku - oto kilka z nich :

Polski Serwis Meteorytowy ,

POLSKIE TOWARZYSTWO METEORYTOWE ,

Meteoryty ,

PTM Zielona Góra .

 

A co do zysku :

Zastanawiam sie, czy tego nie sprowadzic i nie pociac na kawalki. Ktos moze ma ochote wlaczyc sie do spolki?

 

W PL gram "chodzi" po ok 3 zl, zakladajac nawet, ze bedzie to 2 zl, to po pocieciu wartosc moze wyjsc ok 50 tys zl, czyli 500% wzrost wartosci. Tylko sprzedac np. 600 "dzialek" moze nie byc latwo :P

Adamie o ile wiem to niestety , przy dużym rozdrabnianiu traci się niestety dużo na wadze ,

nie mówiąc już o tym jaki to jest koszt ( no bo chyba meteorytów piłką do metalu nie potniesz :wink: ) ,

a co za tym idzie i "marża" spadnie !

 

Życze wytrwałości i również czekam na foty z kolekcji .

 

Nie ma co - temat jest wciągający !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.