Skocz do zawartości

Obserwatorium - mechanizm przesuwu dachu


Lukasz_K

Rekomendowane odpowiedzi

Jeżeli w obserwatorium zrobisz posadzkę, taką jak w typowych budynkach mieszkalnych, to potem możesz mieć kłopot z falowaniem powietrza z nagrzanej za dnia posadzki np. betonowej wylewki. Dlatego najlepiej zrobić drewnianą podłogę na legarach, wentylowaną od spodu, a to dlatego, że drewno nie akumuluje tak ciepła jak np. beton.

Dlatego lepiej posadowić obserwatorium na stopach/palach niż na ciągłej ławie, żeby zapewnić odpowiednią wentylację całej konstrukcji i jak najszybsze wyrównanie temperatury po otwarciu dachu.

Oczywiście zrobisz jak zechcesz, ale w/g mnie, skoro ściany fundamentowe wymurowałeś z bloczków, to możesz jeszcze usunąć co drugi bloczek z ostatniej warstwy i wtedy będziesz miał zapewniony przewiew i dla samej podłogi w obserwatorium, jak i gruntu pod nią.

 

 

To jest bardzo ważne. Ja mam z konieczności betonową podłogę i od tego sezonu zastosowałem zraszanie wodą (mam odpływy) przed obserwacjami. Efekt jest niesamowity, pierwszy raz osiągnąłem zadowalające rezultaty z rozdzielczością na dłuższych czasach ekspozycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Hej,

 

Po prawie siedmiu latach od czasu wykonania fundamentów, postanowiłem dokończyć budowę obserwatorium. Już mi dogadywano, że trzeba rozebrać to co wykonałem, bo straszy sąsiadów ;)  Nie będę opisywał postępów prac w osobnym wątku, będę wrzucać fotki tutaj w miarę jak będzie coś się działo. W projekcie nie wymyśliłem niczego nowego,  niż to co można znaleźć na forum, starałem się obniżać koszty gdzie się da i nie bawić się w luksusy. Postaram się na koniec podliczyć ile mnie kosztowała budowa.

 

Na zdjęciach widać zagęszczenie domków jednorodzinnych. Jak rozpoczynałem prace to wybrałem miejsce z pięknym widokiem na południowe niebo, jednak kilka lat temu sąsiada podzielił pole na działki i wyrosło mi osiedle :( Niektóre rzeczy ciężko przewidzieć. Jednak uważam, że jeśli obserwacje nieba będą sprawiały mi sporo radości, to może przeniosę obserwatorium w inne miejsce lub wybuduje drugie :)20190429_093938.thumb.jpg.6078b52f1f22e30d038c25a46db380d8.jpg

20190429_155841.thumb.jpg.c7ff516009fb03f4efa963eb6dfe0b93.jpg

20190501_100312.thumb.jpg.e1e5e7bf054e0e43d39aa1e1f6a6aced.jpg

20190501_112954.thumb.jpg.2ecd184d76bf3f3e4a9f705c7905100e.jpg

20190501_162013.thumb.jpg.549507befa328321aa7f4041d03670ba.jpg

 

 

W oczekiwaniu na zamówione materiały i teleskop.

 

 

20190505_202618.jpg

Edytowane przez Lukasz_K
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Winter

Ja bym montował przewody grzewcze jak przy ochronie rynien przed oblodzeniem. Szyna w kształcie litery V mogłaby ułatwić ich montaż wewnątrz szyny, a tak to trzeba będzie raczej jakoś od spodu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Zywis napisał:

Nie zabezpieczam w żaden sposób, przez 3 zimy nie zamarzło tak żeby nie można ruszyć. Lekkie oblodzenie silnik od wycieraczek pokonuje bez problemu.

Niestety ja miałbym wieczny ból głowy o tą kwestie póki nie zabezpieczyłbym się w ten czy inny sposób. Argumentacja typu "tyle lat działa" do mnie nie przemawia. Wydaje mi się (podkreślam wydaje mi się) że po prostu szczęśliwie nie trafiły się odpowiednie warunki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mróz -15C i śnieg, to chyba odpowiednie warunki? Też miałem podobne obawy, ale zupełnie niepotrzebnie.

Z kablami może być taki problem, że nie będziesz ich miał włączonych przecież cały czas. Woda się roztopi, ale przy niskich temperaturach odpływ będzie raczej marny, więc może się zbierać i zamarzać w grubszej warstwie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Krzychoo226 napisał:

Jak się zabezpiecza taki profil prowadnicy rolek na zimę by nie zamarzła? Czy one nie powinny jeździć po profilu w kształcie V? Nie znam się to pytam :)

mam takie same prowadnice i jedynie jak w zimę zapowiadają opady i mróz zakładam coś takiego jak niżej... rura z gąbki przecięta jak na zdjęciu i żaden śnieg, lód nigdy się nie pojawił - ewentualnie sznurkiem czy czymś przewiązać by nie zwiało i tyle - zawsze śmiga jak należy :)

rura1.thumb.jpg.de27c23dc5506d294e089a9069991bbb.jpgrura2.thumb.jpg.4251e0ee2e0008f09a715165c71eebe0.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Krzychoo226 Nie przejmuj się za bardzo rzeczami, które prawdopodobnie nigdy Ci się nie przytrafią. Zamiast tego pogadaj z osobami (a jest ich wiele), które od lat użytkują roll-off'y. @Zywis ma rację. Ja też od 5 lat mam takie obserwatorium bez żadnych wynalazków z ogrzewaniem i nigdy nie miałem trudności z otwarciem dachu, nawet przy skrajnie niekorzystnych warunkach pogodowych. Z racji tego, czym się zajmuję w obserwatorium, jego niedostępność z powodu niemożności otwarcia dachu byłaby dla mnie nie do przyjęcia. Przyznaję, kilka razy musiałem odśnieżyć prowadnice (zwykłą miotełką) i to wszystko. Drobny lód w niczym nie przeszkadzał. Jedyne co wykonałem, to w części gdzie dach spoczywa w pozycji otwartej, U-prowadnice mają bardzo nieznaczny spadek w kierunku "od obserwatorium" - 0,5% jak w systemach rynnowych. Dzięki temu woda się tam nie gromadzi.

Edytowane przez Jagho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można też pomyśleć nad ruchomą taką rynna - w sensie przymocować te rurki piankowe nacięciem w górę i ochronnik jak znalał :)

Albo można zrobić na przodzie rolek coś ala mini pług czyszczący ... przy tej masie podejrzewam że zadziałało by to znakomicie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

U mnie od 5 lat w obserwatorium mam aluminiowy ceownik 50X25X3 mm. Teraz buduję drugie obserwatorium i zastosuję podobne rozwiązanie. W naszym przypadku (roll-off) profile nie są elementem nośnym, a jedynie prowadzącym kółka/rolki. Profile Al odpowiednich rozmiarów i grubości ścianek w zupełności więc wystarczą. Odpadają problemy z malowaniem, jego ciężarem itp. W Krakowie masz duży wybór firm, np: https://sklep.hart-metale.pl/aluminium/ceowniki-aluminiowe?page=7

Kółka, rolki kupuję natomiast tu: https://www.zabi.pl/

Edytowane przez Jagho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.