Skocz do zawartości

"Super Księżyc", "bardzo bliskie perygeum"


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Nie wiem czy zauważyliście, ale z okazji wczorajszego "super hiper zbliżena Ksieżyca" na różnych portalach informacyjnych zapanował wysyp artykułów, jak to będzie widać. Jak zawsze byłem sceptyczny, gdy dzienniki typu interia.pl zabierają się za astronomię- robią sensację, ludzie myślą że jest to jakaś świetna okazja, a gdy nie widać nic szczególnego, zniechęcają się do obserwacji nieba. Chociaż pozytywna strona jest taka, że chociaż jakaś wzmianka się pojawiła.

Nie o tym jednak chciałem pisać. Na znanym polskim portalu pewien użytkownik postanowił dość brutalnie rozprawić się z tymi sensacjami. Jakkolwiek podejrzewam, że większość astro-braci nie będzie zaskoczona tym tekstem, myślę że warto rzucić okiem, może zalinkować, gdy media znowu zaczną szumieć o wielkim Księżycu ;)

http://www.wykop.pl/ramka/1125805/w-sobote-na-niebie-super-nic-kolejna-taka-okazja-za-rok/

Pozdrawiam.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I teraz pomyślcie, że ci sami debile piszą o kolejnych rzeczach o których nie mają pojęcia : budowie autostrad, lekach onkologicznych, prawie spadkowym, odpadach chemicznych, żywności ... Robią nam goowno w mózgu i świetnie z własnej głupoty żyją (bo wierszówka się należy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Nie wiem czy zauważyliście, ale z okazji wczorajszego "super hiper zbliżena Ksieżyca" na różnych portalach informacyjnych zapanował wysyp artykułów, jak to będzie widać. Jak zawsze byłem sceptyczny, gdy dzienniki typu interia.pl zabierają się za astronomię- robią sensację, ludzie myślą że jest to jakaś świetna okazja, a gdy nie widać nic szczególnego, zniechęcają się do obserwacji nieba. Chociaż pozytywna strona jest taka, że chociaż jakaś wzmianka się pojawiła.

Nie o tym jednak chciałem pisać. Na znanym polskim portalu pewien użytkownik postanowił dość brutalnie rozprawić się z tymi sensacjami. Jakkolwiek podejrzewam, że większość astro-braci nie będzie zaskoczona tym tekstem, myślę że warto rzucić okiem, może zalinkować, gdy media znowu zaczną szumieć o wielkim Księżycu ;)

http://www.wykop.pl/...-okazja-za-rok/

Pozdrawiam.

 

Zgadzam się z kolegami i dziękuję nieznanemu koledze Ardai z Wykop.pl za tekst. Smuci mnie jeszcze coś innego - że instytucje z definicji powołane do popularyzacji astronomii, a raczej ludzie w nich pracujący, poddają się medialnemu trendowi i powielają nieprawdziwe informacje bez sprawdzenia ich sensowności i prawdziwości (http://on.fb.me/KB3yO9). Dowód w załączeniu.

post-730-0-29616200-1336326709_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że na wyborczej jest całkiem nieźle napisane http://wyborcza.pl/1...a_Ksiezyca.html

 

Powiedziałbym raczej, że to zalążek artykułu. Brakuje mi wyjaśnienia, na czym dokładnie polega zjawisko, które wywołało taki szum i dlaczego nie jesteśmy w stanie dostrzec różnicy w wielkości Księżyca wczoraj, podczas następnej pełni przypadającej w perygeum albo apogeum czy jakimkolwiek innym momencie. Poza tym niektóre sformułowania wydają mi się niefortunne, np. "To najbliższa Ziemi pełnia w 2012 roku" albo "elipsa nie jest idealnym okręgiem" czy pisanie nazwy Księżyca raz z małej, raz z wielkiej litery (powinno być z wielkiej, bo chodzi o "nasz" Księżyc, a nie jakiś inny księżyc z dala od Ziemi).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.