Skocz do zawartości

Celestron omni 4mm


Agatek

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie chciałabym zakupić ten okular. Nie dysponuje zbyt dużymi funduszami, nawet ten okular to dla mnie już jakiś luksus. Mam mały refraktorek 70/500 który dostałam w prezencie wraz z okularem 25mm, a teraz chciałabym zakupić coś do planet. Jestem praktycznie zdecydowana, ale chciałabym się upewnić, że lepiej to niż nic. Chciałam kupić coś używanego, ale już od dłuższego czasu nic nie mogę znaleść więc zdecydowałam się kupić ten. Zastanawiałem się nad celestronem x-cell, ale to juz 50euro więcej i nie wiem czy warto. Używałam raz z tym teleskopem plossla 8mm do obserwacji Jowisza i byłam zadowolona. Najbardziej mnie przeraża ta mała żrenica wyjściowa. Co o tym myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałam kupić coś używanego, ale już od dłuższego czasu nic nie mogę znaleść

 

A dobrze szukałaś..? :)

Każdy z wiszących obecnie na giełdzie będzie o niebo lepszym rozwiązaniem IMHO:

 

http://astropolis.pl/gielda/item/1809-okular-soligor-38-mm/

http://astropolis.pl/gielda/item/1404-sprzedam-lub-zamienie-ortho-baader-5mm/

http://astropolis.pl/gielda/item/1696-s-tv-plossl-11/ - tak wiem, że dłuższa ogniskowa, ale nawet z najtańszym barlowem (np: http://astromarket.pl/akcesoria/barlowy-i-ekstendery/barlow-achromatyczny-gso-2x-1-25-cala.html) będzie lepszy od plossla 4mm, do tego świetne średnie powiększenia!

 

I budżetowo: barlow 3x do tego co już masz - ale to tytułem eksperymentu

 

Z tanich plossli miałem Vixena NPL6mm, nawet nie było tragicznie, ale jednak plossl TV11 i barlow bardziej mi odpowiada.

 

Co do wielkości źrenicy ja bym się zatrzymał w okolicach 1mm czyli powiększenie 70-80x. Idąc wyżej szczegółów i tak nie przybędzie (powiększenie rozdzielcze - i to teoretyczne jest przy źrenicy 2-2,3mm) a na wygodzie obserwacji stracisz. Wiem, opinia silnie subiektywna :)

Edytowane przez jqb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Aktualnie przebywam w Hiszpanii, dlatego kupno na giełdzie astropolis odpada. Znalazłam jedno hiszpańskie forum i tam przeglądam oferty, ale nie ma ich wiele. Z zakupem się nie spieszyłam, ale teleskop mam już od roku i nie chce już dłużej czekać. Na razie ograniczam się do obserwacji księżyca i tyle. Nie mam szukacza więc ciężko mi wycelować w cokolwiek. Chcę sobie kupić lepszy statyw, bo ten co mam doprowadza mnie do histerii, a okular miałbyć tylko dodatkowym zakupem. Może kupić 6mm zamiast 4? A co z tym x-cell?? Jest dużo lepszy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hiszpania piękny kraj, Andaluzja zwłaszcza :)

 

Moje doświadczenia są takie jak opisałem - nie ma sensu żyłować na siłę poweru, informacji nie przybędzie, a na kiepskim montażu mocno ubędzie. Ja bym zatrzymał się na plosslu TeleVue 11mm i dokupił podlinkowanego barlowa. GSO lub coś podobnego znajdziesz za grosze wszędzie. Będziesz miała praktycznie 3 okulary na raz (11, 11/1.5 i 11/2mm) plus przedłużkę prostą do eksperymentów (patrzenia bez kątówki). BTW plossle TV lubią się z barlowami - również najprostrzymi.

Jestem pewien, że rozwiazanie o niebo lepsze niż x-cell.

 

Szukacz praktycznie masz - okular 25mm. Polem 2.5st idzie już namierzyć obiekt, a jak dobrze wpływa na znajomość nieba!

 

edytka: http://www.tecnospica.es/tienda/es/plossl/870-televue-ocular-plossl-11mm-125.html lub jeśli bez barlowa http://www.tecnospica.es/tienda/es/ortho/735-baader-ocular-orthoscopico-genuine-7mm.html

cena podobna jak x-cell a klasa znacznie lepsza

Edytowane przez jqb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za brak polskich liter, ale pisze z hiszpanskiego laptopa(Madryt)

 

Powiem tak. Chce kupic okular. Dzisiaj. Jestem z moim chlopakiem i obiecal ze mi sie dolozy, a boje sie ze mu przejdzie. Zmienilam zdanie i wydam wszystkie moje pieniadze. Oprocz celestrona omni i x-cell wchodzi w gre jeszcze celestron ultima lx 5mm lub vixen NLV 6mm. Myslalam bardziej o tym vixenie. Co wy na to? Dziekuje bardzo jqb za twoje rady, ale wole jeden okular bez barlowa. Prosze o opinie i niedlugo pojde do sklepu i wiem ze bede sie cieszyc cokolwiek kupie :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hola!

 

Bylam dzisiaj w sklepie ale nie mieli na stanie tego vixena nlv. Zeby miec jakiekolwiek pojecie kupilam taki maly zestaw Celestrona z plosslem 6mm, kelnerem 15mm, filtrami i barlowem. W ciagu 15 dni moge to zwrocic lub wymienic na cos innego i prawdopodobnie to zrobie, ale mam mozliwosc uzycia tego zestawu za darmoi miec jakis poglad na to, czego oczekuje. Tylko nie wiem na co wymienic. Ktory okular bedzie lepszy? Vixen NLV czy Celestron Ultima lx? Te okulary sa juz chyba troche lepsze prawda??

