Skocz do zawartości

M51 z ASA DDM60 w polu


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

No płacz i rozpacz. Zobacz sam VAT. Niemcy 19%, Polska 23%. Żeby być konkurencyjnym na sprzęcie TS'a musimy zejść z marży 4%, do tego ryzyko walutowe.

 

No ale cóż, nie ma co płakać nad czymś, na co nie ma się wpływu. Dla równowagi dodam, że ceny np. Astro-Physics nie obejmują wielu rzeczy. Jak kupowałem AP1200, które miało kosztować 9 tys. z hakiem, to faktura byla na ponad 12K $ (siodełko, pręt, przeciwwagi, i parę innych rzeczy).

 

To jak z ipadem :) Niby 2699, ale jak się doliczy duperele, appsy, gazetki to wychodzi 3,5k :)

 

łatwiej wydać mniej i dorzucić prawie połowę jeszcze, niż od razu być świadomym pełnej kwoty. Mi w pamięci dalej siedzi 2699 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam . No i jak tam Andrzej F pierwsze wrażenia z nowego nabytku . Czy ustawienia silników tak zwany PID w osi RA i DE przebiegły bez większych problemów. Czy używasz najnowszego Autoslew wersja 5.1 i czy 5.1 instalowałeś jako Full instalator czy jako Upgrade.

Edytowane przez Wojtek 23 Gdansk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiem za Andrzeja - dopiero zamówił. Będzie miał go w następnej dostawie, więc raczej nic Ci póki co nie odpowie.

 

Co do PID'ów, to w DDM60 jest to wyjątkowo proste - czyż nie (na pewno nowych)? Powiem więcej, z małymi i średnimi APO nie ma nawet potrzeby przestawiać default'a. Szczerze - nie robiłem nic przy tych paru sesjach z PID'ami.

 

Za to przy DDM85 i obciążeniu na poziomie 130 kg (total) musiałem już się trochę pobawić z tuningiem. W niektórych pozycjach potrafił mi oscylować wpadając w wibracje. Nie mniej, jak się zrozumie ideę, to taki tuning jest dosyć prosty. Trzeba go tylko przetrenować w różnych ustawieniach teleskopu, zaczynając oczywiście od "przeciwwagi" w dół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do softu, to nasi klienci dostają standardowo soft ASA na pendrive. Taka mała ciekawostka. Tania, a jaka fajna ;) Ze wszystkimi, które sprzedaliśmy był soft Autoslew Software 5100, Sequencer 09, itp. W moim zestawie też.

 

Ty nie miałeś takiego USB sticka ze swoim?

zdjecie-2.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OO ASA naprawdę idzie do przodu .Ja jak nabywałem DDM60 a było to niecałe dwa lata temu to oprócz oczywiście samego montażu kabla do zasilacza, USB do połączenia DDM z lapkiem oczywiście trzonka przeciwwagi jak i 3 obciążniki chyba po około 1.5 kilo każdy tak to już chyba wszystko. W sumie pamiętam to do dziś szukałem w kartonie zasilacza i powiem szczerze byłem zaskoczony że go tam nie było, myślałem że tej klasy sprzęt powinien mieć takie coś jak zasilacz a tu niestety nie. Pamiętam też jak to szukałem w pośpiechu taki zasilacz a ponieważ ASA w specyfikacji miała i chyba ma nadal wyszczegulnione do lasera 5 amper a do sterowania silnikami chyba 10 lub 12 amper juz dokładnie niepamiętam w każdym razie zastanawiałem się czy muszą być dwa oddzielne aby czasami nieprzepalić lasera. W końcu razem ze sprzedawcą doszłem do wniosku że chyba podkreślam chyba wystarczy jeden zasilacz 12v I nie zaszkodzi jak będzie nawet powyzej 20 amper . Pamiętam to do dzisiaj jak podłączałem ten zasilacz do DDM i zastanawiałem się czy aby napewno nic się nie stanie . Po jakimś czasie ASA utworzyła Yahoo groups aby posiadacze DDM mogli nawzajem wymieniać się doświadczeniami. I o dziwo inni użytkownicy mieli takie same dylematy jak ja .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Należy zawsze pamiętać o tym, że to ile amper może dać zasilacz nie ma nic wspólnego z tym ile daje z danym sprzętem. To jaki prąd pobierany jest z zasilacza zależy od urządzenia jakie jest do niego podpięte. Ważne przy wyborze zasilacza jest tylko jego napięcie a maksymalny prąd musi być przynajmniej równy potrzebnemu przez sprzęt. Jeśli prąd maksymalny zasilacza będzie za mały to nastąpi po prostu spadek napięcia a jak będzie za duży to nie ma to żadnego znaczenia, może być i milion amper - różnica bedzie tylko dla zasilacza bo taki, który będzie miał większy limit, będzie się prawdopodobnie mniej grzał bo nie będzie pracował blisko max'a, dla którego jest zaprojektowany.

