Skocz do zawartości

Akcja specjalna: Tranzyt Wenus CNK i AP


Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo, bardzo zapraszam na tę wyjątkową imprezę. Z naszej strony mogę dodać (na zachętę), że w ramach imprezy zaprezentujemy szerszej publiczności ciekawy sprzęt astronomiczny, w tym także ten z najwyższej półki, np. ASA (włącznie z DDM85SL) i Orion Optics UK. Będzie też parę typowo słonecznych teleskopów - Lunt. Nie ma lepszego miejsca do wspólnego przeżywania tego wykątkowego wydarzenia, niż przyjechać na imprezę CNK/Nibo Kopernika wspieraną przez Astropolis i Astromarket.

 

Osoby, które mogą wpaść do CNK i odwiedzić nasz namiot wystawowy, proszę dajcie znać w tym wątku.

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W związku z tym Niebo Kopernika wspólnie z AstroMarketem i Astropolis zapraszają na imprezę obserwacyjną w Parku Odkrywców przy Centrum Nauki Kopernik.

Przejrzałem zgrubnie strony CNK i Niebo Kopernika a tam ani słychu ani widu o tej imprezie. W kalendarium pod datą 6 VI jest pusto...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejrzałem zgrubnie strony CNK i Niebo Kopernika a tam ani słychu ani widu o tej imprezie. W kalendarium pod datą 6 VI jest pusto...

 

Jakieś zapowiedzi są ;). Trzeba tylko dobrze poszukać.

http://www.niebokopernika.pl/artykul/eksplozja-fantastycznych-wydarzen-w-niebie-kopernika-juz-w-czerwcu

 

Pozdrawiam

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

na stronach info konkretne będzie lada dzień. Najpierw chciałem osobiście Was o tym poinformować.

Edytowałem pierwszy post, jest tam teraz więcej informacji na temat samego programu. Jest też trochę więcej o samej koncepcji udziału miłośników astronomii. Wybaczcie poprzednią, chaotyczną wersję wpisu ale zrobiłem ja w pośpiechu :unsure:

 

A co do spektaklu tanecznego. Nikt nie był bardziej sceptyczny ode mnie! Ale widziałem to na początku długiego weekendu. Absolutna rewelacja! Serio. Jakkolwiek dziwnie by to nie brzmiało :szczerbaty:

 

Pozdrawiam,

Karol

Edytowane przez Karol Wójcicki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do spektaklu tanecznego. Nikt nie był bardziej sceptyczny ode mnie! Ale widziałem to na początku długiego weekendu. Absolutna rewelacja! Serio. Jakkolwiek dziwnie by to nie brzmiało :szczerbaty:

 

Czy o to chodzi: http://bit.ly/Jdnb4K ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wraz z Tomkiem96 chciałbym uczestniczyć w takiej imprezie, lecz mam kilka pytań organizacyjnych. W przypadku zabrania własnego sprzętu, jaka jest możliwość dojazdu, zaparkowania samochodu. Sprzęt nie należy do lekkich i ciężko go targać z odległego parkingu. Ponadto posiadanie samochodu w pobliżu daje pewien komfort małego wypoczynku. Jaka jest widoczność z miejsca obserwacji, czy nie zasłaniają drzewa, budynki. Początkowo zastanawialiśmy się nad miejscem obserwacji na starym lotnisku w miejscowości Chrcynno przed Nasielskiem, tam widoczność jest bardzo dobra. Oczywiście spotkanie w tak znakomitym gronie jest bezcenne i przemawia na korzyść Warszawy. Obawiam się czy w przypadku dużego zainteresowania obserwacją, będzie wystarczając ilość sprzętu, czy będziemy stali w długiej kolejce aby zerknąć na chwilę. Mam nadzieję, że w miarę zbliżającego się terminu spotkania będzie więcej szczegółów doprecyzowanych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

wybaczcie, że tak długo milczałem ale pracy jest mnóstwo!

Postaram się Wam przedstawić miejsce i warunki obserwacji w CNK.

 

Miejsce które Wam udostępniamy do fragment Parku Odkrywców leżącego tuż przy budynku Centrum Nauki Kopernik. Miejscówka znajduje się na delikatnym wzniesieniu. Poniżej panorama widoku z tego miejsca.

 

zdjęcie.JPG

 

Azymut wschodu Słońca 6 czerwca znajduje się mniej więcej na środku tej panoramy, pomiędzy tymi dwoma drzewami. Po drugiej stronie Wisły znajduje się kilka drzew ale jest do nich dobrych kilkaset metrów. Oczywiście w Parku można tak dobrać miejsce, że żadne drzewo nie będzie przeszkadzało ;)

 

Park znajduje się ok. 70 metrów od parkingu. Niestety parking CNK nie jest dostępny dla gości ale tuż obok jest kilkaset miejsc parkingowych przy ulicy. W nocy jest tam pusto a parkowanie jest wtedy darmowe.

 

Do miejsca obserwacji pociągniemy prąd. Będzie można podłączyć się z teleskopem lub komputerem.

 

O świcie, ok. 7:00 dla każdego serwujemy śniadanie (danie ciepłe i jakieś kanapki). Do tego przez całą noc czynna będzie kawiarnia w planetarium gdzie można będzie napić się kawy. Cały czas staram się o darmową kawę :)

 

OCZYWIŚCIE przez całą noc na terenie imprezy będzie ochrona.

 

Zachęcamy do dołączenia do nas. Jedyną zapłata jakiej oczekujemy to przekazanie swojego astronomicznego hysia naszym zwiedzającym :)

 

To co? Wpadnie ktoś jeszcze do nas?

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy można obserwować tranzyt przez maskę spawalniczą czy to raczej głupi pomysł?

 

Można, DIN14 albo DIN13 (DIN14 to jest typ szkła spawalniczego, a nie nazwa producenta). Warto mieć także filtr UV, szczególnie jeśli ktoś chce długo obserwować. Szczegóły podane są na polskiej stronie tranzytu Wenus,

http://www.vt2012.astronomia.pl/observations.html#camera

 

Na sąsiednim wątku, Tranzyt Wenus z Astronomami Bez Granic , dyskutujemy podręczne narzędzia do obserwacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdjęcie.JPG

 

Dziś do Centrum Nauki Kopernik dotarły okulary do obserwacji Słońca :) Każdy kto odwiedzi nas podczas tranzytu Wenus dostanie taki. Jest ich duuużo, z pewnością wystarczy dla każdego :)

 

A w naszej kawiarni już można do posiłku dostać serwetkę... z nadrukowanymi ciekawostkami o Wenus i zbliżającym się tranzycie. Serwetki będą rozdawane też podczas śniadania 6 czerwca :)

 

PS. Hmmm... ale dlaczego zdjęcie jest do góry nogami? Nie wiem :szczerbaty:

Edytowane przez Karol Wójcicki
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.