Skocz do zawartości

Zdjęcia Słońca


Amper

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

przydał by się nowy temat gdzie będziemy umieszczać zdjęcia z "nowym Słońcem", każdego dnia Nasza gwiazdka pokazuje się w innej odsłonie. Każdego dnia ktoś zakłada nowy temat z nowym Słońcem, a przecież możemy to robić, umieszczać zdjęcia w jednym miejscu wpisując datę swojej fotki.

Ja dzisiaj chciałem pokazać 3 zdjęcia wczorajszego Słońca

 

Słonko z dnia10.05.2012

 

Folia Baadera | Filtr Barder oraz filtr Baader Solar Continuum | Folia Baadera i barlow x2

 

DSC_0275.JPG DSC_0301.JPG DSC_0348.JPG

 

Jeżeli podobny temat już istnieje, to proszę odpowiednie osoby o posprzątanie :)

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako że dopiero będę stawiał pierwsze kroki w foto Słonecznym brakuje mi takich informacji:

 

który filtr Baadera ND3.8 czy ND5.0, jakim teleskopem czym fotka zrobiona (aparat, kamerka), czasy, iso.

 

Z góry dziękuje za stosowne info ;) A Słoneczko pikne szykuje się na foto tranzytu.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku rejestratorem był Nikon D90 przymocowany do TMB105 z filtrem Baadera ND5.0

W przypadku zdjęcia z filtrem Solac Continuum ISO było ustawione na 200, a czas expo na 1/500s, natomiast jeżeli chodzi o zdjęcia z samą folią Baadera, to ISO było ustawione na 0.3EV under 200 cokolwiek to nie oznacza i z czasem 1/4000s. Oczywiście czasy i ISO trzeba próbować, bo pewnie wiele czynników będzie miało wpływ na jakość i jasność zdjęcia.

 

edit:

do wtajemniczonych

chciałem zapytać, czy stosując filtr h-alpha, taki zwykły do kamer ccd uzyskam obraz podobny do tych z LUNTów i tym podobnych?, jeżeli nie to jaki filtr zastosować, żeby otrzymać piękne obrazy granulacji i protuberancji. Oczywiście wiem, że mogę kupić filtr słoneczny Lunta ale jego koszt jest powalający.

Edytowane przez Amper
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do wtajemniczonych

chciałem zapytać, czy stosując filtr h-alpha, taki zwykły do kamer ccd uzyskam obraz podobny do tych z LUNTów i tym podobnych?, jeżeli nie to jaki filtr zastosować, żeby otrzymać piękne obrazy granulacji i protuberancji.

To nie jest możliwe, nie mogłoby być tak łatwo (i tanio)... ;)

Z tego co mi wiadomo jedyną drogą są dedykowane filtry H-alfa o których wspomniałeś. Radzę dla pewności zwrócić się do Pablita, on jest w tej materii ekspertem wg. mnie:P

Edytowane przez ASTROOKIE
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chciałem zapytać, czy stosując filtr h-alpha, taki zwykły do kamer ccd uzyskam obraz podobny do tych z LUNTów i tym podobnych?, jeżeli nie to jaki filtr zastosować, żeby otrzymać piękne obrazy granulacji i protuberancji. Oczywiście wiem, że mogę kupić filtr słoneczny Lunta ale jego koszt jest powalający.

Niestety, filtr do ccd ma bardzo szerokie pasmo w porównaniu z dedykowanymi filtrami solarnymi (nawet kilkadziesiąt razy szersze) a dodatkowo może być zniszczony jeśli umieścisz go w ognisku bez żadnego zabezpieczenia na obiektywie.

 

Ogólnie teleskop solarny to zespół filtrów a nie tylko jedno szkiełko.

 

Link do Lunta, który podałeś ma cenę z d..y wyciągniętą :rolleyes: Kupiłem używkę Coronado SM90 w UK za podobną cenę. Warto trzymać ręką pulsie bo np. dwa dni temu DayStar T-Scanner .7A poszedł na ebayu za 800 dolców. Na niemieckim forum ktoś sprzedaje Coronado SM90/BF30 (cały teleskop a nie filtry) za ponad 4K eur, cena wysoka ale pewnie można ponegocjować.

 

Innym wyjściem jest modyfikacja PST na większa aperturę ;)

Edytowane przez Pablito
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsze Słonko z EDka 80. Fajnie, że aktywność wzrasta - pamiętam, że jeszcze rok temu była lipa.

Przy okazji - może ktoś się uśmieje - zdjęcie mojego dzisiejszego setupu zbudowanego na bazie głośników Altus 110 :)

Pozdrawiam.

 

IMG_5458a.jpg IMG_5452a.jpg

Edytowane przez marcin_zen
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2012-05-20

Jeszcze nie przerobiłem całego materiału wstawiam urywki.

SW BKP200/1000, ND5.0, Solar Continuum, GSO x2.5, LifeCam Cinema dodatkowo przerobione na B/W

 

1 plama o nr. 1486

Capture 2012-05-20 10_54_40B.jpg

 

 

2 plama o nr. 1482, 1479

 

Capture 2012-05-20 11_07_33C.jpg

 

3 plama o nr. 1484

 

Capture 2012-05-20 11_02_55B.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plamki słoneczne z 2012-05-20

SW200/1000, Lifecam, Barlow2,5x, Filtr 590nm

ANIMACJA:

http://unk.pl/tomek/astro/afoto/slonko/12-24.gif

http://unk.pl/tomek/astro/afoto/slonko/12-28.gif

http://unk.pl/tomek/astro/afoto/slonko/12-34.gif

post-21268-0-37912700-1337801623_thumb.jpg

post-21268-0-19947800-1337801633_thumb.jpg

 

Jak zrobić dobra mozaikę Słońca? Przy Księżycu nie ma problemu, MS ICE sam łączy części i dopasowuje odcień zdjęcia. Słonka on nie połączy, za mało punktów charakterystycznych.

Zostaje mi Photoshop, jednak fotki z lifecama maja coś w rodzaju winiety-w środku jest ciemniej i inny odcień koloru niż po brzegach. Dopasowując to ręcznie można sie pociąć! A i tak nie osiągnie się zadowalającego rezultatu- zawsze zostaną plamy. Jaki macie na to sposób? Transfer się zbliża a ja nie mam planu działania.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.