Skocz do zawartości

Szerokie kadry z Roztok 21IV2012


Darek_B

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio testowałem kilka obiektywów szerokokątnych.

 

Na forach foto czytałem pozytywne recenzje na temat Samyanga 14 mm i niestety w starciu z rzeczywistoscią okazał się za bardzo mydlany - po za tym spore problemy z ustawieniem ostrości wiec sobie odpuściłem.

 

Jak Ty go Darku oceniasz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stara wersja 14tki o ile pamiętam opinie w necie była mydlana, nowa wersja z napisem UMC wręcz przeciwnie ,w testach pokonała nawet 14-24 Nikona przy 14tu mm ,ale osobiście tego jeszcze nie stwierdziłem. :)

Nie pamiętam czy Andrzej pożyczając mi swój egzemplarz w Roztokach miał starą czy nową wersją .

Ja swoją kupiłem tydzień temu i w dziennych ujęciach jestem na razie zadowolony.

 

tu masz przykład z Samyanga z przed kilku dni

 

http://www.db.comelektronic.com/img_3098.jpg

 

Problemem na pewno jest na pewno winietowanie i koma. Ale to już urok szerokich kątów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stara wersja 14tki o ile pamiętam opinie w necie była mydlana, nowa wersja z napisem UMC wręcz przeciwnie ,w testach pokonała nawet 14-24 Nikona przy 14tu mm ,ale osobiście tego jeszcze nie stwierdziłem. :)

Nie pamiętam czy Andrzej pożyczając mi swój egzemplarz w Roztokach miał starą czy nową wersją .

Ja swoją kupiłem tydzień temu i w dziennych ujęciach jestem na razie zadowolony.

[…]

Problemem na pewno jest na pewno winietowanie i koma. Ale to już urok szerokich kątów.

 

Darek, bardzo dobre zdjęcie..

Wydaję mi się że przesadziłeś dość mocno z odszumianiem.

Może podzieliłbyś się RAWami, żebym mógł spróbować moich sił?

 

Odnośnie szkła: używam bardzo dużo obu obiektywów, które wymieniłeś.

Mam dwa 'nowe' Samyangi 14mm 2.8 UMC (starych praktycznie nie ma na rynku, ponieważ dostępna byłą bardzo mała ilość egzemplarzy przedsprzedażowych) oraz mam Nikkora 14-24 2.8G, którego montuję na Canona przejściówką Novoflex.

Nie mogę się zgodzić, że Samyang jest lepszy od tego Nikkora - pod żadnym względem nie jest lepszy, choć pod wieloma jest porównywalny.

Nikkor jest praktycznie bez wad - przyjmę go więc za punkt referencyjny. Obu obiektywów używam pod FF.

 

To co jest porównywalne (w kontekscie astro) to:

  1. Ostrość
  2. Jakość obrazu w środku vs na brzegu
  3. Brak komy, aberracji i astygmatyzmu

Piszę porównywalne, ale Nikkor jest nieco lepszy.

 

To co jest na duży minus w Samyangach to:

  1. Bardzo brzydka nieregularna dystorsja, której w Nikkorze w ogóle nie ma (w astro akurat mało to przeszkadza, natomiast wyklucza użycie Samyanga do zdjęć architektury)
  2. Bardzo duży spadek jasności ku brzegom kadru -
  3. Znacznie słabsza praca pod światło
  4. Znacznie słabsze odwzorowanie koloru w kontekscie astro - robiąc gwiazdy SY nie mam praktycznie koloru gwiazd, podczas kiedy robiąc je Nikkorem wychodzą ładne kolory jaśniejszych gwiazd.

Jesli masz problem z komą, to prawdopodobnie masz wadliwy obiektyw albo jest rozkolimowany - to im się niestety zdarza.

Proponuję oddać Ci go do serwisu albo fachowca.

 

Odnośnie 'mydła' - chodzi jak rozumiem o niski kontrast obrazów - nie mogę tego potwierdzić. Obiektyw jest bardzo czysty, choć nie aż tak dobry jak Nikkor pod tym względem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej jestem tu nowy! Dlaczego wy macie jaśniejsze niebo od mojego a widać na nim znacznie więcej gwiazd?

 

Po pierwsze, to niebo, gdzie wykonano zdjęcie, jest na pewno ciemniejsze, gdyż bieszczadzkie(najciemniejsze w Polsce). Ta łuna nie jest od lamp lecz od słońca i nazywa się światłem zodiakalnym. Na długim zdjęciu tak to widać.

Po drugie to jest zdjęcie, a więc na pewno widać o wiele więcej gwiazd niż gołym okiem.

 

Pozdrawiam

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze, to niebo, gdzie wykonano zdjęcie, jest na pewno ciemniejsze, gdyż bieszczadzkie(najciemniejsze w Polsce). Ta łuna nie jest od lamp lecz od słońca i nazywa się światłem zodiakalnym. Na długim zdjęciu tak to widać.

Po drugie to jest zdjęcie, a więc na pewno widać o wiele więcej gwiazd niż gołym okiem.

 

Pozdrawiam

Tomek

 

Dziękuje za odpowiedź!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.