Skocz do zawartości

Filtr słoneczny


Mania12

Rekomendowane odpowiedzi

Pytałam wcześniej o filtr słoneczny . Jaki mam kupić rozmiar folii baadera ND 5 i jakie mocowanie ? TELESKOP: http://www.zoomme.pl/product-pol-9-Teleskop-Sirrah.html . Szukałam w internecie i nie wiem czy te mocowania są uniwersalne do każdego teleskopu , czy będą pasować do mojego . Pozdrawiam Mania12

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie lepij jest kupić troszkę tektury i zrobić samemu? lepiej jest zaoszczędzić trochę kasy. Jest to kawałek plastiku. sam wykonałem taką oprawę. Folię zamawiałem na www.teleskopy.pl i tą folię dostałem z instrukcją wykonania oprawy. jak ktoś chce mogę skserowac i udostępnić ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mowa o filtrach, to chciałbym spytać czy ten filtr to wszystko co potrzebne do obserwacji przez 6-calowy teleskop? Dalej już zwykłe okulary, itd?

 

No to jest wszystko do wizualnego obserwowania. do astrofotografii przydatna jest folia nd 3.8 ona przepuszcza 38 razy więcej światłą niż nd 5.0

tak okulary zwykłe myślę że 20 będzie dobra i wystarczająca możesz zobaczyć na 10. domniemam że masz syntę 6" ? ;>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy od tego jak będzie wykonana oprawa ale lepiej mieć te 2 cm zapasu z każdej strony wiec pewnie 15x15 cm.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że jeszcze by się filtr przydał na szukacz bo inaczej musisz go zasłonić i używać "metody cienia" - czyli patrzeć kiedy cień tuby staje się najmniejszy (najbliższy elipsie). Ja jednak nie mam szukacza i generalnie znalezienie bez niego Słońca nie stanowi problemu...możesz go po prostu odkręcić dla bezpieczeństwa na czas obserwacji.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy od tego jak będzie wykonana oprawa ale lepiej mieć te 2 cm zapasu z każdej strony wiec pewnie 15x15 cm.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że jeszcze by się filtr przydał na szukacz bo inaczej musisz go zasłonić i używać "metody cienia" - czyli patrzeć kiedy cień tuby staje się najmniejszy (najbliższy elipsie). Ja jednak nie mam szukacza i generalnie znalezienie bez niego Słońca nie stanowi problemu...możesz go po prostu odkręcić dla bezpieczeństwa na czas obserwacji.

 

 

Dokładnie więcej foli można ewentualnie wykorzystać do szukacza. Ja miałem zrobić filtr na szukacz ale zrezygnowałem. Do słońca szukacz jest niepotrzebny, a "zabawy" przy jego wykonywaniu byłoby co niemiara, gra nie warta świeczki.

Ja z okazji przejścia Wenus zakupiłem dobsonika Celestrona 76 mm ( tą zabawkę a raczej gadżecik :) ) testowałem i jest idealny do obserwacji słońca i ksieżyca oraz przeglądu nieba poza tym to fajny gadżet na biurko i jest mega mobilny i "coś" pokazuje .

Nawet mojej żonie się podoba - jest taki "słitaśny" hehehe ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanko i innej beki trochę... niie obserwowałem Słońca tak nisko nigdy, nie będzie za ciemno przez filtr baadera?

 

Obraz może być ciemniejszy ale nie aż tak bardzo żeby to przeszkadzało, przeciwnie- obserwacje Słońca nisko nad horyzontem mają swoje zalety, m.in. seeing może być lepszy bo Słońce nie nagrzewa już tak bardzo atmosfery a co za tym idzie ostrość i kontrast się poprawia. Wolę obserwować Słońce przed zachodem niż za dnia, często obrazy są nieporównywalnie lepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.