Jump to content

Recommended Posts

Czy folia powinna być wielkości średnicy obiektywu czy trochę wieksza ? Jak do tej pory szukałam to znalazłam wymiary 10 , 15 , 20 , 25, 30 ? Czy każda folia będzie pasowała do mocowania czy każde mocowanie jest robione pod firmę folii ?

Link to post
Share on other sites

nie lepij jest kupić troszkę tektury i zrobić samemu? lepiej jest zaoszczędzić trochę kasy. Jest to kawałek plastiku. sam wykonałem taką oprawę. Folię zamawiałem na www.teleskopy.pl i tą folię dostałem z instrukcją wykonania oprawy. jak ktoś chce mogę skserowac i udostępnić ;)

Link to post
Share on other sites

Jeśli mowa o filtrach, to chciałbym spytać czy ten filtr to wszystko co potrzebne do obserwacji przez 6-calowy teleskop? Dalej już zwykłe okulary, itd?

 

No to jest wszystko do wizualnego obserwowania. do astrofotografii przydatna jest folia nd 3.8 ona przepuszcza 38 razy więcej światłą niż nd 5.0

tak okulary zwykłe myślę że 20 będzie dobra i wystarczająca możesz zobaczyć na 10. domniemam że masz syntę 6" ? ;>

Link to post
Share on other sites

To zależy od tego jak będzie wykonana oprawa ale lepiej mieć te 2 cm zapasu z każdej strony wiec pewnie 15x15 cm.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że jeszcze by się filtr przydał na szukacz bo inaczej musisz go zasłonić i używać "metody cienia" - czyli patrzeć kiedy cień tuby staje się najmniejszy (najbliższy elipsie). Ja jednak nie mam szukacza i generalnie znalezienie bez niego Słońca nie stanowi problemu...możesz go po prostu odkręcić dla bezpieczeństwa na czas obserwacji.

 • Like 1
Link to post
Share on other sites

To zależy od tego jak będzie wykonana oprawa ale lepiej mieć te 2 cm zapasu z każdej strony wiec pewnie 15x15 cm.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że jeszcze by się filtr przydał na szukacz bo inaczej musisz go zasłonić i używać "metody cienia" - czyli patrzeć kiedy cień tuby staje się najmniejszy (najbliższy elipsie). Ja jednak nie mam szukacza i generalnie znalezienie bez niego Słońca nie stanowi problemu...możesz go po prostu odkręcić dla bezpieczeństwa na czas obserwacji.

 

 

Dokładnie więcej foli można ewentualnie wykorzystać do szukacza. Ja miałem zrobić filtr na szukacz ale zrezygnowałem. Do słońca szukacz jest niepotrzebny, a "zabawy" przy jego wykonywaniu byłoby co niemiara, gra nie warta świeczki.

Ja z okazji przejścia Wenus zakupiłem dobsonika Celestrona 76 mm ( tą zabawkę a raczej gadżecik :) ) testowałem i jest idealny do obserwacji słońca i ksieżyca oraz przeglądu nieba poza tym to fajny gadżet na biurko i jest mega mobilny i "coś" pokazuje .

Nawet mojej żonie się podoba - jest taki "słitaśny" hehehe ;)

Link to post
Share on other sites

Pytanko i innej beki trochę... niie obserwowałem Słońca tak nisko nigdy, nie będzie za ciemno przez filtr baadera?

 

Obraz może być ciemniejszy ale nie aż tak bardzo żeby to przeszkadzało, przeciwnie- obserwacje Słońca nisko nad horyzontem mają swoje zalety, m.in. seeing może być lepszy bo Słońce nie nagrzewa już tak bardzo atmosfery a co za tym idzie ostrość i kontrast się poprawia. Wolę obserwować Słońce przed zachodem niż za dnia, często obrazy są nieporównywalnie lepsze.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 21 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 130 replies
  • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
   Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
    • Like
   • 247 replies
  • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
   Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.
    
   Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 85 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.