Skocz do zawartości

5 maja około godz. 0:50 UT Tytan zakryje gwiazdę HD 118129 (8,2 mag)


majer

Rekomendowane odpowiedzi

Grzebiąc niedawno w Starry Night-cie zauważyłem, że w sobotę 5 maja około godziny 2:50 naszego czasu Tytan zakryje gwiazdę o numerze katalogowym HD 118129 albo HIP 66280, która świeci z jasnością 8,2 magnitudo (Tytan będzie miał wtedy 8,4 magnitudo). Potem sprawdziłem to w Stellarium, który też pokazuje to zjawisko. Niestety do zakrycia dojdzie w południowej Afryce, mniej więcej 10 stopni na południe od równika (nie chce mi się dokładnie sprawdzać, w których konkretnie miejscowościach będzie to widać). U nas Tytan przejdzie mniej niż 2" na północ od tej gwiazdy.

 

Niestety warunki obserwacyjne tego zjawiska będą słabe, ponieważ Tytan będzie wtedy w swoim najgorszym położeniu na swojej orbicie względem Saturna i będzie się wtedy znajdował nieco ponad 42" na południe od niego (czyli będzie w koniunkcji dolnej z Saturnem). Dodatkowym (a raczej podejrzewam, że głównym) utrudnieniem będzie fakt, że 8 stopni od Saturna będzie świecił Księżyc w fazie 98%. Sam Saturn z Tytanem w Łodzi będą wtedy na wysokości 17 stopni nad południowo-zachodnim horyzontem.

 

Mimo to warto spróbować obserwować to przejście, a biorąc pod uwagę najczęściej spotykany u nas seeing - zlanie się Tytana z gwiazdą w jeden punkt.

 

W załączniku symulacja zbliżenia ze Starry Night-a, widoczna z Łodzi.

tytan_hip66280.png

Edytowane przez majer
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie nawet bliżej, Guide pokazuje gwiazdkę 0,5" od krawędzi Tytana. Ale do zakrycia nigdzie na Ziemi nie dojdzie. Tym bardziej w Afryce to niemożliwe, skoro Tytan będzie powyżej gwiazdki to wypadało by się przesunąć na północ, a nie południe.

 

Guide znakomicie pokazuje zakrycie 28 Sgr przez Tytana z 3 lipca 1989 roku oraz mapkę widoczności zjawiska na kuli ziemskiej. Nic takiego nie mogę wygenerować dla 5 maja 2012.

 

Stellarium i Starry Night mało precyzyjne programy, kto takich używa do tak precyzyjnych obliczeń?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stellarium i Starry Night mało precyzyjne programy, kto takich używa do tak precyzyjnych obliczeń?

 

Mam spore wątpliwości co do położenia Mimasa na przedstawionym przez Majera schemacie. Sugerować to może mało precyzyjne algorytmy użyte w programie, co szczególnie uwidacznia się w przypadku satelitów o krótkim okresie obiegu (błąd narasta najszybciej). Pozycja Tytana ukazana jest poprawnie ale błąd w Mimasie sugeruje, że nie należy przykładać znaczenia wskazań Stellarium do tak precyzyjnych zjawisk jakimi są zakrycia.

 

W załączeniu wykres pozycji głównych satelitów Saturna na maj 2012 wyliczony przy zastosowaniu algorytmu o dokładności niegorszej niż 0".2 (choć błędy programistyczne zawsze zdarzyć się mogą).

 

PS. Kicha jakaś... nie można dołączyć pliku (2MB jpg ew. png)

Edytowane przez Piotr Brych
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

(...)

Guide znakomicie pokazuje zakrycie 28 Sgr przez Tytana z 3 lipca 1989 roku oraz mapkę widoczności zjawiska na kuli ziemskiej. Nic takiego nie mogę wygenerować dla 5 maja 2012.

Stellarium i Starry Night mało precyzyjne programy, kto takich używa do tak precyzyjnych obliczeń?

 

miałem przyjemność obserwować to zakrycie 28 Sgr w Oddziale PTMA w Warszawie przez swój Newton 250mm - widzieliśmy nawet "błysk centralny", choć miał w Europie nie być widoczny. :astronom:

 

Co do dokładności niektórych programów: "Guide", choć jest jednym z najlepszych, "za nic w świecie" nie chce pokazać zakrycia gwiazdy Kappa Gem przez Erosa w 1975 roku, choć zjawisko było widoczne w USA (mam wyniki tych obserwacji)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

 

miałem przyjemność obserwować to zakrycie 28 Sgr w Oddziale PTMA w Warszawie przez swój Newton 250mm - widzieliśmy nawet "błysk centralny", choć miał w Europie nie być widoczny. :astronom:

 

 

Napisz może o tym coś więcej, bo temat bardzo ciekawy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie nawet bliżej, Guide pokazuje gwiazdkę 0,5" od krawędzi Tytana. Ale do zakrycia nigdzie na Ziemi nie dojdzie. Tym bardziej w Afryce to niemożliwe, skoro Tytan będzie powyżej gwiazdki to wypadało by się przesunąć na północ, a nie południe.

 

Guide znakomicie pokazuje zakrycie 28 Sgr przez Tytana z 3 lipca 1989 roku oraz mapkę widoczności zjawiska na kuli ziemskiej. Nic takiego nie mogę wygenerować dla 5 maja 2012.

 

Stellarium i Starry Night mało precyzyjne programy, kto takich używa do tak precyzyjnych obliczeń?

 

Tytan będzie powyżej gwiazki ,ale w okularze, w obrazie odwroconym. Normalnie jest ponizej. Także zakrycie w Afryce jest możliwe, ale... jakoś nie chce mi sie jechać :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Rozpoczalem obserwacje okolo 00;05. zauwazylem obok Saturna 3 obiekty, byly to od lewej /w Newtonie/ Rea, Hip66280, i Tytan. przeszkadzal Ksiezyc no i pogoda niepewna. okolo 00;40 po wystudzeniu teleskopu, mialem juz bardzo ladny obraz Saturna, seeing na przyzwoitym poziomie. okolo 01;10 Tytan coraz blizej Hipcia, pojawia sie wiecej chmur, ale nadal ladny widok, Saturn zyskuje na jakosci obrazu. okolo 01;40 mgla wisi w powietrzu, coraz trudniej dostrzec Tytana i Hipcia. sa juz wyraznie blizej siebie. ponownie wyszedlem do teleskopu okolo 02;00-calkowite zachmurzenie. i na tym zakonczyla sie obserwacja przejscia Tytana obok Hip66280. TRUDNO. ogladalem przez Newtona 150/f6 pow.180x, okular BST ED Explorer 5mm.

pozostaje nam poczekac tylko na relacje Hermesa z zakrycia 28Sgr. pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.