 

Zawsze pamiętać należy że PRĄD jest efektem występowania NAPIĘCIA (różnicy potencjałów)!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtek, nie wiem, czy Ciebie to pocieszy (mnie nie), ale większość firm astro nie ma zasilaczy. Myślisz, że jak kupowałem AP1200 (bezpośrednio od producenta) to w ogóle ktoś mi powiedział, że nie ma zasilacza? Wszystko trzeba sobie składać z klocków.

 

My nie sprzedajemy ASA bez zasilacza. Jest oryginalny 20A i każdemu go wkładamy do oferty. To system DirectDrive i sądzę, że nia ma co kombinować z niestabilnym napięciem.

 

A kto Ci tak sprzedał montaż? Kupowałeś bezpośrednio, czy przez jakiegoś dealera?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam. Czy jak ustawiałeś PID w swoim DDM85 spewnością masz również najnowszy soft czyli 5.1 . Czy w osi RA lub DE musiłeś zrezygnować z tak zwanego filtra z pewnością wiesz oczym mówię- jak już jesteś w nowym oknie w ustawieniach PID pod spodem jest tam w małym kwadratowym okienku zaznaczony ptaszkiem NOISE FILTER ON ,taki filtr jest zarówno w osi DE jak i w osi RA jest on włączony niejako automatycznie . Umnie niestety w osi RA muszę zdjąć ten filter ponieważ nie mogę ustawić odpowiednio wykresu . Za to w osi DE filtr spisuje się wyśmienicie . Po zdjęciu filtra w osi RA mogę znacznie wyrównać wykres ale wtedy w osi RA w czasie kiedy montaż przemieszcza się od objektu x do objektu y jest słychać delikatnie pracę silnika . Nie przeszkadza mi to w żadnej mierze na dobrą sprawę wiem przynajmniej że montaż pracuje . Nie wiem jednak dlaczego w osi DE jest wszystko ok a w osi RA muszę ten filtr wyłączyć i czy to majakiś znaczący wpływ na śledzenie wybranego objektu. w osi DE jak jest włączony filtr jest zupełna cisza. O ile dobrze zrozumiałem w istrukcji obsługi DDM w dział filtrów - kiedy są włączone filtry można znacząco podnieść parametry PID i tak faktycznie jest umnie ale tylko w osi DE .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ostatnio naprawdę cienko z czasem, ale może teraz będzie go trochę więcej na "zabawę". Oczywiście chmury nie pomagają, ale cóż - trzeba działać. Ostatnio wrzuciliśmy na DDM85 10" astrograf ASA f3.6 (Jacek wkrótce napisze więcej, bo to dla niego sprzęcior). Wczoraj strzeliłem parę kadrów, prosto "z pudła" - po minutowej kolimacji laserem. Szczęka mi opadała. Tyle można powiedzieć.

 

10 min. nieguidowane, na końcu kadru nawet pod 1.1 fwhm (piksel). Obraz na całym polu praktycznie perfekt.

Szczerze mówiąc, to pierwszy teleskop w historii, który zadziałał od razu, bez ATM'owania. Do tego z największą matrycą (16803) i najcięższą kamerą (FLI ProLine). Nowy wyciąg (OK3Z - 25 kg nośność) jest godnym konkurentem FLI Atlas. Zero problemu.

test_10min_unguided.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwiazdki jak marzenie luxhello.gif

Trochę mnie to zdezorientowało, jeżeli chodzi o plany inwestycyjne :szczerbaty: Ta Jacka ASA jest z najnowszej partii, w której sporo się pozmieniało. O ile znane mi były wcześniejsze problemy, to najwyrażniej, poradzili sobie ze wszystkimi i w tej chwili aspirują naprawdę do pozycji nr 1 - w kontekście bezproblemowości.

 

Największe jaja, jakie były z ASA to problemy z wyciągami (instalowali JMI 3"). W końcu zrobili swój, a ostatnio wersję "Z" - wyjątkowo "twardą", ciągnącą nawet 25kg na wyciągu. Taką właśnie wersję zainstalowaliśmy w teleskopie Jacka. Robi ogromne wrażenie, także w FocusMax'ie (powtarzalność). Sądziłem, że nie prędko zobaczę konkurencję dla Atlasa, ale... jest. I dobrze.

 

Sama cela też jest zmieniona, tak samo pająk (podwójne ramiona). Jest dobrze.

 

Nowy korektor też znacząco poprawiony. Poprzednie miały inną charakterystykę winiety (tak samo w Orion AG). Winieta leciała jakby równomiernie od środka do narożnika. W tej ASA krążek ma prawie idealną iluminację na 80-90% kadru i dopiero na samych rogach 16803 "leci" w dół. Wygląda na to, że praktywnie do Full Frame nie trzeba martwić się w ogóle o flaty. Przy APSc, czy KAF8300 w ogóle nie istnieje temat nierównomierności iluminacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dzisiaj dostaliśmy kolejną serię 60-tek. I znowu żadna nie zostanie na stocku - wszystkie jutro trafią do swoich nowych właścicieli. Fajnie, że w PL coraz więcej pojawia się dobrego sprzętu, a jeszcze fajniej, że możemy się do tego przyczynić :szczerbaty:

 

Kolejny sort za 2-3 miesiące. Ktoś chętny? ;)

IMG_1143.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.