Jump to content

Yukon-foto adapter- pierwsze starcie


greg
 Share

Recommended Posts

Kupiłem sobie ostatnio foto-adapter do Yukona.

Aby go zastosować należy wykręcić okular.

Miałem duże problemy z pierwszym wręceniem adaptera- uznałem że to może farba na gwincie. Teraz po kilku razach jest już lepiej.

Adapter jest zakończony gwintem T2- bardzo podobny do gwinta Zenitowskiego ale to nie jest ten sam gwint, dlatego bardzo zdziwiłem się za pierwszym razem gdy udało mi się przykręcić aparat tylko na może 3/4 obrotu. Skontaktowałem się z firmą Astrokrak z pytaniem czy jest możliwość dorobienia takiej przejściówki- z T2 na m42. Ku mojemu zaskoczeniu okazało się, że nic nie trzeba dorabiać, przejściówki takie są do kupienia od ręki. Zamówiłem.

Wcześniej jeszcze doskwierało mi małe powiększenie, tylko 100x, tytaj wpadłem na pomysł aby wykorzystać właśnie foto-adapter który mi wydłuży ogniskową na tyle abym mógł za pomocą kolejnej złączki zamocować okular. Złączkę taką oczywiście znalazłem w firmie Astrokrak.

Czyli w końcu zamówiłem dwie złączki, jedną aparatu gdybym chciał robić zdjęcia, drugą , gdybym chciał zastosować inny okular do uzyskania większego powiększenia (drugą wkręca sięw pierwszą).

Zdjęć jeszcze żadnych nie robiłem.

Ale sprawdziłem jak działa zasosowanie innego okularu.

I tutaj małe zaskoczenie.

W konstrukcji:

Yukon-foto adapter- złączka jedna i druga-okular ( wtym przypadku 15mm)

przy zmianie powiększenia obraz bardzo szybko ciemnieje.

Przy zastosowaniu max powiększenia Yukona praktycznie nic nie widać.

Bardzo trudno również ustawia się ostrość- tutaj trzeba kręcić korpusem foto-adaptera.

Takie są moje pierwsze wrażenia.

A powiększenie nawet przy zastosowaniu okularu 15mm jest większe niż z oryginalnym okularem Yukona.

Link to comment
Share on other sites

Nie mam pojęcia jaką ogniskową ma oryginalny Yukonowski okular, ale na zwiększenie powiększenia moim zdaniem w moim przypadku miało wpływ zastosowanie foto-adaptera który wydłużył ogniskową objektywu.

Link to comment
Share on other sites

Wczoraj wieczorem sprawdziłem jak działa patent zwiększenia powiększenia przez zastosowanie foto-adaptera i okularu 15mm.

Obserwowałem Jowisza.

Obraz jest rzeczywiście większy.

Ale Jowisz jest bardziej kolorowy.

Ostrość niemożliwa do ustawienia. Próbowałem z godzinę i nic z tego nie wyszło. Co z tego, że obraz planety był wyraźnie większy skoro niemożna było ustawić ostrości.

Tylko czasami można było dostrzec jakieś dwa pasy na planecie.

O jakiś szczegółach można było tylko pomażyć.

I nie była to wina seeingu ponieważ przez standartowy okular Yukona widziałem znacznie więcej szczegułów.

Skierowałem Yukona na gwiazdy. Nie były punktowe ale w postaci rozmazanych plamek.

Wniosek z tego taki, że patent ten NIE DZIAŁA

Trzeba poszukać innego sposobu zwiększenia powiększenia z tej lunecie.

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Ja sadzę że wręcz przeciwnie nie masz po co bo powiększenie fabryczne 100x jest już kresem możliwości obiektywu Yukona i dalsze jego zwiększanie nie ma sensu, projektant już to przemyślał i dlatego nie zrobił zakresu do 150x tylko do 100x.

To tylko dość jasny achromat i nie należy oczekiwać od niego optycznych cudów jak z drogich APO :?

Link to comment
Share on other sites

Janusz kilka dni temu napisałeś:

 

"Przed chwilą wypróbowałem następującą konfigurację:

 

Luneta Yukon 100mm do niej w miejsce okularu złączka fotograficzna, na nią redukcja z T2/M42 na nią złączka okularowa i w nią okular w oprawie 1,25"

Po przyłożeniu do złączki oryginalnego okularu Yukona i bazpośrednim pomiarze powiększenia wyszło mi że jego wartość wzrosła w zależności od położenia wewnętrzego focusera złaczki o czynnik od 2,7x do 4,8x.

 

Ludziska kochane, to działa !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Znaczy to można z Yukona "wycisnąć o wiele większe powiększenia i to prawie w firmowy sposób z oryginalną złączką projekcyjną oraz własnymi okularkami 1,25"

 

Ja po moich wczorajszych testach mogę powiedzieć:

 

Ludziska kochane, to nie działa !!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Nieprawda, działać działa bo obraz się ogniskuje i powiększenia można wycisnąć tylko po co skoro z marnym skutkiem jak widać po twoich nocnych testach :?: :?

Jakoś nigdy nie byłem oszołomem wielkich powiększeń, na prośbę forumowicza potestowałem, opisałem co i jak po kolej złożyć, w jakiej konfiguracji to zadziała i na tym koniec dziennego eksperymentu z rasowaniem Yukona, to nie moja brożka wolę dobre marki niż rasowane Łady :roll:

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Greg!!! życie to nie je bajka i tu też jakość jest proporcjonalna do ceny i nic na to nie poradzimy nawet jak wejdziemy do tej nieszczęsnej Unii :roll:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 56 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.