Skocz do zawartości

Okolice Antaresa z 200 mm


Robson_g

Rekomendowane odpowiedzi

No Robert, nie tajniacz sie tak :). A jakie ISO?

 

Korzystając z LV nie jesteś w stanie ostrzej ustawić obrazu? Bo nawet na tym mocno pomniejszonym obrazku widać że jest dość "miekko". Zwłaszcza że prawie centralnie masz bardzo jasną gwiazdę więc sprawa ułatwiona :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli podobna ilość materiału jak u mnie. Ja ciągle się zastanawiam, jak to się stało, że u innego naszego kolegi z forum tyle widać:

http://www.photoblog.pl/astroniki/123391376

Chyba też zacznę robić 30-sekundowe klatki... Przy dużym LP zwiększanie czasu ekspozycji nie daje nic, bo rośnie zarówno poziom tła, jak i obiektu, i wychodzi na jedno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba też zacznę robić 30-sekundowe klatki... Przy dużym LP zwiększanie czasu ekspozycji nie daje nic, bo rośnie zarówno poziom tła, jak i obiektu, i wychodzi na jedno.

 

Nie wychodzi na jedno bo to nie chłodzona kamera CCD z minimalnym szumem odczytu. Jak w lustrzance nie naświetlisz odpowiednio tła, to przy wyciąganiu detali z cieni zaraz wyjdzie banding, zamiast w miarę jednolitego szumu, pokrywającego szum odczytu matrycy. Idealnie by było gdyby na histogramie pik tła był na poziomie około 30%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Robert, nie tajniacz sie tak :). A jakie ISO?

 

Korzystając z LV nie jesteś w stanie ostrzej ustawić obrazu? Bo nawet na tym mocno pomniejszonym obrazku widać że jest dość "miekko". Zwłaszcza że prawie centralnie masz bardzo jasną gwiazdę więc sprawa ułatwiona :).

 

:) ISO 800, a ostrość, no to chyba znowu dałem ciała, bo rzeczywiście jest miękko, próbowałem przez LV ale chyba nie przyłożyłem się, no chyba że to z racji bardzo nisko położonego obiektu, albo to kwestia selekcji przed stackowanie (wrzucałem klatki jak leci, a przecież gwiazdka z minutę na minutę sie podnosiła a więc i autoatycznie wyostrzała).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robercie, zebrałeś fantastyczny jak na polskie warunki dla tego obiektu, materiał. Tak jak się spodziewałem, usuwanie gradientu "pożarło" sygnał z góry zdjęcia i został on utracony.

Niestety Twoje RAWy ważą ok. 4 razy więcej niż moje, i mój komputer nie poradził sobie z ich złożeniem: zdjęcie wyszło monochromatyczne, co w przypadku tego obiektu oznacza katastrofę, przecież mgławice wokół Antaresa są pomarańczowe, czerwone i niebieskie... Cała operacja w IRIS trwała ponad 2 godziny (przy moich zdjęciach maksymalnie 20-30 minut...). Zamieszczam jednak efekt końcowy, szkoda tylko, że w czerni i bieli.

antares.jpg

Zamiast zbierać na nowy montaż, chyba trzeba będzie zmienić komputer z tego archaicznego grata... :(

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładnie wyciągnąłeś mgławicę. Gratuluję!

Ja nie mam zdrowia do IRISA (chociaż mój komputer pociągnie). Brakuje mi czasu na siedzenie przed komputerem. Wrzucam materiał do Maxima, on mieli mi w jakieś 20 min. po czym stack umieszczam w PS w którym lekko modyfikuję zdjęcie i to wszystko.

Brak doświadczenia nadrabiam prędkością:).

Jak znajdę czas, to poczytam tutoriale z IRISA i może się przemogę, bo program ma podobno potężny potencjał.

 

Pozdrawiam

 

PS Masz PW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 8 lat później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.