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o sky watchera to nie zbyt czesto sie pojawia, celestron czesciej. Przesylam linka do jednej strony. Jak mozna zauwazyc wypada troche drozej niz w polsce.

 

http://www.opticaroma.net/marcas.asp?Cat=527&Sc=6&Ssc=27&User=0

 

W calym Madrycie nie znalazlam ani jednego sklepu typowo astronomicznego, zreszta w internetowe sklepy tez sa raczej sklepami z optyka, gdzie teleskopy to jakis dodatek.

 

A moze ktorys z tych okularow ktore podalam czesniej? Albo jakis inny z tej strony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze wskazanego sklepu: http://www.opticaroma.net/ficha.asp?Id=4842&User=0&Fi=61&Cat=527&Sc=6&Ssc=27

Na planetach nie da szans innym proponowanym przez ciebie okularom.

 

BTW nie ma co obrażać się na barlowy, wiele droższych okularów ma je po prostu fabrycznie wbudowane. Wada jest taka, że nie idzie ich wyjąć ;)

 

edyta: spojrzałem na wybrany przez ciebie zestaw. Może to i najlepsze rozwiązanie? :)

Z kelnerem masz powiększenie w okolicach zdolności rozdzielczej telepka - nic wyżej nie doda szczegółów. Do gapienia się w niebo, emki, itp w sam raz. 6mm na planety jak znalazł! - wyżej nie ma sensu imho. Z barlowa spróbuj wykręcić soczewkę i reszty użyć zamiast kątówki - może być dużo lepiej, na planetach zwłaszcza. Do tego przynajmniej dwa filtry wydają się użyteczne.

Okulary proste więc jeśli mają dobre powłoki to i transmisja/kontrast będą ok.

Myślę że zestaw trudno znacząco upgrade'ować bez wydania kilkuset euro.

 

W sumie zabawy kupa za małą garść dutkówi :)

 

Pogodnego nieba.

Edytowane przez jqb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4mm ploosl to chyba nie najlepsze rozwiązanie, nie słyszałem żadnej pochlebnej opinii o takich okularach. Mam i polecam NLV 4mm. Tyle że to nie najtańszy okular i ma małe pole widzenia niestety bo zaledwie 45 stopni. Mam tez Celestrona X-cell 5mm. NLV daje nieco lepszy obraz na planetach, Celestron ma duże pole widzenia bo 60 stopni - takie pole widzenia przydaje się do obserwacji np. Księżyca, gdzie cała tarcza nie mieści się w polu widzenia i widać jedynie fragment powierzchni. Z kolei przy obserwacji planet Vixen daje chyba nieco lepszy kontrast. W x-cellu zaś wokół jasnych planet lubią się pojawiać niewielkie flary. X-cell tez jest dosyć wrażliwy na nieosiowe patrzenie co może nieco utrudniać obserwacje. Co do wykonania, wykończenia, mechaniki (regulacja muszli ocznej) itp to oba sa wykonane dosyć solidnie, ale wskazałbym raczej na x-cella, w którym można płynnie regulować muszlę oczną i okular trzyma ustawienie. Poza tym x-cell będzie tańszy od NLV. Tak więc w obu przypadkach to będzie coś za coś. NLV możesz tez kupić z ogniskową 5mm i ja raczej w taką długość okularu bym celował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że decyzja nie będzie prosta :) Wczoraj pojechałam w góry, jakieś 50km od Madrytu by przetestować ten kitowy zestaw celestrona. Niestety wiało, a mój statyw jest kompletnie do niczego, więc nie było mowy o jakimś ustaniu drgań. To nie były drgania, po prostu wszystko skakało, prawie uciekając z pola widzenia. Ciężko ustawić ostrość bez dotykania teleskopu:) Fajny taki zestawik dla początkującego, ma się kilka rzeczy i można popróbować. W tym tygodniu kupuję nowy, lepszy statyw(statyw foto) i jeszcze raz sprawdzę możliwości tego co mam. Jeśli zdecuduję się wymienić to znów nie będę wiedziała na co:) Czy różnica kontrastu w nlv i x-cell jest bardzo zauważalna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że decyzja nie będzie prosta :) Wczoraj pojechałam w góry, jakieś 50km od Madrytu by przetestować ten kitowy zestaw celestrona. Niestety wiało, a mój statyw jest kompletnie do niczego, więc nie było mowy o jakimś ustaniu drgań. To nie były drgania, po prostu wszystko skakało, prawie uciekając z pola widzenia. Ciężko ustawić ostrość bez dotykania teleskopu:) Fajny taki zestawik dla początkującego, ma się kilka rzeczy i można popróbować. W tym tygodniu kupuję nowy, lepszy statyw(statyw foto) i jeszcze raz sprawdzę możliwości tego co mam. Jeśli zdecuduję się wymienić to znów nie będę wiedziała na co:) Czy różnica kontrastu w nlv i x-cell jest bardzo zauważalna?

 

Różnica nie jest drastyczna, ale jest. Niemniej jednak jest to porównanie 4mm do 5mm, które nie zawsze musi być miarodajne. Mam wrażenie że gdy obiekt jest na skraju dostrzegalności. Np księżyce Saturna (miesiąc temu miałem okazję dostrzec aż cztery sztuki) to lepiej dostrzegalne są w NLV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.